TVN24 | Świat

Zatrzymania w sprawie Gołunowa. "Sprawiedliwość zatriumfuje wtedy, kiedy zapadnie decyzja sądu"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
tvn24.pl, Kommiersant, RIA Nowosti, newsru.com

Pięciu byłych funkcjonariuszy MSW zostało zatrzymanych w związku ze sprawą Iwana Gołunowa - poinformował Komitet Śledczy Rosji. Obrońcy dziennikarza mówią o "znaczącym kroku".  

W środowym komunikacie Komitet Śledczy przekazał, że zatrzymani funkcjonariusze składają zeznania. Jak podała agencja TASS, śledczy będą wnioskować o ich aresztowanie. "Zostaną oskarżeni o sfałszowanie dowodów winy dziennikarza" - przekazała agencja RIA Nowosti, powołując się na śledczych.

"W zatrzymaniu byłych moskiewskich policjantów brało udział dziesiątki funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa, departamentu bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także Komitetu Śledczego" - relacjonuje dziennik "Kommiersant".

Iwan Gołunow został uwolniony z aresztu pod naciskiem mediów i akcji protestacyjnychWikimedia (CC BY SA 2.0) / Evgeny Feldman‎

Uwolniony po bezprecedensowej akcji poparcia

Iwan Gołunow, dziennikarz śledczy wydawanego na Łotwie niezależnego portalu Meduza, który pisał o domniemanych transakcjach korupcyjnych w moskiewskim merostwie, został zatrzymany w Moskwie 6 czerwca zeszłego roku. Policja ogłosiła wówczas, że miał przy sobie i w domu narkotyki. Adwokaci dziennikarza utrzymywali, że narkotyki zostały mu podrzucone. Dwa dni później sąd zdecydował o umieszczeniu Gołunowa w areszcie domowym.

Po bezprecedensowej akcji poparcia ze strony dziennikarzy, intelektualistów, aktywistów i działaczy opozycji, 11 czerwca Gołunow został uwolniony z "braku dowodów winy".

Rosyjskie MSW wcześniej informowało o zwolnieniu funkcjonariuszy, którzy zatrzymali Gołunowa. Ich dane nie zostały jednak ujawnione. "Nie podjęto wobec nich także żadnych działań dochodzeniowych" - przypomniał w środę portal newsru.com.

"Do grudnia zeszłego roku w sprawie Gołunowa nie było ani podejrzanych ani oskarżonych. Kiedy jego obrońcy złożyli skargę na bezczynność śledczych i poprosili o przekazanie sprawy Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, okazało się, że jej materiały zostały całkowicie utajnione. Sam Gołunow mówił, że w jego sprawie nie ma żadnych postępów, a on sam nie jest śledczym do niczego potrzebny. Sprawa ruszyła po tym, kiedy Władimir Putin, na dorocznej konferencji prasowej [19 grudnia 2019 roku - red.] nagle ogłosił wszczęcie postępowania karnego przeciwko pięciu zwolnionym funkcjonariuszom policji. Gołunow i jego prawnik nic o tym nie wiedzieli" - przekazał newsru.com.

Putin wspomniał o sprawie Gołunowa w czasie dorocznej konferencji prasowej kremlin.ru

"Znaczący krok w dochodzeniu"

- Organy ścigania poczyniły dziś znaczący krok w dochodzeniu związanym ze sprawą Iwana Gołunowa - oświadczył adwokat dziennikarza Siergiej Badamszin po doniesieniach o zatrzymaniu pięciu byłych policjantów. - Cieszę się, że sprawa się toczy, jednak sprawiedliwość zatriumfuje wtedy, kiedy zapadnie decyzja sądu. Mam nadzieję, że będzie ona sprawiedliwa - dodał. 

Źródło: tvn24.pl, Kommiersant, RIA Nowosti, newsru.com

Autor:tas\mtom

Tagi:
Raporty: