Świat

Wysadzone przez talibów posągi buddy będą odbudowane

Świat

TVN24/ fot. UNESCO.orgSposobu rekonstrukcji posągow buddy szuka specjalna komisja

Wysadzone przed sześcioma laty w powietrze przez afgańskich talibów, dwie gigantyczne rzeźby zostaną odtworzone. W mieście Bamjan rusza właśnie rekonstrukcja posągów.

Archiwalne zdjęcia: talibowie niszczą posągiTVN24

Dwa posągi Buddy, męski i żeński powstały w Bamjan w III wieku naszej ery. W XX wieku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak sześć lat temu, 8 marca 2001 roku, talibowie wysadzili je w powietrze, bo uznali, że pokazywanie wizerunku jakichkolwiek żywych istot jest sprzeczne z islamem.

Przeciw tej decyzji protestowało wiele krajów, w tym nawet świat islamski. Zniszczeniu nie zapobiegła nawet osobista interwencja szefa ONZ Kofiego Anana. Zburzenie zabytkowych posągów wywołało falę oburzenia na całym świecie.

Od kilku miesięcy afgański rząd przygotowywał plany rekonstrukcji pomników. Jad informuje korespondent TVN24 w Afganistanie Marcin Firlej, żywo zainteresowani odbudową pomników są Japończycy. Na początek pobrali do analizy odpowiednie próbki kamienia, z którego były wykonane posągi. Ma to pomóc w opracowaniu nowoczesnych metod odbudowy posągów. Nie wiadomo jeszcze jak duże nakłady będą potrzebne na rekonstrukcję, ani ile ona potrwa.

Finansową pomoc zadeklarowały - oprócz Japonii - UNESCO, Tajlandia i Indie. Teraz na miejscu jest delegacja afgańskiego rządu, która szczegółowo omawia plany rekonstrukcji. Pojawił się nawet pomysł, by w pobliżu pomników wybudować park rozrywki.

Kilka miesięcy temu Afgańczycy odkryli trzeci pomnik. - Jest schowany pod ziemią w pozycji leżącej i ma 60 metrów wysokości. Chcemy wydobyć go na powierzchnię, aby turyści również mogli go oglądać - wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem afgański historyk i kulturoznawca Halim Tanwir.

Olbrzymie figury ludzkie, będące podobiznami Buddy, wydrążono w skale na wysokości 60 m w północnej ścianie Bamjan. Wewnątrz figur znajdowały się schody wiodące na szczyt głowy. Figur, o których naukowcy sądzą, że były dziełem rzeźbiarzy indyjskich, pierwotnie było pięć. Największy posąg miał 53 m, najmniejszy 9 m. Te zniszczone przez talibów, to największe: 53- i 36 metrowy.


Źródło: TVN24, IAR, RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ fot. UNESCO.org