Szukali śladów II wojny światowej, znaleźli miecz z początków naszej ery

Miecz wandalskiego wojownika
Szukali śladów II Wojny Światowej, znaleźli miecz z początków naszej ery
Źródło: Stowarzyszenie Inventum

Dwóch detektorystów szukało na terenie północnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej śladów odwrotu wojsk polskich z 1939 roku. To, co znaleźli, przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Odkryty przez nich miecz ma blisko dwa tysiące lat, mógł należeć do wojownika z plemienia Wandalów.

Rafał Proszowski i Mariusz Lampa ze śląskiego stowarzyszenia Inventum badali teren północnej Jury w styczniu. Mieli nadzieję przy pomocy detektorów znaleźć ślady polskiego wojska z początków II wojny światowej.

- Poszukiwania były prowadzone za pomocą wykrywaczy metali. Jeden z kolegów usłyszał specyficzny sygnał i postanowił sprawdzić, co kryje się w ziemi (...). Po odsłonięciu całości okazało się że widoczne są dwa kawałki przełamanego miecza - powiedział przedstawiciel stowarzyszenia Inventum Mariusz Włudarz.

Złamany podczas pogrzebu

Wtedy przerwano dalsze działania, gdyż w przypadku podejrzenia, że odkryty przedmiot może być zabytkiem archeologicznym, prawo zabrania podejmowania go na własną rękę. Znalezisko zostało zabezpieczone, a miejsce jego odkrycia oznaczono w terenie oraz dokładnie zlokalizowano za pomocą współrzędnych GPS.

Po podjęciu znalezisk przez archeologów i wstępnych badaniach okazało się, że ostrze to rzymska spatha, czyli długi miecz używany przez jazdę konną. Odkrywcy znaleźli go w trzech fragmentach, co według przedstawicieli Stowarzyszenia może wskazywać na jego rytualne złamanie w trakcie ceremonii pogrzebowej.

Miecz wandalskiego wojownika
Miecz wandalskiego wojownika
Źródło: Stowarzyszenie Inventum

- Datowanie na tym etapie jest jeszcze nie do końca możliwe, ale przypuszczalnie jest to okres pomiędzy I a III wiekiem naszej ery. Miecz mógł być używany przez wojowników plemienia Wandalów – wyjaśnił Włudarz.

Przy samym mieczu nie odnaleziono już innych przedmiotów, jednak podczas dalszych poszukiwań, w pewnej odległości od znaleziska, detektoryści natrafili jeszcze na topór średniowieczny oraz na ostrogi, które datuje się już na erę nowożytną.

Dwaj detektoryści znaleźli cenny zabytek
Dwaj detektoryści znaleźli cenny zabytek
Źródło: Stowarzyszenie Inventum

Pierwsze takie odkrycie

Obecnie artefakty znajdują się w Dziale Archeologii Muzeum Częstochowskiego, gdzie prowadzone są szczegółowe analizy mające na celu potwierdzenie hipotez archeologów dotyczących rytuału pogrzebowego oraz pochodzenia miecza.

- To pierwsze udokumentowane i zgłoszone tego typu znalezisko. Na terenie Jury znajdowano już różnego rodzaju zabytki świadczące o bytności ludzi na tym terenie na przestrzeni ery neolitu, epoki brązu czy żelaza, ale tego typu miecz jest na razie jedynym o którym nam wiadomo - tłumaczył przedstawiciel stowarzyszenia.

Trwają badania znalezionego miecza
Trwają badania znalezionego miecza
Źródło: Stowarzyszenie Inventum

Stowarzyszenie Inventum, skupiające poszukiwaczy-amatorów, zadeklarowało chęć wsparcia dalszych badań na zasadzie wolontariatu.

- Ziemia na terenie nie tylko Jury, ale i całej Polski skrywa jeszcze wiele tajemnic, a ich odkrycie jest zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest wiedza, ale tu był to szczęśliwy traf, bo nie spodziewaliśmy się takiego finału – zaznaczył Włudarz.

Detektoryści natrafili też na topór średniowieczny oraz na ostrogi
Detektoryści natrafili też na topór średniowieczny oraz na ostrogi
Źródło: Stowarzyszenie Inventum

Detektoryści to liczna społeczność pasjonatów poszukiwań i odkrywania historii. Szacuje się, że w Polsce jest ich od 200 do 300 tysięcy. Wielu z nich działa w ramach organizacji, takich jak stowarzyszenie Inventum, gdzie wspólnie planowane są różnorodne inicjatywy – od poszukiwań zabytków i przedmiotów współczesnych, po działania edukacyjne, w tym organizację wystaw tematycznych, wydarzeń kulturalnych i inscenizacji historycznych.

Miecz znaleźli detektoryści
Miecz znaleźli detektoryści
Źródło: Stowarzyszenie Inventum
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: