Ukraiński wywiad: zniszczyliśmy na Krymie rosyjski system S-400 Triumf 

Źródło:
PAP, liga.net, tvn24.pl
Rosyjski system S-400 zniszczony na Krymie. Ukraiński wywiad publikuje nagranie
Rosyjski system S-400 zniszczony na Krymie. Ukraiński wywiad publikuje nagranie Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
wideo 2/25
Rosyjski system S-400 zniszczony na Krymie. Ukraiński wywiad publikuje nagranie Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

Siły ukraińskie zniszczyły na Krymie najnowocześniejszy rosyjski system obrony powietrznej S-400 Triumf – poinformował ukraiński wywiad wojskowy. "W wyniku eksplozji sama instalacja, znajdujące się na niej rakiety oraz personel zostały całkowicie zniszczone", przekazano.

Rosyjski system rakietowy dalekiego i średniego zasięgu S-400 Triumf został zniszczony w środę na Krymie – poinformował ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie. Jak doprecyzowano w komunikacie, że system S-400 znajdował się w pobliżu wsi Ołeniwka na przylądku Tarchankut, w zachodniej części zaanektowanego półwyspu.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

"Bolesny cios"

W komunikacie ukraińskiego wywiadu podano, że "biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę takich systemów na uzbrojeniu Rosji, jest to bolesny cios w system obrony przeciwlotniczej okupantów, który będzie mieć poważny wpływ na dalsze wydarzenia w okupowanym Krymie". Według ustaleń ukraińskich mediów w miejscu ataku stacjonował wcześniej rosyjski system przeciwlotniczy starszego typu: S-300.

S-400 Triumf (w kodzie NATO - SA-21 Growler) to zmodyfikowana wersja systemu S-300PMU (w kodzie NATO - SA-10C) i najnowocześniejszy rosyjski system obrony powietrznej. Jak podają rosyjskie źródła S-400 może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na sześć celów powietrznych w odległości do 400 kilometrów.

Rosyjski system rakietowy S-400 TriumfPAP/Reuters

Autorka/Autor:tas//mm

Źródło: PAP, liga.net, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: