Rosja traci kolejnych dowódców. Ukraińcy podają nazwiska

Autor:
ft//now
Źródło:
Ukraińskie Siły Zbrojne, PAP
Ukraina walczy 47. dzień. Rosja przygotowuje ofensywę
Ukraina walczy 47. dzień. Rosja przygotowuje ofensywę
wideo 2/21
Ukraina walczy 47. dzień. Rosja przygotowuje ofensywę

Ukraińska armia poinformowała w weekend o kolejnych rosyjskich dowódcach, którzy zginęli w czasie walk w Ukrainie. Jak przekazano w sobotnim komunikacie, wśród zabitych jest dowódca dywizjonu artylerii rakietowej podpułkownik Dinar Chametow. Dzień wcześniej informowano o śmierci dowódcy pułku czołgów pułkownika Aleksandra Bespałowa. Całkowite straty bojowe Rosjan na 11 kwietnia to - według sił ukraińskich - około 19,5 tys. ludzi zabitych, rannych i wziętych do niewoli.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

W sobotę siły zbrojne Ukrainy przekazały informacje o śmierci kolejnych rosyjskich oficerów. Wśród nich znalazł się podpułkownik Dinar Chametow, dowódca dywizjonu artylerii rakietowej 200. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Jak przekazano, rosyjski wojskowy brał wcześniej udział w operacji w Syrii.

Podpułkownik Dinar Chametow na zdjęciu opublikowanym przez stronę ukraińskąAFUStratCom/FACEBOOK

Dzień wcześniej ukraińska armia poinformowała o śmierci pułkownika Aleksandra Bespałowa, który dowodził 59. Gwardyjskim Pułkiem Czołgów. Wraz ze zdjęciem wojskowego Ukraińcy pokazali także dokumenty, które miały należeć do Bespałowa.

Pułkownika Aleksandr Bespałow na zdjęciu opublikowanym przez stronę ukraińskąAFUStratCom/FACEBOOK

Rosyjskie straty od początku inwazji

Od początku wojny na Ukrainie rosyjskie siły zbrojne straciły około 19,5 tys. żołnierzy - poinformował w poniedziałek na Facebooku ukraiński sztab generalny.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 11 kwietnia to według ukraińskich danych: około 19,5 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 725 czołgów, 1923 bojowe pojazdy opancerzone, 347 systemów artyleryjskich, 111 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 55 systemów obrony przeciwlotniczej, 154 samoloty, 137 śmigłowców, 1387 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 76 cystern, 119 bezzałogowców, cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu - wynika z informacji przekazanych przez stronę ukraińską.

Rosja 6 kwietnia oficjalnie potwierdziła, że na Ukrainie zginęło dotychczas tylko 1083 żołnierzy. Te dane są znacząco zaniżone, ale zwraca uwagę wysoki odsetek oficerów wśród poległych - aż 217 osób, co stanowi 20 proc. - poinformowano w raporcie opublikowanym przez rosyjskojęzyczny serwis BBC.

Według BBC Rosja miała potwierdzić śmierć jednego generała, 10 pułkowników, 20 podpułkowników, 31 majorów i 155 oficerów niższego szczebla (od młodszego lejtnanta do kapitana). Z kolei zachodzie źródła, na które pod koniec marca powoływał się portal brytyjskiego nadawcy, utrzymują, że od początku wojny zginęło siedmiu rosyjskich generałów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTRNECIE W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: Ukraińskie Siły Zbrojne, PAP

Źródło zdjęcia głównego: AFUStratCom/FACEBOOK

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości