"Wspominamy wszystkich, którzy zginęli w tej tragedii"

Aktualizacja:
"Wspominamy wszystkich, którzy zginęli w tej tragedii"
"Wspominamy wszystkich, którzy zginęli w tej tragedii"
TVN24
"Wspominamy wszystkich, którzy zginęli w tej tragedii"TVN24

Japonia to kraj bliski sercom Polaków. Łączą nas mocne fundamenty przyjaźni, także w momentach dramatycznych - powiedziała prezydentowa Anna Komorowska podczas uroczystości w ambasadzie Japonii, upamiętniającej ofiary trzęsienia ziemi i tsunami w tym kraju.

Małżonka prezydenta oraz ambasador Japonii Makoto Yamanaka uczcili minutą ciszy ofiary ubiegłorocznego trzęsienia ziemi w Japonii, ale także ofiary sobotniej katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.

Cały świat zwrócił się ku Japonii w postawie współczucia i solidarności. Do dzisiaj poruszające są wspomnienia tamtych tragicznych dni. Anna Komorowska

W niedzielę przypada pierwsza rocznica kataklizmu, jaki nawiedził Japonię. Anna Komorowska podkreśliła, że olbrzymia liczba ofiar oraz ogrom zniszczeń po tamtej katastrofie przekroczyły wszelkie wyobrażenia. - Cały świat zwrócił się ku Japonii w postawie współczucia i solidarności. Do dzisiaj poruszające są wspomnienia tamtych tragicznych dni - mówiła.

Zwróciła uwagę, że Polska z podziwem obserwowała determinację Japończyków w usuwaniu skutków katastrofy. - Jednak z największym szacunkiem przyjmowaliśmy zachowanie społeczeństwa japońskiego - zaznaczyła prezydentowa. Jak podkreśliła, na twarzach Japończyków widać było spokój i powagę, także na twarzach tych, którzy stracili najbliższych lub pozbawieni zostali dorobku życia.

Tragiczna próba

- Znając dzieje Japonii, byliśmy przekonani, że wasz dzielny, dumny naród wyjdzie obronną ręką i z tej tragicznej próby. Mam nadzieję, że pomógł w tym również skromny, na miarę naszych możliwości, wkład Polski i Polaków w dzieło odbudowy - powiedziała Komorowska. Przypomniała, że w ramach specjalnego projektu "Most Solidarności" japońskie dzieci z terenów dotkniętych kataklizmem mogły spędzić wakacje w Polsce.

Znając dzieje Japonii, byliśmy przekonani, że wasz dzielny, dumny naród wyjdzie obronną ręką i z tej tragicznej próby. Mam nadzieję, że pomógł w tym również skromny, na miarę naszych możliwości, wkład Polski i Polaków w dzieło odbudowy. Anna Komorowska

Małżonka prezydenta podkreśliła również, że Polska jest przyjacielem Japonii i nim pozostanie. - Jesteśmy gotowi dalej wspierać społeczeństwo japońskie w usuwaniu skutków katastrofy. Świadomi nietrwałości świata, wspominamy wszystkich, którzy zginęli w tej tragedii - mówiła. W imieniu Polaków złożyła narodowi japońskiemu życzenia "wytrwałości, spokojnych i pomyślnych dni na przyszłość oraz jak najszybszego dzieła odbudowy kraju".

"Podtrzymywały nas wyrazy wsparcia"

Ambasador Japonii podkreślił, że czas po katastrofie był szczególnie trudny dla Japończyków. "Ale podtrzymywały nas wyrazy wsparcia i solidarności ze strony Polski i całej społeczności międzynarodowej" - mówił. Wyraził też wdzięczność dla rządu i obywateli Polski za okazane wsparcie.

Jak zaznaczył, Japonia powoli odbudowuje zniszczone tereny po katastrofie. "Pod koniec ubiegłego roku udało się osiągnąć stan zimnego wyłączenia uszkodzonych reaktorów w Fukushimie" - podkreślił. Dodał, że Japonia jest gotowa dzielić się wiedzą z zakresu zapobiegania skutkom katastrof, bezpieczeństwa atomowego i zarządzania kryzysowego.

Zachęcił też Polaków do odwiedzania Kraju Kwitnącej Wiśni nie tylko w celach biznesowych, ale także turystycznych.

Kataklizm w Japonii

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi oraz tsunami w Japonii zginęło lub zaginęło bez wieści blisko 20 tys. ludzi. Potężne trzęsienie ziemi poważnie uszkodziło elektrownię Fukushima I, powodując przynajmniej częściowe stopienie rdzeni w trzech z jej sześciu reaktorów i znaczną emisję substancji promieniotwórczych do otoczenia. Była to najpoważniejsza katastrofa nuklearna od czasu wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24