"WSJ": USA podsłuchiwały premiera Izraela Benjamina Netanjahu

Świat

U.S. Defense Secretary Robert M. GatesSłużby wywiadowcze USA podsłuchiwały Benjamina Netanjahu

Amerykańskie służby podsłuchiwały rozmowy izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu - podał dziennik "Wall Street Journal", który powołuje się na szereg anonimowych źródeł w administracji USA.

Poproszony o komentarz, Biały Dom nie zdementował tych doniesień, podkreślił natomiast wagę stosunków łączących USA z Izraelem, głównym sojusznikiem w rejonie Bliskiego Wschodu. - Działalność wywiadowczą skierowaną na zagranicę prowadzimy wyłącznie w interesie (...) bezpieczeństwa narodowego. Stosuje się to zarówno do zwykłych obywateli jak i do światowych przywódców - powiedział AFP rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu. - Prezydent Obama wielokrotnie powtarzał, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Izraela jest święte - dodał rzecznik. Ambasada Izraela w Waszyngtonie odmówiła komentarza.

Niespełnione zapowiedzi?

Gdy dwa lata temu ujawniono skalę inwigilacji prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA), prezydent Barack Obama zapowiedział ograniczenie szpiegowania przywódców krajów sojuszniczych. Jednak - według "WSJ" - Obama uznał, że "ważne względy bezpieczeństwa narodowego" przemawiają za kontynuacją podsłuchiwania niektórych przywódców, jak Benjamin Netanjahu czy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Uznano, że odłączenie podsłuchów byłoby niesłuszne, bowiem w przyszłości mogłoby się okazać trudne ich ponowne założenie w razie potrzeby.

Autor: dln/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Defense Secretary Robert M. Gates

Raporty: