Korzysta z przekazywanych mu informacji, szuka, porównuje i stawia diagnozę, a do tego mówi ludzkim głosem – komputer o nazwie Watson ma pomagać lekarzom.
Watson będzie wykorzystywany do diagnozowania pacjentów. - Wrzucimy do niego wszystkie medyczne teksty dostępne w formie elektronicznej – wyjaśnia dr Herbert Chase z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia.
Komputer nie jest samodzielny
Maszyna rozumie ludzki głos i ludzkim głosem odpowiada, dzięki czemu będzie za pośrednictwem iPada i telefonu do dyspozycji lekarza. Jeżeli dane z tomografii i analizy krwi oraz innych badań komputerowi nie wystarczą, będzie zadawał pytania. Każdy pacjent zostanie potraktowany indywidualnie.
- Komputer nie jest samodzielny, nie podejmuje decyzji za lekarza, tylko pomoże mu postawić właściwą diagnozę lub zweryfikować już postawioną – mówi dr Eric Brown z zespołu naukowego IBM.
Pomoże w diagnozie
Profesor Wojciech Witkowski, który jest znanym w Polsce entuzjastą nowinek technicznych w medycynie, bardzo chętnie zatrudniłby takiego doradcę. - Oczywiście jest to bardzo pomocne do diagnozy pacjenta - mówi. Pacjenci także są za - zwłaszcza ci, którzy w szpitalach i przychodniach spotkali się z lekarskimi błędami. Komputer Watson jednak nie przeanalizuje wszystkiego, co wynika z samego spotkania z człowiekiem.
W kwestii wiedzy komputer może pomóc, ale w spotkaniu lekarza z pacjentem wytwarza się pewna relacja, chory przychodzi z emocjami. Na to też z czasem znajdziemy odpowiednie oprogramowanie - zapewniają specjaliści z YorkTown. Medyczna wersja Watsona ma być gotow do użytku najwcześniej z początkiem przyszłego roku
Źródło: "Fakty" TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn