"Rosyjski reżim ma terrorystyczny charakter". Rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Źródło:
PAP

Rosja została określona mianem "terrorystycznego reżimu" w rezolucji przyjętej w czwartek przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy - przekazał członek delegacji Ukrainy w tym organie i ocenił, że "to potężny sygnał na skalę światową". Dodał, że w uchwale wezwano również do pozbawienia Rosji prawa do zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz stworzenia międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

"Rosja bombarduje miasta, zabija i torturuje cywilów, szantażuje użyciem broni jądrowej. Nie można negocjować z tym reżimem, wierzyć im" - napisał na Twitterze szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal, informując o decyzji organu.

Ukraiński przedstawiciel: to potężny sygnał na skalę światową

Wcześniej w czwartek członek delegacji Ukrainy do Zgromadzenia Parlamentarnego Ołeksij Honczarenko powiadomił o szczegółowych zapisach rezolucji.

"Podkreślono, że rosyjski reżim ma terrorystyczny (charakter - red.). To potężny sygnał na skalę światową i kolejny krok w kierunku uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. (Ponadto - red.) po raz pierwszy w historii Rada Europy zadeklarowała potrzebę przekazania uzbrojenia. Mówimy o systemach obrony powietrznej (dla Ukrainy - red.)" - oznajmił polityk w komunikatach na Twitterze.

Jak dodał, w uchwale wezwano również do pozbawienia Rosji prawa do zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz stworzenia międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Według Honczarenki za rezolucją zagłosowało 99 delegatów, a tylko jeden wstrzymał się od głosu.

Poprzedniego dnia, w środę, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło współtworzoną przez Polskę rezolucję, która potępiła rosyjskie nielegalne referenda i zażądała odwołania deklaracji o bezprawnej aneksji czterech ukraińskich regionów - obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Za tekstem opowiedziały się 143 państwa, tylko pięć było przeciw i 35 się wstrzymało. Oprócz Rosji głosy na "nie" oddały Korea Północna, Białoruś, Syria i Nikaragua.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Telegram/Anatolij Kurtiew

Tagi:
Raporty: