Złote Globy skrócone do konferencji

Aktualizacja:

W niedzielę po raz 65. rozdano najważniejsze po Oscarach nagrody amerykańskiego przemysłu filmowego. W tym roku jednak nie było uroczystej gali, a tylko konferencja prasowa na której odczytano listę nagrodzonych. Najlepszym filmem uznano "Pokutę".

To efekt trwającego od 5 listopada strajku hollywoodzkich scenarzystów z Writers Guild of America domagających się m.in. większego udziału w zyskach z eksploatacji filmów, lepszych gwarancji socjalnych. Zagrozili oni, że będą pikietować przed galą. Poza tym na znak solidarności część nominowanych do Złotych Globów aktorów zamierzało zbojkotować ceremonię.

Dlatego organizatorzy postanowili, że wielka gala zostanie zredukowana do konferencji prasowej - bez udziału gwiazd i hollywoodzkiej oprawy.

Kto dostał Złote Globy? Złotym Globem, przyznawanymi przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, nagrodzono w kategorii najlepszy film dramatyczny "Pokutę" Joe Wrighta (premiera w Polsce w lutym). Zresztą, obraz ten nominowany był w jeszcze sześciu kategoriach

66-letnią Julie Christie wyróżniono jako najlepszą aktorkę za rolę w dramacie "Away From Her". Daniel Day-Lewis został uznany za najlepszego aktora za rolę w filmie "Aż poleje się krew" Paula Thomasa Andersona.

Obraz "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coen wyróżniono za najlepszy scenariusz. Za drugoplanową rolę w tym filmie nagrodzono hiszpańskiego aktora Javiera Bardema. Australijka Cate Blanchett zdobyła wyróżnienie za rolę drugoplanową w obrazie "I'm not There", traktującym o życiu Boba Dylana.

"Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Steet", krwawe przedstawienie w reżyserii Tima Burtona, okrzyknięto najlepszym musicalem. Najlepszym aktorem musicalowym uznano Johnny'ego Deppa, odtwórcę głównej roli w tym obrazie.

Francuzkę Marion Cotillard uhonorowano nagrodą dla najlepszej aktorki musicalowej, za wcielenie się w rolę Edith Piaf w biograficznym "Niczego nie żałuję: Edith Piaf".

Nagrodę za najlepszy film animowany odbiorą twórcy "Ratatuj", traktujący o życiu arcyzdolnego szczura, który pragnie zostać szefem kuchni w najlepszej francuskiej restauracji.

Autorem najlepszej piosenki - "Guaranteed" do filmu Seana Penna "Into the Wild" - jest Eddie Vedder z Pearl Jam.

Strajk scenarzystów, Złote Globy i Oscary

24 lutego Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyzna Oscary. Uroczysta ceremonia odbędzie się niezależnie od tego, czy strajk scenarzystów dobiegnie końca - zapowiadają organizatorzy.

Złote Globy postrzegane są jako zapowiedź Oscarów, jednak agencja Associated Press przypomina, że od czterech lat zdobywcy nagrody za najlepszy film podczas pierwszej z tych ceremonii, nie udało się zdobyć jej podczas drugiej z nich.

Źródło: PAP, tvn24.pl