Zarówno izraelskie wojska jak i palestyńscy terroryści dopuścili się licznych przypadków "poważnego pogwałcenia prawa międzynarodowego" i "praw człowieka” w czasie konfliktu z lata 2014 r. - napisali w raporcie eksperci ONZ. Dodali, że czyny popełniane przez obie strony "mogą nosić znamiona zbrodni wojennych".
W raporcie odnoszącym się do siedmiotygodniowego konfliktu z czerwca i lipca 2014 r., opublikowanym w poniedziałek w Genewie, znajduje się stwierdzenie, że "po obu stronach (wciąż trwającego, bliskowschodniego - red.) konfliktu zwycięża bezkarność”.
"Zbrodnie wojenne" po obu stronach?
Izrael powinien w związku z tym - twierdzą autorzy opracowania - "pociągnąć do odpowiedzialności” te osoby, które wydawały i realizowały rozkazy dotyczące prowadzenia w 2014 r. walk w regionach, w których przebywali cywile. Z kolei Palestyńczycy działający w grupach zbrojnych "powinni całkowicie zaprzestać ataków skierowanych przeciwko izraelskim cywilom”. W dokumencie zaznaczono też, że władze państwa palestyńskiego "notorycznie nie doprowadzają” do osądzania odpowiedzialnych za takie ataki.
ONZ stwierdziła w raporcie, że nałożona w trakcie konfliktu przez Izrael "blokada gospodarcza i na wyjazdy ze Strefy Gazy w połączeniu z operacją wojskową doprowadziła do kryzysu w sferze bezpieczeństwa i chronicznego, powszechnego i systematycznego łamania praw człowieka”.
Eksperci napisali, że "skala zniszczeń w Strefie Gazy jest bez precedensu”, przypominając, że w trakcie izraelskich ataków zginęło 2251 Palestyńczyków, tysiące innych zostały ranne, a 18 tys. domów zniszczonych.
ONZ dodało w dokumencie, że po obu stronach konfliktu "w straszliwy sposób jego ofiarami stały się dzieci”, które niekiedy wciąż "moczą się w łóżkach, mają napady histerii, nie chcą zostawać z dala od rodziców, mają koszmary”, a ich zachowania charakteryzuje "podwyższony poziom agresji”.
Podsumowując konflikt z 2014 r. ONZ stwierdziło, że działania obu stron "mogą nosić znamiona zbrodni wojennych”.
Izraelskie MSZ skomentowało raport kilka godzin po jego opublikowaniu, stwierdzając, że eksperci ONZ "nie potrafili odróżnić moralnej różnicy w zachowaniu” Izraela, który "zareagował obroną na ataki, działając w absolutnej zgodzie z zasadami prawa międzynarodowego”.
Autor: adso//rzw / Źródło: New York Times, Reuters