Zbadali sztylet z plaży, ma 2800 lat

Kamień Pomorski. Sztylet sprzed 3 tysięcy lat
Kamień Pomorski. Sztylet sprzed 3 tysięcy lat znaleziony na plaży
Źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Analiza fluorescencji rentgenowskiej potwierdziła, że znaleziony na nadbałtyckiej plaży sztylet nie jest przedmiotem nowożytnym. Jego wiek szacowany jest na 2800 lat. - Planujemy kompleksowe badania interdyscyplinarne - powiedział Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Sztylet został znaleziony 30 marca na plaży w zachodniej części polskiego wybrzeża Bałtyku. Wykrywaczem metali zlokalizowali go eksploratorzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli w Kamieniu Pomorskim Jacek Ukowski i Katarzyna Herdzik. Bogato zdobiony sztylet, o długości 24,2 cm, znajdował się w gliniastej bryle oderwanej od klifu po sztormie.

O znalezisku poinformowano dyrektora Kurkę, który zabezpieczył cenny artefakt, który trafił do Muzeum Narodowego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, by przeprowadzić wstępne badania sztyletu i procedury urzędowe związane z odkryciem.

Analiza fluorescencji rentgenowskiej (XRF), wykonana przez zespół specjalistów z działu konserwacji MN, potwierdziła, że sztylet na pewno nie jest przedmiotem sprzed kilkuset lat. Jego wiek jest szacowany na 2800 lat.

- Technika XRF pozwala bezinwazyjnie określić skład pierwiastkowy badanego obiektu. Jest to szczególnie istotne w przypadku zabytków metalowych, ponieważ dostarcza informacji o rodzaju użytego stopu, a także o ewentualnych domieszkach, które mogą wskazywać na źródło surowca oraz metody jego obróbki. Wstępne wyniki analizy ujawniły obecność miedzi, cynku oraz innych śladowych pierwiastków - wyjaśnił Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

"Dekoracje mogą wskazywać na powiązania z kultem solarnym"

Żeby przeprowadzić kolejne badania, znaleziony przedmiot musi zostać formalnie przekazany w depozyt do kamieńskiego muzeum. Decyzję w tej sprawie podejmie wojewódzki konserwator zabytków.

- Planujemy kompleksowe badania interdyscyplinarne. Chcemy zrobić badania śladów zużycia i bardzo dokładny obraz trójwymiarowy tego sztyletu - zapowiedział Kurka. - Ornamenty na sztylecie są bardzo interesujące. Gwiazdy, księżyce, półksiężyce są ułożone w określonym porządku, to może być kalendarz. Będziemy szukać naukowców, instytutu, którzy pomogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas dziś pytania - dodał.

Badania sztyletu z nadbałtyckiej plaży mają dać odpowiedź, z którego okresu pochodzi ten niezwykły przedmiot, w jakiej technologii został wykonany i gdzie. Dyrektor Kurka ocenił, że sztylet o tak wysokiej jakości metalurgii mógł powstać na południu Europy. Jest zachowany w doskonałym stanie. Nie wiadomo, jak znalazł się na terenach nadbałtyckich.

Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zwrócił uwagę, że dekoracje na ostrzu i rękojeści sztyletu mogą wskazywać na powiązania z kultem solarnym i sugerować, że ten przedmiot miał znaczenie rytualne. Mógł też należeć do bogatego wojownika.

Sztylet został znaleziony na nadbałtyckiej plaży
Sztylet został znaleziony na nadbałtyckiej plaży
Źródło: MHZK
Kamień Pomorski. Sztylet sprzed trzech tysięcy lat
Kamień Pomorski. Sztylet sprzed trzech tysięcy lat
Źródło: MHZK
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: