Świat

Skazany za zabójstwo Niemcowa ogłosił głodówkę

Świat

[object Object]
Borys Niemcow zginął 27 lutego 2015 rokuReuters Archive
wideo 2/21

Zaur Dadajew, skazany za zabójstwo jednego z przywódców rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa i odbywający wyrok w kolonii karnej, ogłosił głodówkę - poinformowała jego adwokat Roza Magomiedowa. Więzień twierdzi, że bezpodstawnie został umieszczony w izolatce.

Obrończyni Dadajewa poinformowała, że prowadzi on protest od 12 dni i że z tego samego powodu głodówkę rozpoczęło jeszcze dwóch skazanych.

Wypowiedź Magomiedowej przekazała we wtorek wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

W tej samej kolonii karnej w Irkucku, w której wyroki odbywają byli funkcjonariusze resortów siłowych, 17 więźniów ogłosiło głodówkę z powodu zamknięcia na jej terenie meczetu.

20-letni wyrok

Dadajew został skazany w lipcu 2017 roku na 20 lat kolonii karnej w procesie dotyczącym zabójstwa Niemcowa. Sąd uznał, że to on oddał strzały do opozycyjnego polityka 27 lutego 2015 roku w centrum Moskwy.

Czterech współoskarżonych Dadajewa otrzymało kary od 11 do 19 lat kolonii karnej. Wszyscy skazani pochodzą z Czeczenii, część z nich związana była ze strukturami siłowymi tej republiki, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Żaden nie przyznał się do winy.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości