Świat

Pierwsza zagraniczna wizyta Zełenskiego. Prezydent Ukrainy w kwaterze NATO

Świat


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził podczas pierwszej wizyty w kwaterze głównej NATO, że jego kraj chce przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił o kontynuacji polityki otwartych drzwi.

Zełenski złożył we wtorek w Brukseli swoją pierwszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia urzędu. Poza rozmowami w NATO ma również spotkania z szefami instytucji unijnych.

- Strategiczny kurs Ukrainy, by osiągnąć pełne członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, zabezpieczony w konstytucji Ukrainy, pozostaje niezmienny. To priorytet naszej polityki zagranicznej - powiedział Zełenski na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym.

"Państwa sojusznicze NATO są gotowe do pracy z Ukrainą"

Stoltenberg z kolei podkreślał, że każdy kraj może definiować swoją ścieżkę, i wskazał, że żadne państwo trzecie nie ma prawa do ingerowania w suwerenną decyzję o przystąpieniu bądź nieprzystępowaniu do NATO. Wspomniał w tym kontekście o utrzymywaniu polityki otwartych drzwi przez Sojusz.

- Państwa sojusznicze NATO są gotowe do pracy z Ukrainą. Mamy współpracę na poziomie politycznym, ale pracujemy razem w różnych obszarach militarnych - zaznaczył sekretarz generalny, przypominając, że NATO szkoli Ukraińców, a także pomaga w zmodernizowaniu i zreformowaniu sektora bezpieczeństwa.

Zarówno prezydent Ukrainy, jak i Stoltenberg mówili o konieczności skupienia się na wdrożeniu reform, które zbliżą Ukrainę do standardów NATO.

- Ukraina, która jest stabilna, demokratyczna i zdolna do tego, żeby się bronić, jest integralną częścią bezpieczeństwa europejskiego - oświadczył Zełenski. Wyraził nadzieję, że długoterminowo możliwe będzie przeistoczenie partnerstwa z NATO w pełnoprawny sojusz.

"Musimy być w stanie się bronić"

Ukraiński prezydent wskazywał, że konieczna jest rozmowa o zawieszeniu broni w Donbasie i wymianie jeńców wojennych, ale nie zdradził konkretnych kroków, które chce podjąć w tym kontekście.

- Jesteśmy gotowi do negocjacji z Rosją, jesteśmy gotowi do wdrożenia porozumienia z Mińska, ale musimy być w stanie się bronić i stawać się silniejszymi gospodarczo, politycznie i militarnie - oświadczył.

Zełenski wyraził też wdzięczność za polityczne i praktyczne wsparcie, które Ukraina otrzymuje od swoich sojuszników. Deklarował, że jest gotów nadać nowy impet zaangażowaniu jego kraju w działania prowadzone wraz z Sojuszem. Przekonywał, że rosyjska agresja pozostaje głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

- Naszym wspólnym zadaniem jest zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, co wymaga dodatkowego wysiłku - oświadczył ukraiński szef państwa. Z zadowoleniem przyjął jednocześnie decyzje poparte przez kraje Sojuszu w kwietniu w Waszyngtonie, by wesprzeć ukraińską marynarkę.

Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję na odnowienie działania komisji NATO-Ukraina na poziomie szefów państw i rządów, a także ministrów obrony i spraw zagranicznych.

Obecnie Węgry blokują posiedzenia komisji NATO-Ukraina na wysokim szczeblu z powodu konfliktu z Kijowem dotyczącego ustawy oświatowej. Budapeszt uważa, że ukraińskie regulacje godzą w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu.

Stoltenberg: Ukraina to partner, którego wysoko cenimy

Stoltenberg zapewnił, że NATO będzie nadal wspierało militarnie Ukrainę, między innymi poprzez pomoc ukraińskiej straży przybrzeżnej na Morzu Czarnym, wspólne ćwiczenia czy wspieranie akademii marynarki wojennej w Odessie.

- Ukraina to partner, którego wysoko cenimy - zaznaczył, przypominając o udziale tego kraju w NATO-wskich misjach w Afganistanie i Kosowie.

Sekretarz generalny wskazywał, że rozszerzanie Sojuszu przynosiło bardzo pozytywne skutki: zwiększało obszar praworządności, pokoju i stabilności w Europie.

Mówiąc o sytuacji na wschodzie Ukrainy, podkreślał, że przyznawanie przez Rosję paszportów tego regionu to najnowszy przykład rosyjskich prób zdestabilizowania tego kraju.

- To krok w złym kierunku - ocenił. Dodał, że NATO zdecydowanie popiera ukraińską suwerenność i integralność terytorialną, a państwa sojusznicze nie uznają nielegalnej aneksji Krymu.

Jeszcze we wtorek odbędzie się spotkanie komisji NATO-Ukraina, aby ocenić sytuację bezpieczeństwa w tym kraju.

Autor: akw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości