Świat

Gruzja i NATO tworzą wspólny ośrodek szkoleniowy. Stoltenberg przyjedzie na otwarcie

Świat


Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedzi w dniach 26 - 27 sierpnia Gruzję. Weźmie udział w inauguracji wspólnego ośrodka szkoleniowego w Krcanisi pod Tbilisi - poinformowało w piątek MSZ Gruzji, cytowane przez portal Civil.ge.

Wspólny Ośrodek Szkoleń i Ewaluacji (JTEC) to element współpracy NATO z Gruzją zapowiedziany na ubiegłorocznym szczycie sojuszu w Walii. Szef gruzińskiego sztabu generalnego gen. Wachtang Kapanadze zapowiadał wcześniej, że do celów JTEC wykorzystana będzie infrastruktura armii gruzińskiej w Krcanisi oraz w Waziani.

Gruzja dąży do NATO

Stoltenberg spotka się z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim, premierem Iraklim Garibaszwilim, przewodniczącym parlamentu Dawidem Usupaszwilim i szefową MSZ Tamar Beruczaszwili. Zwizytuje też kompanię piechoty wchodzącą w skład Sił Odpowiedzi NATO.

Tematem wspólnych rozmów będą kwestie związane z dążeniami Gruzji do NATO, wdrożenie działań zapowiedzianych na szczycie Sojuszu w Walii oraz przygotowania do następnego szczytu w Warszawie w 2016 roku - poinformowało MSZ w Tbilisi.

Jesienią ub. roku NATO na szczycie w Walii zapowiedziało, że pomoże Gruzji w dostosowaniu się do wymogów sojuszu. Prócz stworzenia JTEC zaplanowano w związku z tym zwiększoną wymianę informacji wywiadowczych i więcej wspólnych manewrów.

Autor: asz/r / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości