Drugie dziś wstrząsy wtórne o sile 6,3 w skali Richtera, które odczuwalne były w Tokio, odnotowano około godz. 14 czasu miejscowego w okolicy uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima. Do wstrząsów wtórnych doszło także rano czasu miejscowego. Pracownicy elektrowni na wszelki wypadek zostali ewakuowani. Wcześniej japońskie władze podniosły ocenę zagrożenia w elektrowni i obecnie jest ono porównywalne z sytuacją z 1986 roku w Czarnobylu.
Epicentrum porannych wstrząsów wtórnych o sile 6,3 w skali Richtera, znajdowało się na głębokości 13 km, w odległości 112 km na południowy wschód od wybrzeży prefektury Chiba, sąsiadującej z Tokio, gdzie wstrząsy były wyraźnie odczuwalne. Japońskie władze nie ogłosiły ostrzeżenia przed tsunami. Wstrząsy nie spowodowały zniszczeń.
Zamknięte lotnisko
Po dzisiejszych wstrząsach władze zarządziły sprawdzenie stanu pasów startowych na stołecznym lotnisku Narita, które na krótko zamknięto. Nie stwierdzono w nich uszkodzeń.
Wstrzymano także czasowo - w celu sprawdzenia ewentualnych uszkodzeń - kursowanie pociągów metra i szybkich kolei Shinkansen na niektórych liniach, co jest rutynową praktyką w takich sytuacjach.
Emisja radioaktywna przewyższy Czarnobyl?
Tymczasem przedstawiciel firmy TEPCO, operatora uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi, powiedział dziennikarzom: "Radioaktywnej emisji nie udało się całkowicie zahamować i niepokoimy się, że w końcu może być większa niż w Czarnobylu". Władze japońskie podniosły natomiast stopień poziomu zagrożenia z powodu awarii w elektrowni atomowej Fukushima z obecnego 5 do najwyższego 7 stopnia, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu. Według japońskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego, emisja radioaktywna w Fukushimie wynosi ok. 10 proc. emisji w 1986 r. z elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Rośnie zagrożenie
Co więcej w elektrowni atomowej Fukushima wybuchł dziś pożar, który na szczęście został szybko opanowany. Według rzecznika operatora elektrowni, pożar w budynku położonym w pobliżu reaktora nr. 4 zauważył jeden z pracowników. Natychmiast do akcji gaśniczej skierowano strażaków z japońskich Sił Samoobrony.
W zespole elektrowni atomowych Fukushima trwa - od czasu katastrofalnego trzęsienia ziemi z 11 marca - dramatyczna walka o opanowanie sytuacji. Wstrząsy o sile 9 stopni w skali Richtera i fale tsunami unieruchomiły system chłodzenia reaktorów i w rezultacie doszło do poważnego skażenia radioaktywnego.
Rozszerzyć strefę ewakuacji
Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano poinformował natomiast, że postanowiono rozszerzyć strefę ewakuacji wokół elektrowni Fukushima I. Dotychczas ewakuowano mieszkańców z obszaru w promieniu 20 km od elektrowni, zaś na obszarze w odległości od 20 do 30 km mieszkańcom powiedziano jedynie, żeby pozostawali w domach i doradzano dobrowolną ewakuację.
Według Edano, strefa ewakuacji zostanie poszerzona o kilka miejscowości, w których doszło do kumulacji substancji radioaktywnych. Rzecznik podkreślił jednak, że nie ma potrzeby natychmiastowej ewakuacji z tych terenów. Mieszkańcy powinni je opuścić w ciągu miesiąca.
mac,ant/fac/k
Źródło: PAP