B-52

B-52

W amerykańskiej grupie uderzeniowej, która zostanie wysłana na Bliski Wschód, znajdą się prawdopodobnie cztery bombowce B-52 - poinformował Reuters, powołując się na anonimowe źródło zbliżone do Białego Domu. Zdolne do przenoszenia broni jądrowej maszyny mają towarzyszyć wysłanej wcześniej grupie uderzeniowej lotniskowca.

Bombowce strategiczne B-52 Sił Powietrznych USA przyleciały na ćwiczenia z jednostkami NATO stacjonującymi w Polsce i na Litwie w ramach wysuniętej wzmocnionej obecność (eFP) - poinformowała ambasada USA w Polsce.

Ile rakiet i bombowców czeka do startu, ile jest w zapasie, a ile niesprawnych. USA podały szczegółowe informacje na temat swojego arsenału jądrowego. W porównaniu z poprzednim rokiem widać wyraźnie, postępujące, powolne rozbrojenie. Coraz więcej sprzętu przesuwa się do rezerwy.

Liczące sobie ponad pół wieku amerykańskie bombowce B-52 zjawiły się nad Bałtykiem. Słynne maszyny biorą udział w ćwiczeniach Baltops 16 z bazy Fairford w Wielkiej Brytanii. - Dokładnie to samo robilibyśmy w prawdziwej sytuacji wojennej, tak więc ćwiczenie tego czyni nas znacznie bardziej efektywną siłą - stwierdził dowódca jednostki bombowców.

Jest takie miejsce, gdzie pod gołym niebem stoją tysiące samolotów wojskowych. Na kawałku pustyni zgromadzono ich tyle, że w teorii są drugim największym lotnictwem bojowym świata. To wielkie "Cmentarzysko" w Arizonie, gdzie kończą wszystkie samoloty zakupione przez rząd USA.

Według nieoficjalnych informacji jest możliwe, iż amerykańskie bombowce strategiczne B-52 wezmą udział w ćwiczeniach nad Bałtykiem. Trzy przyleciały właśnie do Wielkiej Brytanii. Wojsko USA nie informuje o konkretnych celach wizyty maszyn w Europie, ale informacja mogła się wydostać bardzo niecodziennym kanałem.

Niemal dokładnie 50 lat temu zbudowano ostatni bombowiec strategiczny B-52. Po upływie pół wieku, z 744 zbudowanych maszyn tego typu 76 nadal lata w barwach USAF i są to jedne z najstarszych latających maszyn na świecie.

Ile może kosztować godzina lotu najnowocześniejszego amerykańskiego bombowca, B-2 Spirit? Albo wielkiego transportowca C-5 Galaxy? Do internetu trafiły nigdy nie publikowane dane dotyczące kosztów, jakie ponosi lotnictwo USA w związku z lotami swoich licznych maszyn.

Amerykańskie bombowce B-52 po raz pierwszy wzbiły się w powietrze w 1952 roku. Teraz koncern Boeing ogłosił, że otrzymał kontrakt na ich dalszą modernizację i zapewnienie utrzymania tych samolotów w służbie do 2040 roku. Umowa opiewa na 11,9 miliarda USD.