Po świętach ruszy wydobycie węgla w części kopalni w Karwinie

Aktualizacja:
[object Object]
Po wybuchu metanu w czeskiej kopalni, dwóch górników przebywa w szpitalutvn24
wideo 2/21

Wydobycie węgla w części kopalni CSM w Karwinie w Czechach, niedotkniętej skutkami czwartkowego wybuchu metanu, zostanie wznowione 27 grudnia – poinformował rzecznik Kopalń Ostrawsko–Karwińskich (OKD) Ivo Czelechovsky.

Do wybuchu metanu w kopalni CSM we wsi Stonawa w powiecie Karwina doszło w czwartek o godz. 17.16. Tragedia doprowadziła do śmierci 13 górników, w tym 12 Polaków. Zwłoki jednej z ofiar zostały wydobyte na powierzchnię jeszcze w czwartek. Trzy ciała zostały odnalezione w niedzielę, zwłoki dziewięciu górników nadal znajdują się pod ziemią.

CZYTAJ, CO WIEMY DO TEJ PORY O WYBUCHU W CZESKIEJ KOPALNI >

Od 20 grudnia, kiedy doszło do wybuchu, 800 górników pracujących na dwóch zmianach pozostawało w domach, dostając 100 procent uposażenia.

Rzecznik koncernu Kopalnie Ostrawsko–Karwińskie (OKD) - do którego należy kopalnia CSM - Ivo Czelechovsky poinformował, że wydobycie węgla w części kopalni CSM–Północ, niedotkniętej skutkami czwartkowego wybuchu metanu, zostanie wznowione 27 grudnia.

"Lekarze naprawdę cieszą się, że ich stan zdrowia nie zmienia się"

Jak przekazywał w niedzielę Czelechovsky, grupa sześciu ratowników, która przeprowadzała rekonesans i zbierała dane o sytuacji w rejonie katastrofy, natrafiła w niedzielę na ciała trzech górników. Dodał, że wcześniej nie planowano przeprowadzenia akcji wydobycia ciał. Zwłoki górników dopiero mają być zidentyfikowane.

Dwaj poszkodowani w wypadku górnicy wciąż są w szpitalu w Ostrawie. Zajmują się nimi specjaliści z Kliniki Poparzeń Szpitala Uniwersyteckiego. Stan jednego z pacjentów jest krytyczny. Jest on w śpiączce farmakologicznej, ma poparzoną przeszło połowę powierzchni ciała. Stan drugiego górnika poprawia się. Jak powiedziała rzeczniczka szpitala w Ostrawie Nada Chattova, ma on poparzenia, które zajmują około dziesięciu procent powierzchni ciała i które - jak oceniła - "ładnie się goją". - Do wcześniejszych informacji o stanie zdrowia rannych górników mogę dodać jedno zdanie: lekarze naprawdę się cieszą, że ich stan zdrowia nie zmienia się – mówiła Chattova. Obu rannych odwiedzili krewni.

Pomoc dla rodzin ofiar tragedii

Na dwa konta, na których gromadzone są datki przeznaczone na pomoc dla rodzin ofiar katastrofy, trafiło już około 20 tysięcy euro - podała agencja CTK. Związek św. Barbary przeznacza zgromadzone pieniądze na wsparcie dla sierot po górnikach, a te z konta Fundacji OKD mają trafić do wszystkich rodzin. Proboszcz parafii katolickiej pod wezwaniem Marii Magdaleny w Stonawie - gminie, na terenie której znajduje się kopalnia CSM - ksiądz Roland Manowski poinformował, że msze święte w Wigilię o godz. 21 i w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia o 10.15 poświęcone będą ofiarom katastrofy.

Stonawa jest gminą, w której mieszka duża społeczność polska. Nabożeństwa odprawiane są po polsku i po czesku. W intencji zmarłych górników wierni będą się także modlić w pobliskiej Karwinie. Ze względu na tragedię wójt gminy Stonawa Ondrzej Feber zaapelował o spokojne i niehałaśliwe obchody Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Władze Bogumina na Śląsku Cieszyńskim zdecydowały o odwołaniu tradycyjnego, wigilijnego pokazu ogni sztucznych.

Autor: akr//rzw / Źródło: PAP

Raporty: