Rosjanie od początku inwazji stracili już ponad 250 tysięcy żołnierzy. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl, UNIAN

Od początku inwazji zbrojnej armia rosyjska straciła w Ukrainie 256 050 żołnierzy - poinformował w codziennym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Ponadto zniszczonych zostało kilkanaście tysięcy rosyjskich czołgów i pojazdów opancerzonych oraz ponad pięć tysięcy systemów artyleryjskich.

Według doniesień ukraińskiego sztabu, w ciągu ostatniej doby armia rosyjska straciła w Ukrainie 480 żołnierzy, 5 czołgów, 8 pojazdów opancerzonych, 17 systemów artyleryjskich i 24 drony.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Od początku inwazji zbrojnej 24 lutego 2022 roku straty sił rosyjskich sięgnęły 256 050 żołnierzy. Ponadto od początku agresji armia ukraińska zniszczyła 4329 rosyjskich czołgów, 8398 pojazdów opancerzonych i 5169 systemów artyleryjskich.

Ponadto w czasie inwazji rosyjska armia straciła w Ukrainie 315 samolotów i 314 śmigłowców, a liczba zestrzelonych przez siły ukraińskie rosyjskich dronów sięgnęła 4272. Straty Rosjan to także 1406 rakiet manewrujących, 18 okrętów i łodzi oraz 7641 pojazdów i cystern.

Zniszczony rosyjski czołg we wsi Nowodariwka w obwodzie zaporoskim. Zdjęcie z 21 lipca Ukrinform/NurPhoto via Getty Images

CZYTAJ TAKŻE: Biały Dom: Rosja straciła od grudnia ponad 100 tysięcy żołnierzy

Szacunki brytyjskiego resortu

Niezależnie własne szacunki rosyjskich strat w Ukrainie publikuje brytyjskie ministerstwo obrony. Według ostatnich danych z 5 lipca, cytowanych przez ukraińską agencję UNIAN, Rosja od początku inwazji straciła w Ukrainie 220 tysięcy żołnierzy (chodzi o zabitych i rannych), ponad dwa tysiące czołgów, 80 samolotów, 95 śmigłowców i ponad tysiąc systemów artyleryjskich.

Moskwa nie informuje o stratach wśród własnych żołnierzy, raportując jedynie o stratach strony ukraińskiej. Według analityków, dane podawane przez Rosję i Ukrainę, dotyczące strat po stronie przeciwnika, mogą być zawyżane.

Autorka/Autor:tas//mm

Źródło: tvn24.pl, UNIAN

Źródło zdjęcia głównego: Ukrinform/NurPhoto via Getty Images

Tagi:
Raporty: