Wpadka ministra kultury Włoch. "Pisze historię na nowo"

Źródło:
PAP

Gennaro Sangiuliano powiedział, że Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki, posługując się teoriami Galileusza. Astronom urodził się jednak 70 lat po najsłynniejszej wyprawie Kolumba. - Według Sangiuliano Krzysztof Kolumb był nie tylko wielkim żeglarzem, ale także wróżbitą - skomentował opozycyjny polityk lewicy Angelo Bonelli. Wcześniej Sanguliano powiedział, że "gdy pomyślimy o Londynie - myślimy o Times Square".

"Minister kultury pisze historię na nowo" - to jeden z komentarzy do wystąpienia ministra kultury Włoch Gennara Sangiuliana w Taorminie na Sycylii w niedzielę podczas festiwalu literatury, odbywającego się pod hasłem: "Tożsamość włoska, tożsamość kulturowa".

Szef resortu kultury stwierdził tam: "Kolumb nie przypuszczał, że odkryje nowy kontynent, ale chciał dotrzeć do Indii, opływając kulę ziemską na podstawie teorii Galileusza".

Wypowiedź ministra odnotowały włoskie media, które przypomniały mu kluczowe w tym przypadku daty: dotarcie Kolumba do Ameryki nastąpiło w 1492 roku, Galileusz żył w latach 1564-1642.

Kolejna wpadka włoskiego ministraFABIO FRUSTACI/ANSA/PAP/EPA
Minister kultury Włoch, Gennaro SangiulianoMarcin Obara/PAP

To nie pierwsza wpadka ministra

- Według Sangiuliano Krzysztof Kolumb był nie tylko wielkim żeglarzem, ale także wróżbitą. 70 lat przed narodzinami Galileusza wykorzystywał jego teorię, by opłynąć Ziemię. Podarowałbym mu książkę do historii, ale mamy ministra kultury, który nie tylko nie zna historii, ale też nie czyta - oświadczył deputowany opozycyjnej lewicy Angelo Bonelli.

W ten sposób Bonelli przywołał inne wcześniejsze głośne potknięcie szefa resortu kultury, który przyznał, że nie czytał książek nominowanych do prestiżowej nagrody Strega, choć głosował jako juror.

W kwietniu Gennaro Sangiuliano powiedział podczas konferencji prasowej w Rzymie: "Gdy pomyślimy o Paryżu, przychodzą nam na myśl Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny, gdy pomyślimy o Londynie - myślimy o Times Square". Być może minister miała na myśli londyński Trafalgar Square. Times Square znajduje się bowiem w Nowym Jorku.

Autorka/Autor:ek//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: FABIO FRUSTACI/ANSA/PAP/EPA