Francuski barman został skazany na karę więzienia w zawieszeniu po tym, jak zmarł jeden z uczestników zawodów w piciu wódki. Jego adwokat zapowiada odwołanie się od wyroku, podkreślając m.in. że barman nie zna stanu zdrowia swoich klientów.
Do tragicznych zawodów w piciu wódki doszło w październiku 2014 roku w jednym z lokali w Clermont-Ferrand w środkowej Francji. Ich zwycięzcą został 56-letni Renaud Prudhomme, który pobił rekord baru, wypijając 56 kieliszków wódki.
"Popełniłem błąd"
Mężczyzna spędzał wieczór w towarzystwie córki i grupy przyjaciół, którzy zaopiekowali się nim po zawodach. Wkrótce po tym, jak Prudhomme znalazł się w domu, trzeba było wezwać pogotowia ratunkowego. Postawny, ważący 120-kilogramów mężczyzna, zmarł w szpitalu następnego dnia.
Barman Gilles Crepin, prowadzący zawody, przyznał w czasie przesłuchań, że popełnił błąd. zamieszczając na widocznej tablicy rekordy w ilości wypitych kieliszków wódki. W ten sposób, jak sam potwierdził, mógł zachęcić mężczyznę do „pójścia zbyt daleko”.
Odwołanie od wyroku
47-latek został skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci na cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu, a także usłyszał roczny zakaz pracy za barem. Jego adwokat zapowiedział, że będzie odwoływał się od wyroku.
- To decyzja podyktowana przez emocje i chęć dania przykładu - powiedział Renaud Portejoie, domagający się oddalenia zarzutów. Jego zdaniem barman nie ponosi żadnej odpowiedzialności za tragiczny wypadek. Podkreślał przy tym, że to córka Prudhomme’a zachęcała ojca do bicia rekordu oraz że 56-latek miał od dłuższego czasu problemy z układem oddechowym i nadużywaniem alkoholu.
- Nie możemy prosić każdego klienta kupującego alkohol, by pokazywał swoje badania medyczne - powiedział.
Adwokat córki zmarłego, Antoine Portal, wyraził zadowolenie z wyroku i utrzymuje, że jej klientki w ogóle nie było w barze, gdy trwały zawody w piciu wódki. - Chcemy przypomnieć, że podawanie alkoholu pijanym jest niezgodne z prawem - dodał.
Autor: mm//rzw / Źródło: france24.com, tempsreel.nouvelobs.com
Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 2.0 | Shawn Carpenter