Ukraińskie władze: Rosjanie zabili w obwodzie donieckim co najmniej 21 cywilów

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Zełenski: Rosjanie zniszczyli akademik. Zginął 14-letni chłopiec, 17-letnia dziewczyna została zraniona. O co w tym chodzi?
Zełenski: Rosjanie zniszczyli akademik. Zginął 14-letni chłopiec, 17-letnia dziewczyna została zraniona. O co w tym chodzi?president.gov.ua/TVN24
wideo 2/2
Zełenski: Rosjanie zniszczyli akademik. Zginął 14-letni chłopiec, 17-letnia dziewczyna została zraniona. O co w tym chodzi?president.gov.ua/TVN24

Ukraina broni się przed rosyjską inwazją. Co najmniej 21 cywilów zostało zabitych we wtorek w obwodzie donieckim przez siły rosyjskie, a 27 odniosło obrażenia w wyniku ataków - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie. Dodał, że to największa liczba ofiar w ciągu jednego dnia od czasu ostrzelania przez Rosjan dworca kolejowego w Kramatorsku 8 kwietnia. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Ciała ponad 1200 osób zabitych przez rosyjskich żołnierzy odnaleziono dotychczas w obwodzie kijowskim. Zostały przekazane do ekspertyz medycznych w celu ustalenia przyczyn śmierci - poinformował komendant policji obwodowej Andrij Niebytow.

> Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował na Facebooku, że rosyjskie wojska kontynuują działania ofensywne pod Iziumem, próbują zdobyć kontrolę nad Rubiżnem i Popasną.

> Ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter przekazał, że według amerykańskich źródeł Rosja planuje anektowanie tak zwanych republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, oraz przeprowadzenie referendum na temat utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej".

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:55

    "Rozmawiałem z Liz Truss, żeby potwierdzić nasze wsparcie dla narodu ukraińskiego, który dzielnie broni się przed brutalną wojną Kremla. Nasza skoordynowana pomoc dla Ukrainy jest kontynuowana. Pociągniemy do odpowiedzialności tych, którzy wspierają wysiłki Putina" – napisał na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken.

  • 4:05

    Ukraina przygotowuje kolejną ewakuację cywilów z opanowanego niemal całkowicie przez Rosjan portowego miasta Mariupol na południowym wschodzie kraju - poinformował szef administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch na Telegramie.

    Miejscem zbiórki ma być centrum handlowe w zachodniej części Mariupola, oddalone jednak wiele kilometrów od kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim bastionem ukraińskiego oporu w mieście i gdzie ukrywa się jeszcze wielu cywilów.

  • 3:21

    Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że liczne wtorkowe ataki rakietowe na Ukrainę są oznakami słabości Moskwy. - Najwyraźniej rosyjska armia wyjątkowo nerwowo zareagowała na nasze sukcesy - powiedział Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym we wtorek wieczorem. - Rosjanie maskują jedynie swoją niemoc, ponieważ Ukraina jest dla nich za silna - stwierdził Zełenski.

  • 2:40

    Z kolei niemiecka agencja dpa podała, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne, że obok wstrzymania importu rosyjskiej ropy. Nowy pakiet sankcji ma także zawierać kolejne restrykcje wobec rosyjskich firm, w tym wobec największego rosyjskiego banku, Sbierbanku, oraz dwóch innych banków, a także stacji telewizyjnych, które celowo rozpowszechniają fałszywe informacje o wojnie na Ukrainie.

    Banki te mają zostać odcięte od międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT. Według dpa nowy pakiet sankcji może być zatwierdzony jeszcze w tym tygodniu.

  • 2:39

    Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim Unii Europejskiej projekt nowego, szóstego, pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidującego przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej - podała agencja APA, powołując się na źródła dyplomatyczne.

    Austriacka agencja pisze, że projekt zakłada stopniowe, w okresie od sześciu do ośmiu miesięcy, wstrzymanie importu rosyjskiej ropy. Z tych regulacji wyłączone mają być Węgry i Słowacja.

  • 2:27

    - Dziś Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie tej wyjątkowej wartości, niezbędnej każdemu niepodległemu państwu. Nie możemy i nigdy nie zaakceptujemy rosyjskiej agresji, najazdów wojskowych, po których następują zbrodnie, morderstwa i gwałty – powiedział w Waszyngtonie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

    - Dziś stoimy razem tak samo jak podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Jestem głęboko przekonany, że wolność wreszcie zwycięży i zjednoczony wolny świat suwerennych państw przezwycięży rosyjską mentalność imperialną i jej chęć brutalnego ujarzmienia świata – dodał minister.

  • 1:28

  • 0:28

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął lidera niemieckiej opozycji Friedricha Merza. Szef CDU jest pierwszym czołowym niemieckim politykiem, który pojechał do Kijowa po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

    Agencja dpa podkreśla, że spotkanie Zełenskiego z Merzem jest dużym zaskoczeniem, gdyż nie było wcześniej planowane. Podczas krótkiej wizyty w Kijowie szef CDU spotkał się, zgodnie z planem, także z premierem Ukrainy i przewodniczącym parlamentu. Merz zapewnił o pełnej solidarności z Ukrainą: "Niemcy stoją po stronie Ukrainy i jej bohaterskiego narodu".

  • 22:47

    Co najmniej 21 cywilów zostało zabitych we wtorek w obwodzie donieckim przez siły rosyjskie, a 27 odniosło obrażenia w wyniku ataków – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie. "3 maja Rosjanie zabili 21 cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego i zranili 27. To największa liczba ofiar w ciągu jednego dnia od czasu ostrzelania przez Rosjan dworca kolejowego w Kramatorsku 8 kwietnia" – oznajmił Kyryłenko.

  • 22:31

    O ofiarach śmiertelnych, a także o rannych wskutek wtorkowych ataków rakietowych przeprowadzonych przez siły rosyjskie poinformowały władze w kilku ukraińskich obwodach. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne podczas rosyjskiego ostrzału hromady (gminy) koczubeiwskiej w obwodzie chersońskim na południu kraju – podały lokalne władze na Facebooku.

  • 22:07

    W ramach kolejnej partii pomocy wojskowej Wielka Brytania przekaże Ukrainie od 20 do 30 dronów transportowych Malloy T150, które dopiero od niedawna używane są przez brytyjskie siły zbrojne - podał dziennik "The Times".

  • 21:38

    Do rosyjskich ostrzałów rakietowych kilku obwodów, w tym po raz pierwszy zamieszkanego przez mniejszość węgierską Zakarpacia, doszło we wtorek w Ukrainie. Poinformowali o tym przedstawiciele władz regionalnych. "Uderzyła rakieta w obiekt w hirskim rejonie Zakarpacia. Na miejscu pracują służby, ustalamy informacje o szkodach i ewentualnych ofiarach" – oznajmił szef władz obwodowych Wiktor Mykyta na Telegramie. Wcześniej o rosyjskich atakach rakietowych w obwodzie lwowskim informował szef władz obwodowych Maksym Kozycki. Według mera Lwowa Andrija Sadowego uszkodzone zostały trzy podstacje energetyczne i w części miasta nie ma prądu. Szef władz obwodu winnickiego Serhij Borzow powiadomił, że obrona przeciwlotnicza strąciła nad obwodem dwie rosyjskie rakiety. Obecnie trwają poszukiwania odłamków.

  • 21:19

    Biden: te Javeliny, które zostały tu wyprodukowane, są teraz w rękach ukraińskich bohaterów

  • 21:17

    Biden: USA kiedyś były krajem wiodącym w innowacji, ale to się zmieniło. Moja administracja podejmie wysiłki, żeby do tego powrócić

  • 21:16

    Biden: jestem zdeterminowany, by USA były w psychologicznej przewadze względem reszty

  • 21:15

    Biden: musimy zablokować Rosji dostęp do półprzewodników

  • 21:14

    Biden: ta walka nie będzie tania, ale uchylanie się od pomocy będzie jeszcze bardziej kosztowne

  • 21:14

    Biden: poprosiłem Kongres o szybką reakcję w sprawie pomocy dla Ukrainy

  • 21:13

    Biden: od początku wojny przeznaczyliśmy pomoc wojskową Ukrainie o wartości około dwóch miliardów dolarów

  • 21:12

    Biden: zagwarantowaliśmy, że nie będzie żadnych przerw w dostawach broni na Ukrainę

  • 21:12

    Biden: Ukraińcy pokazują jaką porażkę strategiczną ponoszą Rosjanie

  • 21:11

    Biden: jesteśmy w punkcie zwrotnym, dziś trwa bitwa między autokracją a demokracją

  • 21:10

    Joe Biden przebywa w Alabamie w zakładach Lockheed Martin, gdzie produkowane są Javeliny, które są dostarczane na Ukrainę.

  • 21:09

    Biden: przekazujemy Ukrainie broń, która naprawdę jest im potrzebna

  • 21:08

    Biden: widzimy jak Ukraińcy walczą o swój kraj

  • 21:06

    Biden: popełniane są zbrodnie wojenne

  • 21:05

    Biden: naprawdę niezywkłe jest to, co robią Ukraińcy

  • 21:05

    Głos zabiera prezydent USA Joe Biden.

  • 21:01

    Co najmniej 21 cywilów zostało zabitych we wtorek w obwodzie donieckim przez siły rosyjskie, a 27 odniosło obrażenia w wyniku ataków - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  • 20:52

    "Uszkodzone zostały 3 podstacje energetyczne. Dwie przepompownie bez prądu. Przywracamy dostawy wody z alternatywnych źródeł energii elektrycznej" - przekazał mer Lwowa Andrij Sadowy, odnosząc się do wcześniejszych informacji o eksplozjach w mieście.

  • 20:40

    W obwodzie lwowskim doszło według wstępnych informacji do rosyjskich ataków rakietowych - oświadczył szef władz obwodowych Maksym Kozycki na Telegramie, apelując jednocześnie do ludności o pozostanie w schronach.

  • 20:34

    Wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że na terenie Azowstalu w Mariupolu przebywa ponad 40 ciężko rannych żołnierzy.

    - Tam jest teraz ponad 40 ciężko rannych, leżących żołnierzy. Potrzebują oni ratunku. Władze ukraińskie zwróciły się do Rosji z żądaniem podjęcia decyzji i wydania nam tych ludzi, którzy są kombatantami i zgodnie z konwencjami genewskimi powinni zostać przekazani Ukrainie - powiedziała.

  • 20:18

    O odgłosach wybuchów w obwodach winnickim i lwowskim poinformowały portale Suspilne i Hromadske.

  • 20:16

    Mieszkańcy Lwowa potwierdzili portalowi Ukrainska Prawda, że w mieście słychać było odgłosy wybuchów - obecnie wiadomo o co najmniej pięciu.

  • 20:01

    "Część Lwowa doświadcza przerw w dostawie prądu" - napisał mer miasta Andrij Sadowy na Twitterze.

  • 19:48

    Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował na Twitterze o eksplozjach w mieście. "Proszę, zostańcie w schronach" - napisał.

  • 19:33

    Wojska rosyjskie w nieuznawanej separatystycznej republice Naddniestrza w Mołdawii są w pełnej gotowości bojowej i trwają przygotowania do ewakuacji stamtąd rodzin rosyjskich oficerów - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 18:59

    156 osób ewakuowano we wtorek z oblężonego przez Rosjan Mariupola na południu Ukrainy - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal Hromadske.

  • 18:30

  • 18:22

    Co najmniej 10 osób zginęło, a 15 odniosło obrażenia na skutek ostrzału przez siły rosyjskie koksowni w Awdijiwce w obwodzie donieckim - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

  • 18:08

    Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm - poinformował deputowany frakcji Hołos Jarosław Żelezniak na Telegramie.

  • 17:27

    - Rosyjska armia atakuje nasze miasta i wioski przy użyciu artylerii, lotnictwa i nie żałuje rakiet. W naszym największym mieście na wschodzie kraju, Charkowie, zniszczono 1/5 budynków. To ponad 2,5 tys. budynków. Zostały one spalone, zburzone rosyjskimi pociskami albo uszkodzone na skutek ostrzałów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do parlamentu Albanii.

    Dodał, że całkowicie zniszczony został Mariupol. - Ale można wziąć dowolne ukraińskie miasto czy wioskę, dokąd weszli rosyjscy okupanci, i tam też będą bardzo podobne informacje o zniszczeniach i zabójstwach, o przemocy, o przymusowym wywożeniu ludzi do Rosji i o totalnym rozkradaniu wszystkiego, co znajduje się na naszym terytorium - zaznaczył Zełenski.

  • 17:11

    Rumuńscy deputowani i senatorowie opowiedzieli się za zlikwidowaniem parlamentarnych grup przyjaźni z Rosją i Białorusią jako formą sankcji na te kraje w związku z ich udziałem w wojnie z Ukrainą.

  • 16:57

    105 z 290 ciał cywilów zabitych przez Rosjan w Irpieniu pod Kijowem wciąż nie zostało zidentyfikowanych - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Jak dodała, 70 procent miasta uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu w wyniku działań wojennych.

  • 16:42

    Były prezes zarządu spółki paliwowej Naftohaz Andrij Kobolew jest przekonany, że aby Ukraina mogła wygrać wojnę z Rosją, "rosyjska energia ma całkowicie zniknąć z Europy". - To bardzo ważne z punktu widzenia wpływania na umysły i głowy rosyjskich urzędników. Ten krok pokaże fałszywość hipotezy, na której budują wiele procesów geopolitycznych - powiedział Kobolew w rozmowie z ukraińskim tygodnikiem "Nowoje Wremia".


  • 16:03

    Niemiecki kanclerz Olaf Scholz powiedział, że nikt nie powinien liczyć na to, że Rosja nie zaatakuje innych krajów, biorąc pod uwagę łamanie prawa międzynarodowego na Ukrainie. Zadeklarował też, że Niemcy poprą Finlandię i Szwecję, jeśli te zdecydują się przystąpić do NATO.

  • 15:55

    101 osób zostało ewakuowanych z kombinatu metalurgicznego Azowstal w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południu Ukrainy – poinformowała we wtorek koordynatorka ONZ ds. Ukrainy Osnat Lubrani w komunikacie przesłanym mediom.

    "Dzięki tej operacji 101 kobiet, mężczyzn, dzieci i osób starszych mogło wreszcie opuścić bunkry pod zakładami Azowstal i po dwóch miesiącach zobaczyć światło dzienne" - oznajmiła Lubrani.

  • 15:34

    Część osób ewakuowanych z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola dotarła do Zaporoża - poinformowały ukraińskie władze. Do tego miasta przybyła kolumna transportu prywatnego, na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dojechały także trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych.

  • 15:25

    Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

  • 14:58

    Wielka Brytania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Brimstone i pojazdy opancerzone Stormer z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych oraz przekaże kolejny pakiet sprzętu wojskowego - ogłosił w przemówieniu do ukraińskiego parlamentu premier Boris Johnson.


  • 14:17

    Siły rosyjskie przystąpiły do szturmu na kombinat Azowstal, który jest ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na zastępcę dowódcy pułku Azow Swiatosława Pałamara.

    - Przez całą noc nas bombardowali bombami lotniczymi, zginęły dwie cywilne kobiety, a teraz trwa szturm na Azowstal - powiedział Pałamar.

  • 14:01

    Co najmniej dziewięcioro cywilów zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału miast Wuhłedar, Łyman i Awdijiwka w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - przekazała stacja Sky News, cytując szefa władz obwodowych Pawła Kyryłenkę.

