"Panem kalendarza wyborczego jest w tej chwili Jarosław Kaczyński"

Źródło:
TVN24
Hall: im dłużej nie jest ogłaszana data wyborów, tym mniejsza szansa, że będą one w pełni demokratyczne
Hall: im dłużej nie jest ogłaszana data wyborów, tym mniejsza szansa, że będą one w pełni demokratyczneTVN24
wideo 2/21
Hall: im dłużej nie jest ogłaszana data wyborów, tym mniejsza szansa, że będą one w pełni demokratyczneTVN24

Im dłużej nie jest ogłaszana data wyborów, tym mniej jest prawdopodobne, że będą to w pełni demokratyczne wybory - mówił w programie "Debata Faktów" w TVN24 były działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, historyk profesor Aleksander Hall. Politolog z Uniwersytetu SWPS profesor Radosław Markowski wskazywał, że z przeprowadzanych przez jego uczelnię badań wynika, że "między 75 a 80 procent Polaków chce, żeby wybory odbyły się albo jesienią albo na wiosnę przyszłego roku". Socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego profesor Paweł Śpiewak mówił, że udział w tych wyborach będzie traktował w kategorii "konieczności politycznej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W dalszym ciągu nie wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie, które pierwotnie wyznaczono na 10 maja. Premier Mateusz Morawiecki przyznał w czwartek, że ich przeprowadzenie planowane jest na 28 czerwca. Do wyścigu prezydenckiego dołączył Rafał Trzaskowski, który został kandydatem Koalicji Obywatelskiej w miejsce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Z majowego sondażu Kantar wynika, że gdyby wybory odbyły się za dwa miesiące, to największe poparcie uzyskałby startujący z poparciem Prawa i Sprawiedliwości obecny prezydent Andrzej Duda, którego wskazało 39 procent badanych, deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach. Mimo że Duda uzyskał najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów, obecne poparcie dla urzędującego prezydenta jest o 20 punktów procentowych niższe niż w podobnym badaniu przeprowadzanym w ubiegłym miesiącu. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej, a podium uzupełnia kandydat niezależny Szymon Hołownia.

Prof. Markowski: z badań wynika, że między 75 a 80 procent Polaków chce, żeby wybory odbyły się albo jesienią albo na wiosnę przyszłego roku

O sytuacji związanej z wyborami prezydenckimi i o kandydaturze Rafała Trzaskowskiego rozmawiali w programie "Debata Faktów" w TVN24 politolog z Uniwersytetu SWPS profesor Radosław Markowski, były działacz opozycji demokratycznej i wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie profesor Aleksander Hall oraz socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego profesor Paweł Śpiewak.

Profesor Markowski przywoływał prowadzone na jego uczelni badania, z których wynika, że "między 75 a 80 procent Polaków chce, żeby wybory odbyły się albo jesienią albo na wiosnę przyszłego roku". - Wśród tych 80 procent oczywiście nie dominuje elektorat PiS, ale też znaczący odsetek ludzi PiS-u, którzy się obawiają, że pandemia nie jest jeszcze za nami, też preferuje termin wiosenny - dodał.

Jak ocenił, "fundamentalną sprawą" dla ewentualnego nowego prezydenta będzie "przywrócenie konstytucyjnego porządku" i "wyrugowanie złoczyńców politycznych z życia publicznego".

prof. Markowski: między 75 a 80 procent Polaków chce, by wybory odbyły się albo jesienią albo na wiosnę przyszłego roku
prof. Markowski: między 75 a 80 procent Polaków chce, by wybory odbyły się albo jesienią albo na wiosnę przyszłego rokuTVN24

"Im dłużej nie jest ogłaszana data wyborów, tym mniej jest prawdopodobne, że będą to w pełni demokratyczne wybory"

- Im dłużej nie jest ogłaszana data wyborów, tym mniej jest prawdopodobne, że będą to w pełni demokratyczne wybory - uważa historyk prof. Aleksander Hall. - Oczywiście jesteśmy w lepszej sytuacji niż wtedy, gdybyśmy byli postawieni przed jawnym oszustwem, jakie miało się dokonać 10 maja, ale to nie znaczy, że to jest dobrze - dodał.

Jak mówił Hall, "panem kalendarza wyborczego jest w tej chwili Jarosław Kaczyński, czyli ktoś, kto jest niezwykle zainteresowany rezultatem wyborów". - Ale w te chwili bardzo wiele wskazuje na to, że jednak ten termin zostanie narzucony przez władzę i, mimo wszystko, zaakceptowany przez opozycję - powiedział.

Hall: im dłużej nie jest ogłaszana data wyborów, tym mniejsza szansa, że będą one w pełni demokratyczne
Hall: im dłużej nie jest ogłaszana data wyborów, tym mniejsza szansa, że będą one w pełni demokratyczneTVN24

- Jestem niemal stuprocentowo przekonany, że będzie druga tura. Kandydat opozycji demokratycznej będzie moim zdaniem mógł liczyć na bardzo wiele głosów - mówił profesor.

Odnosząc się do szans Rafała Trzaskowskiego na pokonanie ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, Hall zwrócił uwagę, że liberalno-lewicowy profil kandydata będzie mu utrudniał pozyskanie wszystkich głosów opozycyjnych". - To może być kandydat efektowny i dobry w pierwszej turze, a gorszy w drugiej turze - ocenił.

prof. Hall: jestem niemal stuprocentowo przekonany, że będzie druga tura
prof. Hall: jestem niemal stuprocentowo przekonany, że będzie druga turaTVN24

Profesor Śpiewak: udział w tych wyborach przyjmuję w kategorii konieczności politycznej

O tym, kiedy powinny odbyć się wybory i jak rozkładają się szanse poszczególnych kandydatów, mówił również profesor Paweł Śpiewak. - Władza chce narzucić za wszelką cenę datę 28 czerwca. Wszyscy kandydaci opozycyjni godzą się tę sytuację - niezależnie od tego, jaka wyjdzie ustawa, oni przystępują do tej walki - zwracał uwagę.

- Jeżeli przystępują do tej walki to znaczy, że zachęcają nas wyborców do tego, żebyśmy wzięli udział w tych wyborach, i - co więcej - że te wybory są bardziej niż znaczące. Od tego zależy w Polsce bardzo dużo - powiedział Śpiewak. Jak dodał, udział w wyborach przyjmuje jako formę "konieczności politycznej".

prof. Śpiewak: władza chce narzucić za wszelką cenę datę 28 czerwca
prof. Śpiewak: władza chce narzucić za wszelką cenę datę 28 czerwca. Wszyscy kandydaci opozycyjni godzą się na tę sytuację TVN24

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. NAJNOWSZE INFORMACJE NA PORTALU TVN24.PL >>>

Profesor Śpiewak: Rafał Trzaskowski może przejąć całą tę frustrację, która gromadzi się wokół PiS-u

Komentując start w wyborach Rafała Trzaskowskiego, socjolog zauważył, że kandydat Koalicji Obywatelskiej jest "bardzo rzutki, energiczny, ma dużo do powiedzenia". Jak mówił, "to jest polityk, który zyskuje z każdym tygodniem" i "może przejąć całą tę frustrację, która gromadzi się wokół PiS-u".

Śpiewak powiedział jednocześnie, że prezydent Andrzej Duda jest w tej chwili kandydatem "bardzo marnym". - Ma tylko poparcie PiS-u. W związku z tym, gdy przystąpimy do drugiej tury wyborów, to nie ma moim zdaniem specjalnie szansy na uzyskanie głosów spoza swojego bezpośredniego otoczenia. Natomiast zasoby Trzaskowskiego - jeżeli on znajdzie się w drugiej turze - a więc zasoby Hołowni i Kosiniaka-Kamysza, będą odgrywały w drugiej turze niezwykle ważną rolę - wskazywał socjolog.

Prof. Śpiewak o kandydaturze Rafała Trzaskowskiego na prezydenta
Prof. Śpiewak o kandydaturze Rafała Trzaskowskiego na prezydenta TVN24

Prezydent Gdyni: sytuacja pandemiczna powoduje, że wiele osób, które przez lata angażowały się w prace komisji wyborczych, ma bardzo poważne wątpliwości

W dalszej części programu gościem był prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Mówił o tym, w jaki sposób jego miasto przygotowuje się na organizację wyborów w potencjalnym terminie 28 czerwca. Zwrócił uwagę, że "każde wybory wymagają przede wszystkim przygotowań organizacyjnych". - O tym w kalendarzach wyborczych i dyskusjach politycznych często się zapomina, że dwa miesiące, półtora miesiąca przed wyborami rusza cały system przygotowań organizacyjnych, spotkań, szkoleń, przygotowywanie lokali wyborczych - mówił.

Jak dodał, "tylko w Gdyni to jest 1500 osób zaangażowanych bezpośrednio w same przygotowania wyborów".

Szczurek był pytany, ile z tych 1500 jest w gotowości, aby 28 czerwca pracować przy wyborach. - W gotowości mam niewielu, bo sytuacja pandemiczna powoduje, że wiele osób, które przez lata angażowały się w prace komisji wyborczych, ma bardzo poważne wątpliwości - odpowiedział.

- Czekamy też na precyzyjne instrukcje, które będą mówiły o tym, jak przygotować lokale wyborcze, jak ten proces od tej strony technicznej, technologicznej – za co się czujemy odpowiedzialni - będziemy realizować, niezależnie od tego, w którym momencie te wybory się odbędą. Chcemy je po prostu robić bezpiecznie, w sposób odpowiedzialny. Czujemy się odpowiedzialni zarówno za naszych mieszkańców, którzy przychodzą do lokali wyborczych, jak i za tych, którzy pełnią tę służbę, pracują w obwodowych komisjach wyborczych, a potem biorą udział w liczeniu, w całym złożonym procesie wyborczym - mówił prezydent Gdyni.

Prezydent Gdyni o przygotowaniach samorządów do wyborów
Prezydent Gdyni o przygotowaniach samorządów do wyborów TVN24

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium