Wspólne stanowisko V4 na szczycie. Tekst deklaracji już jest


Cztery państwa wchodzące w skład Grupy Wyszehradzkiej przedstawią na piątkowym nieformalnym szczycie UE w Bratysławie tekst wspólnej propozycji, która ma być odpowiedzią na problemy z jakimi boryka się Wspólnota - zapowiedział premier Węgier Viktor Orban. Dokument wyciekł do mediów. Przedstawiamy jego zapisy.

- Państwa V4 przygotowują (tekst) i przedstawią go jako wspólną propozycję Grupy Wyszehradzkiej dla Rady Europejskiej, to będzie ważna chwila w historii tych czterech państw - powiedział szef węgierskiego rządu podczas wywiadu dla państwowej rozgłośni radiowej, wyemitowanego w piątek rano.

Tekst propozycji państw V4 na szczyt w Bratysławie w języku angielskim

Ochrona granic najważniejsza

Kilka godzin później jego treść dotarła do mediów. Grupa Wyszehradzka stwierdza w nim, że "Brexit, choć niepożądany, daje jednak szansę na usprawnienie Unii Europejskiej", głównie poprzez "zwiększenie roli państw narodowych".

Propozycja przedstawia założenia działania dla UE stworzone w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze i Warszawie na kilku polach: bezpieczeństwa, migracji, wspólnego rynku.

Wspólnocie jest potrzebna "szczera współpraca i balans w działaniu unijnych instytucji, w tym wyznaczanie kierunków prowadzenia polityki i ogólnych priorytetów". Należy też "zwiększać rolę parlamentów krajowych" - podkreślają rządy czterech krajów.

Grupa Wyszehradzka stwierdza, że "integracja w mniejszych grupach tylko osłabia Unię, należy się więc jej wystrzegać". Stolice regionu zauważają następnie, że obywatele Wspólnoty czują się coraz mniej bezpiecznie. "Oznacza to nowe cele: przeciwdziałanie terroryzmowi i przestępczości międzynarodowej".

Najważniejsze będzie jak najszybsze przygotowania do działania (powołanej w 2016 r. do życia - red.) Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej i rozszerzenie kompetencji agencji Frontex (chroniącej zewnętrznych granic UE - red. - dodają.

Równocześnie państwa V4 wskazują, że należy postarać się o szybszy przepływ danych między służbami na kontynencie i wspierać państwa zachodnich Bałkanów w procesie szybkiego dołączenia do UE.

Państwa V4 podkreślają w dokumencie, że obstają przy zasadzie "elastycznej solidarności", tj. proponowania przez poszczególne państwa Unii takiego wkładu w przeciwdziałanie kryzysowi migracyjnemu, "jaki dane państwo uzna za odpowiadający jego możliwościom". Państwa V4 definicję pomocy pozostawiają otwartą, nie ograniczając jej tylko do podziału kwot migrantów.

Problem z migrantami

Wypowiadający się przed szczytem w Bratysławie Viktor Orban dodał w piątek, że spodziewa się, iż w najbliższym czasie wzrośnie problem z migrantami na Bałkanach. Będzie to konsekwencją pogarszającej się pogody na Morzu Śródziemnym i w pobliżu włoskich wód, przez które prowadzą szlaki przerzutu ludzi z Afryki i Bliskiego Wschodu.

W piątek w Bratysławie odbędzie się spotkanie 27 szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Podczas tego nieformalnego szczytu przywódcy mają się zastanowić nad tym, jak odpowiedzieć na wyzwania stojące przed UE. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaznaczył, że dyskusja nie będzie koncentrowała się na Brexicie, choć to czerwcowa decyzja mieszkańców Zjednoczonego Królestwa o wyjściu z UE była bezpośrednią przyczyną zwołania spotkania w słowackiej stolicy.

Autor: jaz, adso//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl