Zastępca ambasadora RP w Tel Awiwie został wezwany w niedzielę rano do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Miał złożyć wyjaśnienia w związku z nowelą ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która została w piątek uchwalona przez Sejm.
Jak poinformowało biuro prasowe polskiego resortu dyplomacji, w niedzielę rano przedstawiciel polskiej placówki w Tel Awiwie spotkał się z wysokim urzędnikiem izraelskiego MSZ w celu wyjaśnienia wątpliwości i nieporozumień wokół uchwalonej w polskim Sejmie noweli ustawy o IPN.
Z kolei w przyszłym tygodniu planowane są rozmowy w Warszawie z udziałem przedstawicieli polskich władz i reprezentantów ambasady Izraela w Polsce, w tym szefowej placówki Anny Azari.
"Oczekujemy, że polski rząd zmieni treść ustawy"
Według niedzielnego komunikatu, który został opublikowany na stronie izraelskiego MSZ, zastępca ambasadora RP miał złożyć wyjaśnienia zastępcy dyrektora generalnego departamentu ds. Europy i szefowi departamentu ds. diaspory. "Wyrażono sprzeciw Izraela wobec sformułowań w ustawie (o IPN). Zwłaszcza termin przyjęcia (ustawy), w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, był zadziwiający i niefortunny" - napisał izraelski resort dyplomacji.
The Deputy Ambassador of #Poland was summoned this morning to the Foreign Ministry for a clarification discussion with the Deputy Director General of the European Division and the Head of the Diaspora Division. pic.twitter.com/a3KQtxDZzZ
— Israel Foreign Min. (@IsraelMFA) 28 stycznia 2018
Krytyka ambasador podczas obchodów w Oświęcimiu
Nowelę ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił w piątek. Zgodnie z nią, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Podczas piątkowych obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Azari zaapelowała o zmianę w przyjętej przez Sejm nowelizacji. - Izrael traktuje to jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady - tłumaczyła.
W sobotę premier Izraela Benjamin Netanjahu poinstruował izraelskiego ambasadora w Warszawie, by spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i zaapelował o wycofanie nowelizacji ustawy o IPN, wprowadzającej m.in. kary za sformułowanie "polskie obozy śmierci". W niedzielę kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy poinformowała, że w poniedziałek po południu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotka się z ambasador Izraela Anną Azari w celu omówienia sytuacji związanej z dyskusją wokół nowych przepisów.
Autor: PTD//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock