Świat

Zmiany na szczytach brytyjskiej dyplomacji. Hague ustępuje

Świat


Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague nieoczekiwanie ustąpił ze stanowiska. Poinformowano o tym w poniedziałek późnym wieczorem. Jego następcą ma być Philip Hammond, obecny minister obrony w rządzie Davida Camerona.

Dymisja ministra spraw zagranicznych jest częścią rekonstrukcji gabinetu premiera Camerona.

53-letni Hague ma zająć się teraz przede wszystkim organizacją kampanii Partii Konserwatywnej przed zaplanowanymi na maj 2015 roku wyborami parlamentarnymi.

Jak podała w nocy z poniedziałku na wtorek brytyjska stacja BBC, nowym ministrem spraw zagranicznych ma być 58-letni Philip Hammond, dotychczasowy szef resortu obrony.

Tonight I am standing down as Foreign Secretary after 4 years to serve as Leader of the House of Commons— William Hague (@WilliamJHague) lipiec 14, 2014

Hague poinformował na Twitterze, że po wielu latach pracy w Izbie Gmin nie będzie już kandydował w wyborach parlamentarnych. "Od maja 2015 roku, po tak długim czasie w polityce, zamierzam skoncentrować się na wielu innych rzeczach, którymi zawsze chciałem się zajmować" - napisał Hague. "Jest on nie tylko wybitnym ministrem spraw zagranicznych, ale także zaufanym współpracownikiem, mądrym doradcą i wspaniałym przyjacielem" - opisał Williama Hague'a premier David Cameron.

1/2 I'd like to pay an enormous tribute to @WilliamJHague who is standing down as an MP at the next election.— David Cameron (@David_Cameron) lipiec 14, 2014

Hague kierował brytyjską dyplomacją od maja 2010 roku.

Autor: kło/kka / Źródło: PAP, Twitter