Świat

Zmarł pierwszy czarnoskóry polityk wybrany do Senatu USA

Świat

US SenateEdward Brooke został wybrany do Senatu ze stanu Massachusetts w 1966 roku

Edward L. Brooke, pierwszy Afroamerykanin, który zasiadał w Senacie USA i był wybrany w wyborach powszechnych, zmarł w sobotę w wieku 95 lat - poinformowała Partia Republikańska, której był członkiem.

Były senator, który zaliczał się do liberalnego skrzydła partii, zmarł w otoczeniu rodziny w swym domu w Coral Gables na Florydzie - jak podano - "z przyczyn naturalnych".

Pierwszy z wyborów powszechnych

Brooke został wybrany do Senatu ze stanu Massachusetts w 1966 r. Przed nim w tej izbie zasiadało już dwóch Afroamerykanów, wkrótce po zakończeniu wojny secesyjnej. Nie pochodzili oni jednak z wyborów powszechnych, gdyż do początku XX wieku senatorów federalnych wybierały legislatury stanowe.

Dotychczas w Senacie zasiadało łącznie tylko 9 czarnoskórych, w tym obecny prezydent Barack Obama.

W Senacie Brooke przyłączył się do niewielkiej grupy liberalnych republikanów, którzy często głosowali wbrew życzeniom republikańskiego prezydenta Richarda Nixona. Brooke sprzeciwiał się zwiększaniu zaangażowania militarnego USA w Wietnamie, a po wybuchu afery Watergate był pierwszym republikańskim senatorem, który wezwał Nixona do ustąpienia.

"Wdzięczny Bogu"

W 1972 r. wybrano go ponownie, ale w 1978 r. przegrał z demokratycznym rywalem Paulem Tsongasem. W 2009 r. Brooke’a uhonorowano go Złotym Medalem Kongresu.

W niedawnym wywiadzie dla Associated Press Brooke powiedział, że "jest wdzięczny Bogu", iż dożył chwili wyboru Baracka Obamy, pierwszego czarnoskórego prezydenta USA.

Autor: ToL//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Senate