  • 13:56

  • 13:33

    Rosyjskie wojsko w dalszym ciągu ostrzeliwuje zabudowania cywilne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy. W ostrzale wsi Zaliznyczne zginęły dwie osoby, uszkodzonych zostało 13 domów i szkoła - podała agencja Ukrinform, cytując władze obwodowe.

  • 13:05

    W oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu wciąż jest około 100 tysięcy cywilów, a ponad 200 wciąż przebywa w zakładach metalurgicznych Azowstal wraz z ukraińskimi żołnierzami - poinformował mer miasta Wadym Bojczenko.

    Tymczasem, jak podaje BBC, kolumna z ewakuowanymi cywilami z Mariupola, w tym z około 100 kobietami i dziećmi z Azowstalu, powoli zmierza w stronę kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża i może dotrzeć tam w ciągu kilku godzin.

  • 12:59

  • 12:58

  • 12:56

    Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że jego kraj będzie opowiadać się za najostrzejszymi sankcjami wobec Rosji i zrobi wszystko, by przekonać do nich kraje, które nie są do nich przekonane.

    - Jesteśmy zwolennikami ostrych sankcji i Litwa zawsze będzie wśród krajów, które zaproponują najbardziej konsekwentne, ostre sankcje. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by przekonać te państwa, które się wahają lub są sceptyczne - powiedział Nauseda dziennikarzom.

    Unia Europejska przygotowała kolejny pakiet sankcji, który zakłada stopniową rezygnację z importu rosyjskiej ropy naftowej do końca roku. Zamierza się wykluczyć też największy rosyjski bank komercyjny Sberbank z międzynarodowego systemu płatności międzybankowych SWIFT.

  • 12:53

    Agencja dpa informuje, że Niemcy poderwały dwa myśliwce Eurofigter w związku z obecnością nad Morzem Bałtyckim rosyjskiego samolotu zwiadowczego An-30.

    Rosyjska maszyna została zidentyfikowana w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu wyspy Rugia.

    Rosyjski samolot wojskowy wleciał także w duńską przestrzeń powietrzną, o czym poinformował minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod. W związku z tym MSZ w Kopenhadze wezwało już rosyjskiego ambasadora.

    Także według Sztokholmu rosyjski samolot naruszył szwedzką przestrzeń powietrzną na wschód od duńskiej wyspy Bornholm. Szwedzkie ministerstwo obrony określiło ten incydent jako "całkowicie nie do przyjęcia".

  • 12:51

    Kolumna z ewakuowanymi z oblężonego przez Rosjan Mariupola, w tym z około 100 kobietami i dziećmi zabranymi z zakładów Azowstal, powoli zmierza w stronę kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża i może dotrzeć tam w ciągu kilku godzin – informuje BBC.

    By dotrzeć do centrum ewakuacyjnego w Zaporożu autobusy muszą przejechać setki kilometrów przez terytorium opanowane przez wspieranych przez Rosję separatystów. Nie ma pełnej informacji o postępach konwoju i nie wiadomo, czy wjechał on już na obszar kontrolowany przez siły ukraińskie - opisuje stacja.

    Autobusami jadą cywile ewakuowani z Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, między innymi około 100-osobowa grupa kobiet i dzieci, które spędziły ponad dwa miesiące w labiryncie tuneli pod zakładami metalurgicznymi Azowstal.

  • 12:29

    Władimir Putin podpisał dekret o odwetowych sankcjach gospodarczych w odpowiedzi na "nieprzyjazne działania niektórych obcych państw i organizacji międzynarodowych" - podaje agencja Reuters, powołując się na Kreml.

    Zgodnie z dekretem Rosja zabrania eksportu produktów i surowców do osób i podmiotów, które zostały objęte sankcjami.

    Dekret zakazuje również dokonywania transakcji z zagranicznymi osobami i firmami, dotkniętymi rosyjskimi sankcjami odwetowymi oraz pozwala rosyjskim kontrahentom na niewywiązywanie się z zobowiązań wobec nich.

    Putin wyznaczył rządowi rosyjskiemu termin 10 dni na sporządzenie listy osób i podmiotów, które zostaną objęte sankcjami odwetowymi.

  • 11:57

    Rosyjskie wojsko zbombardowało nowoczesny elewator zbożowy w Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, mogło w nim być nawet 30 tysięcy ton ziarna - ogłosił szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Jego zdaniem Rosjanie chcą wywołać klęskę głodu.

    "Okupanci zbombardowali elewator zbożowy z samolotu. Zdjęcia satelitarne z Planet Lab pokazują, że potężne rosyjskie bomby zostały zrzucone na teren Golden AGRO sp. z o.o. w Rubiżnem. Elewator, oddany do użytku w 2020 roku, został kompletnie zniszczony" - opisał Hajdaj na Telegramie.

    "Rosyjscy faszyści chcą wywołać Hołodomor. W okupowanych miastach odnotowano przypadki wywożenia naszego zboża do Rosji. Wcześniej zniszczyli też wszystkie magazyny żywności w Siewierdoniecku" – napisał szef władz obwodu ługańskiego. Jego oświadczenie przytacza agencja Ukrinform.

    Ukraińskie MSZ oceniło niedawno, że w czasie inwazji Rosja, kradnąc zboże, kontynuuje dzieło stalinowców i nazistów, w tym zbrodniczą politykę komunistycznego rządu ZSRR, który w latach 1932-1933 wywołał sztucznie masową klęskę głodu, znaną jako Hołodomor, w wyniku której zmarły miliony Ukraińców.

  • 11:42

    Brytyjski premier Boris Johnson przyznał, że proces przyjmowania uchodźców z Ukrainy mógłby być szybszy, ale ponownie wykluczył możliwość zniesienia dla nich obowiązku wizowego.

    - Cóż, zrobiliśmy bardzo dużo, aby pomóc ukraińskim kobietom i dzieciom w tym regionie, a teraz widzimy, że wiele osób przyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Do tej pory wydano 86 tysięcy wiz, a 27 tysięcy. osób już tu jest. Chcę powiedzieć "dziękuję". 27 tysięcy to bardzo dużo, liczba ta szybko rośnie i chcę wyrazić uznanie dla wszystkich tych, którzy pomagają w opiece nad Ukraińcami. Czy mogliśmy to zrobić szybciej? Tak, być może mogliśmy - mówił Johnson w rozmowie ze stacją ITV.

    Zapytany o możliwość zniesienia wiz dla ukraińskich uchodźców Johnson odparł: - Ważne jest, aby chronić system przed tymi, którzy mogliby chcieć go nadużywać. Ważne jest również, aby chronić kobiety i dzieci przed przyjazdem do miejsca, w którym nie zostaną przyjęci tak, jak byśmy sobie tego życzyli, dlatego właśnie przeprowadzamy kontrole i wykonujemy całą pracę, aby dopasować ludzi (uchodźców z tymi, którzy zaoferowali się, że ich przyjmą w domach), a wyniki zaczynają być naprawdę doskonałe".

    Brytyjski rząd już kilka razy obiecywał skrócenie czasu między złożeniem wniosku o wizę a przyjazdem do Wielkiej Brytanii, ale poprawa jak na razie jest niezbyt duża.

  • 11:31

    Słowacja będzie starać się o zwolnienie z embarga na rosyjską ropę, jeśli takie embargo znajdzie się w kolejnym pakiecie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji - informuje słowackie ministerstwo gospodarki.

    Resort podkreśla, że niemal cały popyt na ropę na Słowacji zaspokajany jest z importu z Rosji, a obecnie zapasy tego surowca starczą na 120 dni.

    "Jeśli dojdzie do zatwierdzenia embarga na rosyjską ropę w ramach dalszego pakietu sankcji wobec Rosji, Słowacja wystąpi o zwolnienie z tego zobowiązania" – oświadczyło ministerstwo, cytowane przez agencję Reuters.

    Dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy - poinformował w poniedziałek portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne.

  • 10:55

    Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 24,2 tys. żołnierzy i 2567 pojazdów opancerzonych, a także 1062 czołgi, 194 samoloty i 155 śmigłowców – ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 400 żołnierzy, 48 pojazdów opancerzonych, 14 czołgów, 16 systemów artyleryjskich, 10 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 19 pojazdów samochodowych i cystern, dwie jednostki pływające i 20 dronów – wymieniono w zestawieniu.

    Od 24 lutego do 3 maja siły rosyjskie straciły łącznie 475 systemów artyleryjskich, 162 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 80 systemów przeciwlotniczych, 1843 pojazdy i cysterny, 10 jednostek pływających, 291 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i 84 rakiety manewrujące - opisał Sztab.

  • 10:27

  • 10:08

    Co najmniej troje cywilów zginęło dziś rano w rosyjskim ostrzale miasta Wuhłedar w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy. Wciąż ostrzeliwane są również inne miasta obwodu - podała agencja Ukrinform, cytując raport o sytuacji w regionach.

    Pod bezustannym ostrzałem znajdują się Łyman i Awdijiwka. Trwa ewakuacja ludności z miast i wsi na linii frontu, a także z Mariupola - wynika ze sprawozdania.

    Według niego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjska armia skupia się na próbach przejęcia kontroli nad Rubiżnem i Popasną. W nocy pod ciężkim ostrzałem znalazło się Rubiżne, a we wtorek rano - Nowodrużesk. Trwa ustalanie strat i liczby ofiar. Ewakuowano około 20 osób.

    W leżącym dalej na północny zachód obwodzie charkowskim Rosjanie ostrzeliwali Charków i miejscowości Zołocziw, Barwinkowe i Derhacze, ale nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, a liczba rannych jest ustalana. W Charkowie z powodu porannego ostrzału w jednej z firm wybuchł pożar.

    Sytuacja wciąż jest trudna w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, gdzie odnotowano ostrzały i eksplozje. Najeźdźcy w dalszym ciagu dokonują grabieży, a sytuacja w okupowanych wsiach jest krytyczna – przekazał Ukrinform.

    Agencja informuje również o atakach w leżącym na północny zachód od Chersonia obwodzie mikołajowskim, w tym w jego stolicy, Mikołajowie. Nie ma doniesień o ofiarach, trwa ustalanie szczegółów - przekazano.

    Ukrinform zaznacza, że noc upłynęła spokojnie w Odessie. W poniedziałek wieczorem wojsko rosyjskie dokonało tam ataku rakietowego, w którym zginął 14-letni chłopiec, a nastoletnia dziewczyna została ranna i trafiła do szpitala. Rakieta uderzyła w budynek mieszkalny, uszkodzona została również budowla religijna.

  • 9:54

    Przebywający w Panamie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział, że szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji obejmie wycofanie "innych banków" rosyjskich z systemu transakcyjnego SWIFT.

    - W kwestii energetyki pracujemy nad przygotowaniem propozycji, które pozwolą na ograniczenie importu energii z Rosji, w szczególności ropy - powiedział.

    Dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy - informował wczoraj portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne.

    Uzupełniono, że KE prawdopodobnie zaproponuje okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji - twierdzi Politico.

    Borrell podkreślił, że ma nadzieję, że UE będzie w stanie podjąć "środki w celu znacznego ograniczenia tego importu", ale potwierdził, że jak dotąd nie ma zgody ze strony wszystkich członków Wspólnoty.

    - Jestem jednak przekonany, że przynajmniej w odniesieniu do importu ropy to porozumienie będzie możliwe do osiągnięcia przed następnym posiedzeniem Rady – dodał, odnosząc się do najbliższych posiedzeń Rady do Spraw Zagranicznych UE, zaplanowanych na 10 i 16 maja.

  • 9:41

    Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Ukrinform, ocenił, że są dwa scenariusze zakończenia wojny z Rosją.

    - Pierwsza opcja to rozpad Rosji na trzy lub więcej części. Druga to względne zachowanie integralności terytorialnej Rosji przy zmianie władz tego kraju - wymienił.

    Według niego w przypadku drugiego rozwiązania nowy przywódca będzie musiał ogłosić, że "jego" Rosja nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie i że była "rządzona przez chorego dyktatora".

    - To są dwa wyjścia. Większość rosyjskich przywódców wojskowo-politycznych zdaje sobie z tego sprawę. I dlatego jest tak wiele prób dialogu ze światem zachodnim, pomimo oficjalnej retoryki, którą wszyscy tam stosują. Ale ta nieoficjalna jest zupełnie inna: boją się utraty bogactwa i rozumieją, że to wszystko bardzo szybko się dla nich może skończyć – powiedział Budanow.

    Szef ukraińskiego wywiadu wyraził przekonanie, że Ukraina wygra wojnę, zaznaczając, że "pozostawienie Putinowi drogi odwrotu jest jedną ze strategii, ale jest to prawie nierealne". - Jest zbrodniarzem wojennym w oczach całego świata. To jest jego koniec, wpędził się w ślepy zaułek - skwitował.

  • 9:35

    Papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Deklarację złożył w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera", opublikowanym dziś. Przyznał, że wciąż czeka na odpowiedź Putina i obawia się, że nie chce on teraz tego spotkania.

    Papież oświadczył też, że na razie nie wybiera się do Kijowa. Przypomniał tu, że wysłał na Ukrainę dwóch kardynałów: Michaela Czerny'ego i Konrada Krajewskiego.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

  • 8:56

    Rosjanie przekierowali ruch internetowy w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy przez rosyjskie serwery, co sprawia, że podlega on pod rosyjską cenzurę - podała agencja Reutera, cytując ustalenia grupy monitorującej NetBlocks.

    NetBlocks wykrył, że w sobotę w obwodzie chersońskim dostęp do internetu został niemal całkowicie odcięty. Połączenie przywrócono po kilku godzinach, ale, jak wykazały pomiary, ruch jest teraz kierowany przez Rosję – przekazał Reuters.

    "Łączność w sieci została przekierowana przez rosyjski internet, zamiast ukraińskiej infrastruktury telekomunikacyjnej, więc podlega teraz pod rosyjskie przepisy, nadzór i cenzurę" – opisała organizacja, której siedziba mieści się w Londynie.

    Podstawione przez Rosjan władze okupacyjne na obszarach obwodu chersońskiego informowały, że zamierzają 1 maja wprowadzić rosyjskiego rubla jako walutę. Brytyjskie ministerstwo obrony oceniało w niedzielę, że działania Rosjan wskazują na "zamiar wywierania silnego wpływu politycznego i gospodarczego w Chersoniu w długim okresie" – przypomina Reuters.

  • 8:47

    Mieszkańcy Makarowa i Borodzianki w obwodzie kijowskim wracają do zrujnowanych miast, by usuwać ślady rosyjskiej okupacji. Rozmawiali z Polską Agencją Prasową.

    - O budynek toczyły się ciężkie walki, później trzeba było z niego usunąć pozostawione przez Rosjan miny - powiedział Ołeksandr, właściciel szpitala dla zwierząt w Makarowie, w którym okupujący część miasta Rosjanie urządzili siedzibę swojego sztabu.

    Wokół dróg prowadzących do niemal 10-tysięcznego Makarowa nadal dostrzec można spalone czołgi i wozy opancerzone rosyjskiego wojska, zniszczone mosty i leje po bombach. Do miasta wraca coraz więcej mieszkańców, którzy razem z wojskiem i wolontariuszami starają się uprzątnąć wojenne zniszczenia.

    - Z Makarowa wyjechałam z rodziną po dziewięciu dniach od rozpoczęcia inwazji. Na podwórko sąsiada spadła bomba, uznaliśmy, że nadszedł czas na wyjazd - opisał 17-letnia Włada. - Do miasta wróciliśmy, gdy orki (Rosjanie) uciekły, przez pierwsze dni nie mogłam przyzwyczaić się do widoku zrujnowanego miasta - przyznaje Włada.

    - Gdy ich wypędziliśmy, Makarów wyglądał jak martwe miasto. Przypominał obrazy z Czarnobyla, które pamiętam z dzieciństwa – mówi 40-letni żołnierz Rusłan. - Wszystko pokryte było sadzą i pyłem, miałem wrażenie, że miasto wypełniło żelazo i gruzy – przyznał.

    Ira, pracująca w przedszkolu 30-letnia psycholog, powiedziała, że o zniszczeniu swojego mieszkania dowiedziała się ze zdjęcia, które dostała od mera Makarowa, gdy z rodziną przebywała w Buczaczu na zachodzie Ukrainy. - Teraz mieszkamy razem z mamą, nie wiem, co będzie dalej, nie wiem, kiedy odzyskam swoje mieszkanie – przyznała.


    W Andrijiwce, zrównanej niemal z ziemią wsi między Makarowem a Borodzianką, domy znaczone są żółtym pytajnikiem który oznacza, że trzeba je sprawdzić przed powrotem właścicieli, oraz kropką tego samego koloru, sygnalizującą brak min. Domy, których bramy pomalowano farbą białą, były w czasie okupacji zamieszkiwane przez Rosjan.

    Wiktor, 45-letni wicedyrektor lokalnego oddziału banku w Borodziance, w którym Rosjanie założyli sztab dla swojego dowództwa, mówi, że w budynku mieszkało 30 żołnierzy.

    - Wyjeżdżając, zabrali twarde dyski komputerów, na samym początku zniszczyli wszystkie kamery, ale zapomnieli zabrać listy mieszkających tu oficerów” – wskazuje. Otaczające bank domy zajmowali szeregowi żołnierze. Wszystkie budynki oznaczono literą "V" – jednym z symboli rosyjskiej inwazji.

    Chociaż na ulicach Borodzianki widać wracających do miasta ludzi, gruzy zniszczonych bloków nadal wypełniają doły wydrążone przez spadające na miasto bomby.

  • 8:34

    Mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany przez Reuters, podał, że w zakładach Azowstal wciąż przebywa ponad 200 cywilów.

  • 8:05

    Ukraińska Prokuratura Generalna informuje, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 220 dzieci. 406 zostało rannych.

    Prokuratura zwraca uwagę, że szacunki te nie są ostateczne, gdyż trwa zbieranie danych z miejsc, gdzie mają miejsce działania wojenne oraz z terenów czasowo okupowanych i wyzwolonych.

    W komunikacie podano, że w wyniku codziennych bombardowań i ostrzałów prowadzonych przez siły zbrojne Rosji uszkodzeniu uległo 1584 placówek oświatowych, z czego 118 zostało doszczętnie zniszczonych.

  • 7:29

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że rosyjskie wojska wciąż atakują na wschodzie Ukrainy, starają się opanować Rubiżne i Popasną, ostrzeliwują Charków i jednostki ukraińskie w okolicach Iziumu; na terenach okupowanych rozwija się ruch oporu.

    W obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy siły ukraińskie odparły minionej doby 12 rosyjskich ataków, niszcząc przy tym sześć czołgów, pięć systemów artyleryjskich, 22 pojazdy opancerzone i osiem innych pojazdów wroga – napisano w porannym komunikacie sztabu.

    Głównym celem rosyjskiej armii na tym odcinku jest przejęcie pełnej kontroli nad miejscowościami Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańśkim oraz podejście w kierunku miejscowości Łyman i Słowiańsk w obwodzie donieckim – zaznaczono

    Minionej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła osiem rosyjskich dronów – napisano.

    Armia rosyjska podejmuje kroki w celu uzupełnienia poważnych strat w sprzęcie. Z dostępnych informacji wynika, że w mieście Boguczar w obwodzie woroneskim w Rosji, niedaleko granicy z obwodem ługańskim Ukrainy, między 27 kwietnia a 2 maja z magazynów wyprowadzono 17 czołgów i 60 pojazdów opancerzonych BMP-1, które następnie wysłano na okupowane terytoria Ukrainy - podał dalej ukraiński sztab.

    W komunikacie podkreślono, że w miastach i wsiach na terenach tymczasowo okupowanych przez Rosjan wciąż aktywnie rozwija się ruch oporu przeciwko najeźdźcom.

  • 6:22

    W nocnym przemówieniu Zełenski mówił także o zniszczeniach w ukraińskich miastach.

    - Wojska rosyjskie dokonały kolejnego uderzenia rakietowego na Odessę. Zniszczono akademik. Zginął 14-letni chłopiec, 17-letnia dziewczyna została zraniona odłamkiem. O co w tym chodzi? Czym te dzieci i ten akademik zagroziły państwu rosyjskiemu? Tak właśnie walczą Rosjanie - mówił.

    - W Lisiczańsku w obwodzie ługańskim, na skutek rosyjskiego ostrzału spłonęło gimnazjum założone ponad sto lat temu. Zbudowali je wówczas Belgowie. Przetrwało dwie wojny światowe. Ale, jak widzimy, to gimnazjum okazało się strasznym zagrożeniem dla współczesnej Rosji - dodał.

    Zełenski wymienił, że od początku inwazji z rąk rosyjskiej armii zginęło 220 ukraińskich dzieci. - Ale nie wiemy o wszystkich ofiarach, bo nie mamy dostępu do tymczasowo okupowanych terenów naszego państwa. Zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku ostrzału zostało 1570 placówek oświatowych. To wszystko w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy - zaznaczył.

    - Cały wolny świat jest zjednoczony, aby nie dopuścić aby ktokolwiek usprawiedliwiał nazizm, zabijał dzieci i niszczył spokojne miasta, tak jak czyni to Rosja - powiedział Zełenski.

  • 6:06

    Wołodymyr Zełenski wyraził w nocnym nagraniu wideo przekonanie, ze w ramach kolejnego pakietu sankcji należy zablokować wszystkie operacje eksportowe i importowe z Rosją.

    - Warto przygotować się do kolejnych posunięć sankcyjnych. Tak czy inaczej będziemy musieli zablokować wszystkie operacje eksportowo-importowe z Rosją ponieważ z nich właśnie Moskwa czerpie zyski. A oni nawet nie rozumieją, że należy przestrzegać prawa międzynarodowego i zachować pokój w Europie - oświadczył Zełenski w relacji agencji Ukrinform.

    Jak dodał Ukraina pracuje obecnie z ze swoimi partnerami międzynarodowymi nad nowymi sankcjami wobec Rosji. Oczekuje się że nowy pakiet sankcji Unia Europejska przedstawi w najbliższym czasie. Zełenski zaznaczył, że pakiet ten powinien zawierać konkretne posunięcia w celu zablokowania uzyskiwania przez Rosję dochodów z eksportu energii.

    - Wierzymy, że to zostanie zrobione, tak aby terrorystyczne państwo nie otrzymywało miliarda euro dziennie za paliwa - przyznał prezydent.

    CZYTAJ WIĘCEJ: "Zniknięcie Europy jako odbiorcy tego surowca będzie katastrofą dla rosyjskiej gospodarki"

  • 5:31

  • 4:49

    Jak relacjonuje agencja Interfax Ukraina szef ukraińskigo MSZ Dmytro Kułeba na konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w Kijowie ministrem spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofodem powiedział, że "są trzy sprawy, od których zależy zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie. Są to: sankcje, broń i perspektywa uzyskania przez Ukrainę członkostwa w UE".

    Kułeba poinformował, że zarówno on jak i Kofod uważają, iż nie powinno był żadnych zagadnień tabu w kwestii sankcji, które powinny być zastosowane wobec Rosji. Dodał, że wojna Rosji z Ukrainą i całą Europą będzie trwała dopóki "Putin bedzie przekonany, że Ukraina została pozostawiona sama sobie na rozstajnych drogach".

    Kułeba podkreślił, że właśnie dlatego UE powinna przyczyniać się w możliwie największym stopniu do integracji Ukrainy. "Następną decyzją, której oczekujemy jest przyznanie Ukrainie statusu kandydata na członka UE" - powiedział. Zdaniem Kułeby "kwestia członkostwa Ukrainy w UE jest w istocie kwestią wojny lub pokoju w Europie".

  • 4:49

    "W środę ambasada Szwecji wznowi pracę w Kijowie" - poinformowała na Twitterze minister spraw zagranicznych tego kraju Ann Linde. "Szwecja będzie nadal stać razem z Ukrainą i jest niezmiernie zadowolona, że jej placówka dyplomatyczna wróci tam gdzie jest jej miejsce" - podkreśliła minister.

    Szwecja jest drugim krajem nordyckim, który zdecydował się na ponowne otwarcie swojej placówki dyplomatycznej w Kijowie. Wcześniej, w poniedziałek 2 maja, wznowiła działalność w stolicy Ukrainy ambasada Danii.

  • 4:49

  • 4:48

    - Nadal robimy wszystko, aby uratować naszych ludzi z Mariupola. Operacja ewakuacyjna trwa. Jutro spodziewamy się uruchomienia korytarzy humanitarnych z Berdiańska, Tokmaku, Wasyljiwki - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że siły zbrojne Ukrainy "heroicznie powstrzymują próby natarć wroga".

    - Na kierunku Charkowa, Donbasu, na południu kraju, wszędzie tam sytuacja jest nadal wyjątkowo trudna. Jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców za walkę - podkreślił ukraiński prezydent.

  • 4:48

    Boris Johnson będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który zwróci się do Rady Najwyższej od czasu, gdy 24 lutego Ukraina została napadnięta przez Rosję. W transmitowanym poprzez łącze wideo przemówieniu, którego fragment ujawniło jego biuro, powie on między innymi, że opór Ukrainy wobec tyranii stanowi wzór dla świata, a Wielka Brytania może być dumna z tego, że jest wśród jej przyjaciół.

    Jeśli chodzi o uzbrojenie, premier Wielkiej Brytanii ogłosi przekazanie Ukrainie sprzętu do prowadzenia wojny elektronicznej, systemów radarowych, sprzętu do zakłócania nadajników GPS oraz tysięcy noktowizorów.

    Ponadto Ukraina otrzyma drony mające zapewnić wsparcie logistyczne odizolowanym oddziałom oraz kilkanaście samochodów Toyota Land Cruiser, które pomogą chronić urzędników cywilnych we wschodniej Ukrainie i ewakuować ludność z terenów objętych walkami.

    Johnson prawdopodobnie poda też więcej szczegółów na temat przekazania pocisków Brimstone i pojazdów opancerzonych Stormer, co ogłoszono już w zeszłym tygodniu.

Autorka/Autor:asty, akw, ads/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: