"Zażenowanie", "nowe czasy" i krytyka niemieckiego punktu widzenia. Zachodnie media o Polsce

Zachodnia prasa ciągle pisze o Polsce
Zachodnia prasa ciągle pisze o Polsce
Źródło: tvn24

W czwartek Polska znów zajmuje ważne miejsce w największych zagranicznych dziennikach. Oprócz wyraźnie krytycznych opisów debaty w Parlamencie Europejskim i kwestii związanych z wolnością mediów nad Wisłą, z Niemiec nadszedł też głos krytyczny wobec zachodniego postrzegania polskich problemów. Niemieccy dziennikarze piszą o "końcu świata" u sąsiadów, jakby u nich samych nie było wystarczająco wielu problemów – zauważa autor komentarza w "Die Zeit".

"Debata przypomniała rozmowę głuchych" – pisze francuski "Le Monde", który skupia się na analizie wtorkowej dyskusji w PE o sytuacji w Polsce. "Pani Szydło nie przedstawiła żadnych argumentów, zaprzeczając, by nowe ustawy ograniczały działania Trybunału Konstytucyjnego" – dodaje dziennik. Z drugiej strony wiceszef KE Frans Timmermans i liderzy największych frakcji PE "stonowali swój krytycyzm" w kierunku Warszawy, próbując wyjaśnić, "skąd wzięła się ich krytyczna ocena działań w Polsce" – zaznacza gazeta.

"Zażenowanie konfrontacją"

"Tak czy inaczej, europejskie instytucje wydają się zmartwione i zażenowane konfrontacją z Polską" – stwierdza francuski dziennik w komentarzu, w którym nie szczędzi cierpkich słów Parlamentowi Europejskiemu i Komisji Europejskiej. Choć KE "wzięła przykład ze sprawy Orbana, który krok po kroku tworzył w ostatnich latach system autorytarny na Węgrzech", równocześnie nowa procedura pozwalająca na obserwowanie i reagowanie na wydarzenia w Polsce "może się przyczynić do utrwalenia głosów eurosceptyków". To "ryzykowna strategia" – pisze francuska gazeta. Zauważa też, że sam PE "coraz bardziej się dzieli", a głos eurosceptyków jest wyraźnie słyszany już w całej Europie.

Niemiecki "Die Welt" pisze o "zachwycie nowych, prorządowych mediów" w Polsce wystąpieniem premier Beaty Szydło w czasie debaty w Parlamencie Europejskim i dodaje, że szef MSZ Witold Waszczykowski posunął się nawet do stwierdzenia o "narodzinach nowego europejskiego przywódcy". Dziennik widzi jednak pewien rozdźwięk w tym, że zdaniem Waszczykowskiego "debata w PE była potrzebna", by wyjaśnić to, co dzieje się w Polsce, natomiast jego szefowa w Strasburgu stwierdziła, że "nie ma powodu, by poświęcać Polsce tyle czasu".

Skąd "milion uchodźców"?

"The Washington Post" analizuje zaledwie fragment zdania wypowiedzianego przez szefową polskiego rządu w PE. Stwierdziła ona we wtorek w Strasburgu, że "Polska przyjęła milion uchodźców z Ukrainy"."WaPo" pisze, że to "nowy element dyskusji o uchodźcach w Polsce", zwłaszcza w kontekście oburzenia, jaki wywołał ten sąd wśród ukraińskich oficjeli nad Wisłą. Zdaniem dziennika jest on potrzebny do usprawiedliwiania postawy polskiego rządu, który nie chce uczestniczyć w systemie stałej relokacji migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. To dlatego Szydło mówiła o "milionie uchodźców z Ukrainy, którym nikt nie chciał pomóc". "WaPo" cytuje jednak ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycię, który podał twarde fakty: w 2015 r. Polska przyjęła dwóch uchodźców uciekających przed wojną w Donbasie, a w Polsce żyje po prostu milion Ukraińców, którzy są imigrantami zarobkowymi: "W Polsce nie ma uchodźców z Ukrainy. Są ludzie, którzy legalnie tu pracują, studiują i płacą podatki".

W tym samym kontekście o słowach Beaty Szydło pisze też agencja Reutera, zwracając uwagę na zobowiązanie Polski do przyjęcia ok. 7 tys. migrantów, głównie z Syrii, na bazie porozumienia z innymi krajami UE, do którego doszło jeszcze w ub. roku.

"Polskie media nigdy nie były wolne"

"Sueddeutsche Zeitung" w artykule zatytułowanym "Wolne media" zastanawia się z kolei nad "nowymi czasami", które nadeszły w telewizji publicznej.

"Polskie media nie są i nigdy nie były wolne do tego stopnia, co [niemieckie – red.] ARD i ZDF, czy międzynarodowy wzór, brytyjskie BBC. Platforma Obywatelska też wymieniała dziennikarzy, ale PiS idzie znacznie dalej" – pisze dalej "SZ", tłumacząc zmiany związane z ograniczeniem uprawnień KRRiTV oraz decyzje o rozwiązaniu umów "ze wszystkimi pracownikami mediów publicznych" (telewizji, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej). W mediach tych zatrudnienie znajdą wkrótce tylko ci, którzy "obiecają wierność nowemu rządowi i będą strzec zasad dziennikarskiego patriotyzmu".

"Jak będą wyglądały te nowe czasy?" – pyta następnie niemiecki dziennik. "Widać to już na przykładzie 'Wiadomości', głównego serwisu informacyjnego TVP". Jego widzowie – w dniu, w którym Komisja Europejska rozpoczęła procedurę przeciwdziałania zagrożeniom dla państwa prawnego, o czym "jako głównym temacie informowały wszystkie prywatne telewizje w Polsce – zobaczyli materiał o rzekomym skandalu zw. z podsłuchiwaniem, który miał miejsce za poprzedniej władzy" – pisze "SZ". Kiedy dzień później jedna z agencji obniżyła Polsce rating, "Wiadomości" "poświęciły temu tylko krótką wzmiankę". "Media w Polsce często stają po czyjejś stronie. Najważniejszy polski dziennik, liberalna 'Gazeta Wyborcza', nie tylko krytykuje nowe prawo uchwalane przez rząd, ale zachęca też swoich czytelników do uczestniczenia w demonstracjach organizowanych przez nowo powstały Komitet Obrony Demokracji" – zauważa na koniec "SZ".

W Niemczech też są problemy

Schemat podobnych artykułów pojawiających się o Polsce w ostatnich tygodniach w zagranicznej prasie, przełamuje "Die Zeit".

W jednym z najciekawszych komentarzy – dotyczącym relacji polsko-niemieckich, wychodzącym z założenia, że oba kraje "stają przed podobnymi problemami" – jego autor, Felix Ackerman, zauważa: "Wielu dziennikarzy ostrzega obecnie przed końcem świata dokonującym się w sąsiednim kraju, tak jakby w jego własnym nie było wystarczająco wielu problemów".

Ackerman pisze o "histerycznych niemieckich komentarzach dotyczących sytuacji w Polsce" i śmieje się, że jego koledzy po fachu odradzali mu niedawno przenosiny z Litwy do Polski. "Jak by zareagowali, gdybym powiedział, że wracam do Niemiec?" – zastanawia się dziennikarz, który "nie widzi na horyzoncie rozwiązania" dla kwestii bezpieczeństwa wewnętrznego związanego z przybyciem uchodźców.

Zdaniem komentatora "Die Zeit", sytuację w obu krajach dziennikarze opisują "z zapalczywością, gwałtownością", wykorzystując – świadomie lub nie – "dawne stereotypy". O problemie migracji w Niemczech "na wschód od Odry pisze się (...), tak, jakby zimna wojna zakończyła się wczoraj". Ackerman zauważa, że w Polsce odżywa dyskusja o "zamachu dokonanym pod Smoleńskiem" przez Rosję i w tej sytuacji – paradoksalnie – polskie i niemieckie społeczeństwo nagle się do siebie zbliżają. Duża ich część zaczyna bowiem "wierzyć w teorie spiskowe, (...) jakiś rodzaj układu" i to, że "układ nie potrafi sobie poradzić" z problemami państwa. W Niemczech te teorie są przekładane na powszechne przeświadczenie o "dezinformowaniu obywateli przez media" w kwestii migrantów.

"W efekcie (w obu krajach) dochodzi do radykalizacja debaty publicznej" – pisze komentator i dodaje: "Tym, co różni jednak Polskę i Niemcy jest to, że w Polsce ci, którzy wierzą w teorię spiskową mówiącą o ogólnym atakowaniu kraju, są już u władzy i mają niepodzielną większość". W Niemczech "zyskują oni poparcie na ulicach i (...) ich efektywność zostanie osądzona w czasie wyborów federalnych jesienią 2017 roku".

To, co łączy Niemcy i Polskę, to również "bezsilność lewicowych partii nie potrafiących odpowiadać na problemy wewnętrzne jak i naciski ze strony prawicy".

Wałęsa we Włoszech

Włoska "La Reppubblica" z prośbą o odpowiedź na to, co dzieje się w Europie, która przestaje sobie radzić z nacjonalizmami i populizmem, udała się z wywiadem do Gdańska, do Lecha Wałęsy. "Musimy na nowo przemyśleć istotę demokracji i ją odtworzyć", bo inaczej "tacy ludzie jak Marine Le Pen we Francji czy Kaczyński w Polsce prędzej czy później będą dochodzili do władzy" – mówi były polski prezydent. Tłumaczy, że powinien wszystkim przyświecać cel "stworzenia nowej UE, w której nie będzie miejsca dla ludzi pokroju Orbana i Kaczyńskiego". Sam Jarosław Kaczyński i jego partia – przez to, że "używają języka dzielącego ludzi" – w końcu poniosą klęskę – mówi Wałęsa.

Co z gospodarką?

Czy jeżeli Polska zejdzie z drogi liberalnej gospodarki, mogą ucierpieć inwestycje zagraniczne w kraju? – zastanawia się tymczasem wpływowy "Financial Times". "Nowe polskie przywództwo z podejrzliwością patrzy na siły z zewnątrz [kapitał zagraniczny - red.], a to rzadko dobrze wpływa na relacje inwestorskie", pisze dziennik i pyta, "w jakim punkcie retoryka zamieni się w konkretne prawa wymierzone w inwestorów".

"FT" zauważa, że Europa Środkowo-Wschodnia od czasu kryzysu w 2008 r. "nie podniosła się całkowicie" i nie jest już tak atrakcyjnym rejonem świata dla wielkich firm z zachodnim kapitałem. Jednocześnie jednak Polska "okazała się bardziej odporna na globalne wydarzenia". W rankingu "inwestycji mobilnych" w 2015 r. uplasowała się na 8. miejscu na świecie w porównaniu z 23., jakie zajmuje pod względem PKB. By utrzymać ten poziom zainteresowania inwestycjami, przed polskim rządem stoi jednak zadanie "nie poróżnienia się z Niemcami" będącymi największym gospodarczym partnerem Warszawy. Rząd PiS musi "uważać na to, co mówi", bo jego retoryka może się wiązać z "dużymi kosztami" – pisze "FT".

Polska-Rosja

Rosyjska agencja informacyjna TASS zapowiada tymczasem zaplanowane na 22 stycznia międzyresortowe konsultacje Polski i Rosji na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych, cytując sprawującego ten urząd Władimira Titowa. Ten, niespełna dwa dni przed spotkaniem, powiedział, że "nieprzyjazna postawa Warszawy związana z międzynarodowymi i bilateralnymi kwestiami, w tym coraz częstsze akty wandalizmu wobec [sowieckich – red.] pomników i cmentarzy wojskowych, jest nie do zaakceptowania".

Titow "ostrzega" też Warszawę przed "wystosowywaniem roszczeń i stawianiem ultimatum w trakcie prowadzenia dialogu z Moskwą". Agencja TASS zwraca uwagę na fakt wyjścia z propozycją konsultacji przez stronę polską, dodaje jednak, że rozmowy odbędą się w kontekście "nieprzyjaznej postawy Polski wobec konfliktu na Ukrainie i żądań wzmocnienia wschodniej flanki NATO".

Polska na celowniku UE

Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Źródło: tvn24
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Teraz oglądasz
Kosiniak-Kamysz: to jest sytuacja coraz trudniejsza dla wszystkich obywateli
Kosiniak-Kamysz: to jest sytuacja coraz trudniejsza dla wszystkich obywateli
Teraz oglądasz
Grabiec: Komisja Europejska wystąpiła w obronie obecności Polski w UE
Grabiec: Komisja Europejska wystąpiła w obronie obecności Polski w UE
Teraz oglądasz
Halicki o decyzji Komisji Europejskiej
Halicki o decyzji Komisji Europejskiej
Teraz oglądasz
Jackowski: takiej decyzji można było się spodziewać
Jackowski: takiej decyzji można było się spodziewać
Teraz oglądasz
Brejza: jest to wydarzenie bez precedensu
Brejza: jest to wydarzenie bez precedensu
Teraz oglądasz
Muller: wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich
Muller: wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich
Teraz oglądasz
Korespondent TVN24 o decyzji Komisji Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej SN
Korespondent TVN24 o decyzji Komisji Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej SN
Teraz oglądasz
KE wystąpi do TSUE o środki tymczasowe w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
KE wystąpi do TSUE o środki tymczasowe w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Teraz oglądasz
Von der Leyen poinformowała, że na spotkaniu KE odbędzie się dyskusja o praworządności w Polsce
Von der Leyen poinformowała, że na spotkaniu KE odbędzie się dyskusja o praworządności w Polsce
Teraz oglądasz
Schetyna: jesteśmy za powiązaniem dostępu do funduszy unijnych z praworządnością
Schetyna: jesteśmy za powiązaniem dostępu do funduszy unijnych z praworządnością
Teraz oglądasz
"To nie jest żadna osobista wendeta" Timmermansa
"To nie jest żadna osobista wendeta" Timmermansa
Teraz oglądasz
"Jako strażniczka traktatów Komisja Europejska ma obowiązek dbać o przestrzeganie traktatów"
"Jako strażniczka traktatów Komisja Europejska ma obowiązek dbać o przestrzeganie traktatów"
Teraz oglądasz
Gasiuk-Pihowicz o decyzji Komisji Europejskiej: dowód, że marzenie niektórych polityków PiS się nie spełni
Gasiuk-Pihowicz o decyzji Komisji Europejskiej: dowód, że marzenie niektórych polityków PiS się nie spełni
Teraz oglądasz
KE przechodzi do drugiego etapu procedury związanej z naruszeniem prawa przez Polskę
KE przechodzi do drugiego etapu procedury związanej z naruszeniem prawa przez Polskę
Teraz oglądasz
Nieoficjalnie: Komisja Europejska wszczęła drugi etap procedury przeciw Polsce
Nieoficjalnie: Komisja Europejska wszczęła drugi etap procedury przeciw Polsce
Teraz oglądasz
"To prawo zostało już zmienione na tyle, że nie ma zarzutów do Polski"
"To prawo zostało już zmienione na tyle, że nie ma zarzutów do Polski"
Teraz oglądasz
Komisja Europejska wszczyna kolejną procedurę o naruszenie prawa przez Polskę
Komisja Europejska wszczyna kolejną procedurę o naruszenie prawa przez Polskę
Teraz oglądasz
Barańska-Małuszek: jeżeli sędziowie zostaną złamani, zagrożeni będą obywatele
Barańska-Małuszek: jeżeli sędziowie zostaną złamani, zagrożeni będą obywatele
Teraz oglądasz
Sędzia Barańska-Małuszek o "uciszaniu sędziów"
Sędzia Barańska-Małuszek o "uciszaniu sędziów"
Teraz oglądasz
Ziobro komentuje decyzję KE: dotychczasowa procedura chroniła złodziei i przestępców
Ziobro komentuje decyzję KE: dotychczasowa procedura chroniła złodziei i przestępców
Teraz oglądasz
KE wszczęła wobec Polski postępowanie
KE wszczęła wobec Polski postępowanie
Teraz oglądasz
Rzecznik MS: postanowienie o zabezpieczeniu nie ma mocy z automatu
Rzecznik MS: postanowienie o zabezpieczeniu nie ma mocy z automatu
Teraz oglądasz
Michał Laskowski o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Michał Laskowski o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Teraz oglądasz
Mateusz Morawiecki odpowiada na słowa Fransa Timmermansa
Mateusz Morawiecki odpowiada na słowa Fransa Timmermansa
Teraz oglądasz
PiS robi krok wstecz w sprawie Sądu Najwyższego, ale to nie wystarczy
PiS robi krok wstecz w sprawie Sądu Najwyższego, ale to nie wystarczy
Teraz oglądasz
Elżbieta Bieńskowska skomentowała nowelizację ustawy o SN
Elżbieta Bieńskowska skomentowała nowelizację ustawy o SN
Teraz oglądasz
Wysłuchanie w sprawie Polski przed trybunałem w Luksemburgu
Wysłuchanie w sprawie Polski przed trybunałem w Luksemburgu
Teraz oglądasz
Timmermans: orzeczenie sądu musi być wdrożone
Timmermans: orzeczenie sądu musi być wdrożone
Teraz oglądasz
"Skupiamy się na wymianach personalnych"
"Skupiamy się na wymianach personalnych"
Teraz oglądasz
"Od wyroku TSUE nie będzie instancji odwoławczej"
"Od wyroku TSUE nie będzie instancji odwoławczej"
Teraz oglądasz
Komisja Europejska złożyła skargę przeciw Polsce
Komisja Europejska złożyła skargę przeciw Polsce
Teraz oglądasz
"Komisja Europejska jest głucha na nasze argumenty"
"Komisja Europejska jest głucha na nasze argumenty"
Teraz oglądasz
To prezes Trybunału Sprawiedliwości zadecyduje o trybie przyśpieszonym
To prezes Trybunału Sprawiedliwości zadecyduje o trybie przyśpieszonym
Teraz oglądasz
Kopcińska: my jesteśmy przygotowani do obrony swoich racji ustrojowych i prawnych przed Trybunałem
Kopcińska: my jesteśmy przygotowani do obrony swoich racji ustrojowych i prawnych przed Trybunałem
Teraz oglądasz
Komisja Europejska formalnie pozwała Polskę do europejskiego trybunału
Komisja Europejska formalnie pozwała Polskę do europejskiego trybunału
Teraz oglądasz
Zawistowski w "Rozmowie Piaseckiego" o sprawie Polski w TSUE
Zawistowski w "Rozmowie Piaseckiego" o sprawie Polski w TSUE
Teraz oglądasz
TSUE wyznaczył termin w sprawie pytań Sądu Najwyższego
TSUE wyznaczył termin w sprawie pytań Sądu Najwyższego
Teraz oglądasz
upload/tvn24/video_watermark_tvn24_kolor/TRACZ.mp4
upload/tvn24/video_watermark_tvn24_kolor/TRACZ.mp4
Teraz oglądasz
TVN24: rozprawa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Polski w lutym
TVN24: rozprawa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Polski w lutym
Teraz oglądasz

Polska na celowniku UE

Autor: adso/mtom / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: