Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w Rzeszowie. Dwie godziny rozmów

Źródło:
PAP
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w Rzeszowie
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w RzeszowieKancelaria Prezydenta
wideo 2/6
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w RzeszowieKancelaria Prezydenta

Wołodymyr Zełenski, wracając z Brukseli, pojawił się w Rzeszowie, gdzie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. W czasie rozmowy "Zełenski zrelacjonował swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną" - przekazał.

Do spotkania prezydentów doszło w czwartek późnym wieczorem w Rzeszowie i trwało ono dwie godziny - przekazał Przydacz.

- Prezydent Zełenski zrelacjonował panu prezydentowi swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną i szereg spotkań w Brukseli i innych stolicach europejskich. Rozmowa dotyczyła także planowanych przyszłych aktywności dyplomatycznych pana prezydenta i budowania agendy przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. W przyszłym tygodniu pan prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO, więc ta wymiana opinii i informacji między prezydentem Polski i Ukrainy w kontekście tych aktywności jest tutaj bardzo ważna - powiedział prezydencki minister.

Dodał, że prezydenci "omówili także aktualną sytuację na froncie i sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie oraz konieczność dalszych wspólnych działań na rzecz wsparcia militarnego dla walczących z rosyjską agresją Ukrainy". - Rozmowa dotyczyła także tematyki sankcji. Prezydent Zełenski podziękował panu prezydentowi Dudzie za wsparcie jakiego Polska udziela Ukrainie, w tym także za opiekę nad milionami ukraińskich uchodźców - poinformował Przydacz.

Podróż Zełenskiego

W czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski był gościem unijnych przywódców zgromadzonych na szczycie Rady Europejskiej; wystąpił też w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Dziękował za wspieranie Ukrainy i jej aspiracji - czyli życia w zjednoczonej, wolnej Europie.

Przypominał, że Rosja ma szeroki wachlarz środków, za pomocą których próbuje wywierać wpływ na inne państwa - od brudnych pieniędzy po cyberataki. Zełenski przed wizytą w Brukseli odwiedził Londyn i Paryż. W Wielkiej Brytanii rozmawiał z premierem Rishi Sunakiem, przyjął go też król Karol III. W stolicy Francji spotkał się z prezydentem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRP/Marek Borawski