USA proszą o przekazanie systemów rakietowych S-400 Ukrainie. Odpowiedź Turcji

Źródło:
PAP
Rosyjskie systemy rakietowe S-400. Nagranie ilustracyjne
Rosyjskie systemy rakietowe S-400. Nagranie ilustracyjne Reuters Archive
wideo 2/21
Rosyjskie systemy rakietowe S-400Reuters Archive

Stany Zjednoczone zapytały, czy możemy przekazać Ukrainie systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400, które wcześniej kupiliśmy od Rosji. Odpowiedzieliśmy, że nie - powiedział w tureckiej telewizji minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu cytowany przez BBC.

Była to odpowiedź ministra na pytanie dotyczące relacji Turcji ze Stanami Zjednoczonymi - przekazała w niedzielę BBC. Moskwa i Ankara zawarły umowę o wartości 2,5 miliarda dolarów na dostawę systemów rakietowych S-400 w 2017 roku. Dotarły one do Turcji latem 2019 roku.

Rosyjskie rakiety S-400 Triumf mil.ru

Prezydent Turcji o możliwym przekazaniu systemu S-400 Ukrainie

Pytania o możliwość przekazania przez Turcję systemu S-400 na potrzeby obrony Ukrainy przed rosyjską agresją zbrojną pojawiały się już wcześniej, w marcu 2022 roku, miesiąc po rozpoczęciu przez Moskwę pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Wtedy głos w tej sprawie zabrał turecki prezydent. Oświadczył, że stanowisko jego kraju jest "niezmienne", a temat ten "nie istnieje".

- Nasze stanowisko w sprawie przekazania S-400 Ukrainie jest niezmienne. Temat nie istnieje, ponieważ to element naszego systemu obrony - oświadczył wówczas Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez turecką gazetę "Habertürk".

Turcja była pierwszym państwem NATO, które kupiło wyrzutnie S-400 od Rosji. Ich dostawy do Turcji rozpoczęły się w lipcu 2019 roku.

Rosyjskie systemy rakietowe S-400Reuters Archive

USA próbowały zapobiec dostawom systemów S-400 w roku 2017 roku do Turcji, a z powodu umowy z Moskwą Ankara została wykluczona z programu produkcji i dostaw najnowszych myśliwców F-35. W Turcji 14 maja odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie. Jedynym liczącym się rywalem rządzącego od dziewięciu lat Recepa Tayyipa Erdogana jest przewodzący Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu.

Czym jest system rakietowy S-400?

S-400 Triumf (w kodzie NATO - SA-21 Growler) to zmodyfikowana wersja systemu S-300PMU (w kodzie NATO - SA-10C). Jak podają rosyjskie źródła S-400 potrafi niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a także cele balistyczne o prędkości do 4,8 kilometra na godzinę - na dystansie do 60 kilometrów.

Autorka/Autor:kz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: