W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Benicach (woj. zachodniopomorskie) doszło do zatrucia bakteriami salmonelli. Na ten moment zakażonych jest 61 osób, w tym 41 dzieci i 20 nauczycieli. Dwie osoby trafiły do szpitala, w tym jedno dziecko. Trwa dochodzenie sanepidu.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim otrzymała zgłoszenie 19 lutego o tym, że w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Benicach mogło dojść do zakażenia salmonellą.
Anna Banasiak, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim, powiedziała, że na razie potwierdzono 61 przypadków zakażeń salmonellą. Zachorowało 41 dzieci i 20 nauczycieli. - Pojechaliśmy na miejsce, pobrano wszystkie próbki, trwa dochodzenie wyjaśniające - dodała.
Dwie osoby przebywają w szpitalu
Łącznie zebrano 101 próbek, część z nich wciąż jest badana. Dwie osoby trafiły do szpitala, jedno dziecko i nauczycielka. Kobieta przebywa w szpitalu w Kamieniu Pomorskim, a dziecko w koszalińskiej placówce.
Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, powiedziała, że zawiadomienie telefoniczne wpłynęło od jednego z rodziców dotyczące dolegliwości żołądkowych dziecka. - Do badań pobrano próbki wody, żywności, wymazy personelu i z powierzchni kuchennych - dodała.
Sanepid podejrzewa, że źródłem zakażenia był posiłek podany w stołówce, dokładniej spaghetti carbonara.
Marek Maślak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Benicach, powiedział, że do końca tygodnia szkoła przeszła na nauczanie zdalne. - Trwa dezynfekcja kuchni i stołówki. Sanepid nie stwierdził żadnych zaniechań czy zaniedbań z naszej strony, więc spodziewamy się powrotu na nauki stacjonarnej w przyszłym tygodniu - dodał.
CZYTAJ TEŻ: Zbiorowe zatrucie w DPS. Czterej pracownicy mają salmonellę, zachorowało 26 pensjonariuszy
Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia podaje, że "salmonella jest prawie równie częstym powodem zatruć pokarmowych" co bakterie należące do rodzaju Campylobacter. Salmonella znajduje się przede wszystkim w mięsie, mleku i jego przetworach, jajach, często także w owocach morza, rzadziej w owocach.
W przypadku zatrucia wystąpić mogą nudności, wymioty, krwawe biegunki. Jeśli nie należymy do grupy podwyższonego ryzyka, wystarczy nam odpowiednia dieta i węgiel leczniczy. W cięższych przypadkach zalecany będzie antybiotyk lub hospitalizacja.
Źródło: tvn24.pl, pacjent.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock