Zupy wycofane ze sprzedaży. "Ekstremalnie ostre", "ryzyko poważnego zatrucia"

Źródło:
BBC, Korea Times
Makaron typu instant, sklep w Bangkoku (wideo ilustracyjne)
Makaron typu instant, sklep w Bangkoku (wideo ilustracyjne)Reuters Archive
wideo 2/2
Makaron typu instant, sklep w Bangkoku (wideo ilustracyjne)Reuters Archive

Duński urząd zajmujący się żywnością zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży kilku produktów typu instant południowokoreańskiej firmy Samyang. Jak stwierdzono, zawierające makaron ramen zupy mogą być zbyt pikantne dla konsumentów i powodować poważne zatrucia.

Jak podaje BBC, chodzi o trzy rodzaje zup typu instant z makaronem ramen firmy Samyang z Korei Południowej: Buldak 3x Spicy Hot Chicken, 2x Spicy Hot Chicken i Hot Chicken Stew. Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności (DVFA) we wtorek wydał komunikat, w którym poinformował o nakazie wycofania ze sprzedaży tych produktów ze sklepów i ostrzegł przed ich konsumpcją. Jak stwierdzono, spożycie tych zup, reklamowanych jako "ekstremalnie ostre", może wiązać się "z poważnym zatruciem".

ZOBACZ TEŻ: Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Ostre zupy wycofane ze sprzedaży

DVFA przekazał, że w przeprowadzonej analizie składu tych zup poziom kapsaicyny okazał się "tak wysoki, że stwarza ryzyko dla konsumentów rozwoju poważnego zatrucia". Kapsaicyna to substancja odpowiadająca za ostry smak papryczki chili i wywołująca uczucie pieczenia w jamie ustnej. Zaapelowano jednocześnie do wszystkich osób, które zakupiły te produkty, by zwróciły je do sklepu lub wyrzuciły. Podkreślono, że produkt może być szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Możliwe skutki niepożądane po zjedzeniu nadmiernej ilości tej substancji to m.in. pieczenie i dyskomfort, nudności, wymioty i wysokie ciśnienie krwi.

Nie wiadomo, czy przed wydaniem ostrzeżenia ktoś ucierpiał po spożyciu jednej z zup. Decyzja duńskiego urzędu wywołała gorącą dyskusję w mediach społecznościowych, w której wielu użytkowników z humorem uznało, że Duńczycy mają niską tolerancję na ostre przyprawy.

Samyang to południowokoreańska firma produkująca żywność, która jako pierwsza wprowadziła na krajowy rynek zupy typu instant w latach 60. XX wieku. Jej produkty sprzedawane są w kilkudziesięciu krajach świata, a linia Buldak zdobyła ogromną popularność w dużej mierze za sprawą wyzwań w mediach społecznościowych, polegających na jedzeniu tej bardzo ostrej potrawy. "Korea Times" podaje, że firma uważnie przygląda się regulacjom wprowadzonym w Danii i że to pierwszy przypadek na świecie wycofania jej produktów ze względu na ich ostrość.

ZOBACZ TEŻ: Oto najlepsze restauracje na świecie. Turystyczny raj wielkim wygranym

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: BBC, Korea Times

Źródło zdjęcia głównego: nest557/Shutterstock