Dania i Kanada zakończyły "wojnę o whiskey". Wyspa Hansa została podzielona na pół

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP, Reuters, BBC
Wyspa Hansa jest położona w cieśninie Naresa
Wyspa Hansa jest położona w cieśninie Naresa
Google Earth
Google Earth Wyspa Hansa jest położona w Arktyce

Dania i Kanada zakończyły prawie 50-letni spór o bezludną wyspę Hansa w Arktyce. Zaledwie półkilometrowe terytorium zostało podzielone na pół - poinformował we wtorek resort dyplomacji w Kopenhadze. Konflikt był znany jako "wojna o whiskey", ponieważ w miejscu tym obie strony konfliktu zostawiały butelki z alkoholem.

- Jest to wyraźny sygnał, że możliwe jest rozwiązywanie sporów granicznych w pragmatyczny i pokojowy sposób, w którym wszystkie strony są zwycięzcami - podkreślił we wtorek szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod.

Oba kraje w 1973 roku przystąpiły do wytyczenia granicy między należącą do Danii Grenlandią a Kanadą, ale nie były w stanie uzgodnić, do którego państwa powinna należeć położona w cieśninie Naresa wyspa Hansa. W 1984 roku duński minister ds. Grenlandii zawiesił na wyspie flagę Danii, a pod masztem zakopał butelkę tradycyjnego sznapsa. Następnie Kanadyjczycy zatknęli swoją flagę i zostawili butelkę kanadyjskiej brandy. Przez dziesięciolecia na zmianę wymieniano flagi oraz alkohole.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wyspa Hansa USGS/NASA Landsat data/Orbital Horizon/Gallo Images/Getty Images

Ekspert Duńskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (DIIS) Marc Jacobsen uważa, że porozumienie w sprawie wyspy Hansa jest symboliczne, gdyż "dowodzi, że wytyczenie granic w Arktyce w drodze negocjacji może się udać". - Nie byłoby to możliwe, gdyby w spór zaangażowana była Rosja - stwierdził.

W wypowiedzi dla telewizji TV2 Jacobsen przypomniał, że Dania (Grenlandia), Rosja oraz Kanada prowadzą badania, aby udowodnić swoje prawa do obszarów wokół bieguna północnego. - Rosjanie mają przewagę, najszybciej zgłaszają swoje roszczenia do ONZ - mówił ekspert.

Najdłuższa granica morska na świecie

Jak podała agencja Reutera, niektórzy analitycy postrzegają porozumienie między Danią i Kanadą jako objaw zbliżania się arktycznych państw NATO, ponieważ izolacja Rosji w związku z inwazją zbrojną na Ukrainę wywołała obawy o bezpieczeństwo po dziesięcioleciach spokoju w regionie arktycznym.

Nazwa wyspy Hansa pochodzi od grenlandzkiego odkrywcy Hansa Hendrika, który brał udział w pierwszej wyprawie w to miejsce w 1853 roku. Po grenlandzku jej nazwa brzmi Tartupaluk, co oznacza "kształt nerki".

Oficjalna umowa o wytyczeniu granicy zostanie podpisana po jej zatwierdzeniu przez parlamenty obu państw. Kiedy dokument wejdzie w życie, Kanada i Dania formalnie ustalą najdłuższą granicę morską na świecie: jej długość wyniesie 3882 kilometry - podała BBC.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego:  USGS/NASA Landsat data/Orbital Horizon/Gallo Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości