Prezydent Ukrainy: po raz pierwszy przeprowadziłem wyjazdową naradę najwyższego dowództwa

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Poniedziałek jest 397. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że po raz pierwszy przeprowadził wyjazdową naradę najwyższego dowództwa, która odbyła się w Dnieprze. Odwiedził też ukraińskich żołnierzy na froncie w obwodzie zaporoskim, gdzie wręczył im odznaczenia państwowe. "Mam zaszczyt być dzisiaj tutaj, obok naszych wojskowych" - napisał w mediach społecznościowych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:06

  Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta powiedziała, że podczas wizyty w Pekinie odniosła się do chińskiego planu pokojowego zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wskazała, że Nowa Zelandia chciałaby w nim widzieć - wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy, powrót do zagwarantowanych prawem granic i zapewnienie Ukrainie trwałego pokoju i bezpieczeństwa.

 • 2:46

  W nocy z poniedziałku na wtorek Rosja zaatakowała Ukrainę dronami szturmowymi Shahed i kierowanymi bombami lotniczymi. Obrona powietrzna zniszczyła wszystkie drony - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

  Siły i środki Sił Powietrznych i systemów obrony powietrznej zniszczyły 13 celów powietrznych: 12 szturmowych dronów irańskiej produkcji Shahed-136/131 i jeden rozpoznawczy UAV "Granat-4" - informuje dowództwo sił powietrznych. Nie ma informacji o skutkach ataku bomb kierowanych na okolice Chersonia.

 • 2:03

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:25

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział szefowi agencji energii atomowej ONZ, że bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie może być zagwarantowane, dopóki rosyjskie wojska jej nie opuszczą.

  - Przetrzymywanie elektrowni jądrowej jako zakładnika przez ponad rok to z pewnością najgorsza rzecz, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w historii europejskiej lub światowej energetyki jądrowej - dodał.

 • 0:32

  Rafael Grossi spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim:

 • 23:45

  W poniedziałek w obwodzie kijowskim podczas alarmu powietrznego obrona przeciwlotnicza zniszczyły kilka dronów Shahed-136 - poinformował w Telegramie rzecznik sił powietrznych Ukrainy płk Jurij Ignat.

 • 22:44

  Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że "na koniec pracowitego dnia" odbył rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą. "Omówiliśmy pilne potrzeby obronne Ukrainy oraz wspólne wysiłki dyplomatyczne na najbliższą przyszłość" - dodał.

 • 22:22

  Po raz pierwszy przeprowadziłem wyjazdową naradę najwyższego dowództwa - odbyła się w Dnieprze. Odwiedziłem też dziś naszych żołnierzy na froncie w obwodzie zaporoskim - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.

  Odwiedziłem naszych żołnierzy na pozycjach w Margancu, Nikopolu i Zaporożu. Dowódcy rejonów operacyjnych relacjonowali aktualną sytuację. Obecni byli m.in. generałowie Ołeksandr Syrski i Ołeksandr Tarnawski. Inni dowódcy uczestniczyli w spotkaniu za pomocą łączy internetowych. Omówiliśmy sytuację na całej długości frontu, od Chersonia do Charkowa - powiedział ukraiński prezydent.

  Zełenski dodał też, że swój raport przedstawił mu szef wywiadu generał Kyryło Budanow. Szef państwa podziękował też oficerom wywiadu za ich pracę na odcinku bachmuckim.

  Podkreślił, że miasto Dniepr "jest naszą fortecą od 9 lat; tysiące naszych żołnierzy leczyło się w tym mieście od 2014 roku".

 • 19:42

  "Przeciwnik koncentruje swoje wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunku łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut, Awdijiwkę i Marjinkę" – powiadomiono w komunikacie SztabuGeneralnego Ukrainy, dodając, że siły ukraińskie odparły tam 41 ataków wroga.

  Sztab powiadomił o rosyjskich atakach w rejonie Sinkiwki w obwodzie charkowskim i Biłohoriwki w obwodzie ługańskim. "(W obwodzie donieckim) wojska rosyjskie kontynuują szturmy Bachmutu, który utrzymują Siły Obrony. Wróg szturmuje również Iwaniwske (na zachód od Bachmutu)" – powiadomiono.

  W rejonie Awdijiwki i Marjinki atakowane były oprócz tych miejscowości także Nowokałynowe, Stepowe, Siewerne, Perwomajske, Newelske. Według strony ukraińskiej przeciwnik nie miał powodzenia.

  Armia rosyjska przeprowadziła w ciągu doby siedem ataków lotniczych i dziesięć rakietowych, a także 15 ostrzałów z wyrzutni wieloprowadnicowych. Atakowane były m.in. cele cywilne. Sztab odnotował, że armia rosyjska w dalszym ciągu stosuje w atakach, w tym przeciwko celom cywilnym, systemy przeciwlotnicze S-300.

 • 18:27

  ​​​

  ​​​

 • 18:09

  Resort obrony Ukrainy opublikował na Twitterze fotografie zniszczonej wsi Błahodatne w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. "Nie pozostał ani jeden dom" – napisano.

 • 17:50

  Dnieprzańska Elektrownia Wodna jest kluczową częścią systemu, który zapewnia bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Wołodymyr Zełenski pokazał mi ostatnie zniszczenia tamy - poinformował w poniedziałek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który przebywa na Ukrainie.

 • 17:38

  Przed budynkiem rządu Litwy w centrum Wilna stanął uszkodzony pociskami ambulans Centralnego Szpitala w Dergaczach w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy. Pojazd stanowi symbol brutalności rosyjskich najeźdźców wobec ukraińskiej ludności cywilnej. W ramach prezentacji są zbierane pieniądze na nowe karetki pogotowia dla Ukrainy.

 • 17:16

  Rosyjscy i białoruscy sportowcy nie powinni uczestniczyć w międzynarodowych zawodach; wzywam wszystkie kraje do poparcia tego apelu - zamknijmy drzwi sportu przed rosyjską wojną i propagandą - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, odnosząc się do oświadczenia przyjętego w poniedziałek przez MSZ Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy i Estonii.

 • 17:00

  Nie ma ani jednego powodu, aby odejść od zasady wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców, ustanowionej przez MKOl ponad rok temu, zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę - podkreślono w oświadczeniu szefów MSZ Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy i Estonii.

  Stanowisko wydano w związku ze zbliżającym się terminem spotkania Zarządu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w dniach 28-30 marca 2023 r.

 • 16:51

 • 16:43

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdemaskowała rosyjską sieć agenturalną, powołaną przed rozpoczęciem pełnoskalowej rosyjskiej agresji - poinformowała w poniedziałek SBU na swojej stronie internetowej.

 • 16:28

  Władimir Putin zapowiedział rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Są trzy powody, dla których mógłby chcieć to zrobić - uważa profesor stosunków międzynarodowych w Hertie School Marina Henke, która jest też szefową niemieckiego Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego.

  "Pierwszym powodem jest odstraszanie, a więc argument w wojnie psychologicznej. Putin chce siać niepewność, angażując Białoruś" - mówiła w wywiadzie dla portalu RND.

  "Drugi powód to zapewnienia (Alaksandra) Łukaszenki, że pozostanie bliski Putinowi. Łukaszenka od dawna chciał tej broni jako ubezpieczenia i wielokrotnie prosił o nią Putina. W tej sytuacji to dla niego prezent, mimo że Rosja nadal będzie kontrolować tę broń" – kontynuowała. Jak twierdzi prof. Henke, umieszczając broń nuklearną na terenie Białorusi "Rosja sztucznie wzmacnia kartę przetargową przyszłych negocjacji pokojowych z Ukrainą".

 • 16:16

  Spotkałem się dziś z Wołodymyrem Zełenskim w Zaporożu i odbyłem bogatą dyskusję na temat ochrony Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i jej personelu. Ponownie zapewniłem o pełnym wsparciu MAEA dla ukraińskiej energetyki jądrowej – przekazał na Twitterze Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

 • 16:06

  Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało na Twitterze mapę przedstawiającą sytuację w Ukrainie na dzień 27 marca. Zaznaczono na niej lokalizacje rosyjski wojsk i obszary przez nie kontrolowane.

 • 15:49

  We Lwowie otwarto w poniedziałek miasteczko kontenerowe dla uchodźców wojennych "Mariapolis", które powstało dzięki współpracy Polski i Wielkiej Brytanii.

  Może ono przyjąć blisko 1,4 tys. osób pozbawionych dachu nad głową w wyniku wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie.

 • 15:29

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w poniedziałek wizytę na froncie w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy i spotkał się tam z żołnierzami. "Obwód zaporoski, pozycje na linii frontu. Mam zaszczyt być dzisiaj tutaj, obok naszych wojskowych" - napisał w mediach społecznościowych.

  Wyraził wdzięczność żołnierzom walczącym "w obronie Ukrainy, naszej suwerenności, naszych miast i dzieci". Zapewnił, że Ukraińcy "na pewno zwyciężą" w wojnie. Jak informuje agencja Interfax-Ukraina, Zełenski wręczył żołnierzom odznaczenia państwowe.

 • 15:16

  - Awdijiwka (w obwodzie donieckim – red.) jest w czerwonej strefie, dlatego zabroniono wizyt, wjazdu do miasta przedstawicielom prasy - nawet akredytowanym. To samo dotyczy wolontariuszy - powiedział w poniedziałek mer miasta Witalij Barabasz, cytowany przez portal ZN.UA. Jak dodał, powodem jest "zaostrzenie sytuacji wokół miasta". Zakaz obowiązuje od poniedziałku 27 marca.

  Wojska rosyjskie od wiosny 2022 roku usiłują okrążyć Awdijiwkę. W mieście pozostaje niespełna 2 tysiące mieszkańców, władze ukraińskie wzywają ich do ewakuacji.

 • 14:41

 • 14:17

  Stacja Nexta TV opublikowała na Twitterze nagranie ze Słowiańska po poniedziałkowym ostrzale. Widać na nim rannego mężczyznę, zniszczone domy i samochody, ulice zasypane gruzami.

 • 13:53

  Tempo rosyjskich działań ofensywnych na Ukrainie zmniejszyło się o 80 procent, dlatego Kreml zostanie zmuszony do zmiany swojej taktyki i skoncentrowania się nie na ataku, lecz na obronie przed przewidywanym ukraińskim kontrnatarciem - ocenił emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell, cytowany w poniedziałek przez stację Sky News.

  Wątpliwości zachodnich sojuszników Kijowa, a także wyczerpujący się potencjał obu walczących armii prowadzą do wniosku, że planowana przez ukraińskie władze wiosenna kontrofensywa będzie "grą o dużą stawkę". Może to być nawet "ostatni rozdział tego konfliktu" - prognozuje Bell. Jak zauważył brytyjski analityk, rosyjskie wojska pilnie potrzebują pauzy operacyjnej, lecz strona ukraińska także poniosła już duże straty.


  "Jeśli jednak (władze w Kijowie) zamierzają wyzwolić terytorium swojego kraju, ofensywa powinna być szybka i zdecydowana, aby wykorzystać oczywiste wyczerpanie przeciwnika. (...) Niemniej, każde takie (natarcie), nawet gdyby okazało się udane, zakończy się na pewno przed wyzwoleniem całej Ukrainy"

 • 13:16

  Wojska rosyjskie ostrzelały w poniedziałek Słowiańsk, przyfrontowe miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Zginęły dwie osoby, a 29 jest rannych - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  Do ataku doszło przed południem (czasu lokalnego), Rosjanie użyli dwóch pocisków S-300 - poinformował Kyryłenko na Facebooku. "Zniszczone budynki administracyjne i biurowe, pięć domów wielopiętrowych i siedem prywatnych" - przekazał Kyryłenko. Zastrzegł, że trwa operacja ratownicza i liczba ofiar może się zmienić.

  Celem ostrzału było też w poniedziałek rano miasto Drużkiwka, leżące na południe od Słowiańska. Według wstępnych danych nikt nie został poszkodowany. Również na Drużkiwę Rosjanie wystrzelili dwa pociski S-300. Spadły one na ośrodek z internatem dla dzieci niepełnosprawnych. Bydynek został praktycznie całkowicie zniszczony w ostrzale - poinformował Kyryłenko.

 • 12:52

  Czołgi Leopard trafią na kilka odcinków frontu w Ukrainie w kwietniu lub maju - powiedział w programie "Ukraina stuudiole" estońskiej telewizji ERR minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

 • 12:51

  "Wspólne nordyckie eskadry myśliwców Danii, Finlandii, Szwecji i Norwegii liczące około 250 maszyn, to proces przygotowywany już od 15 lat, ale dopiero, gdy Finlandia znalazła się na ostatniej prostej do NATO, a Rosja na szeroką skalę zaatakowała Ukrainę, zaczęto mówić o tym otwarcie" - pisze fińska prasa.

  W połowie marca czterej dowódcy sił powietrznych krajów nordyckich podpisali w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech deklarację o wspólnej obronie powietrznej, ale dopiero w piątek podano to szerzej do publicznej wiadomości. Dziennik "Ilta-Sanomat" pisze o jej "historycznym" wymiarze jeśli chodzi o współpracę wojskową.

  "Dokument jest pierwszym tego rodzaju" – podkreślono w komunikacie fińskich sił zbrojnych. Podpisali go generałowie Juha-Pekka Keranen (Finlandia), Jonas Wikman (Szwecja), Rolf Folland (Norwegia) raz Jan Dam (Dania) w obecności dowódcy sił powietrznych USA w Europie Jamesa B. Heckera.


  "Nasze połączone floty można porównać do dużego europejskiego państwa" – komentował duński generał, wskazując, że powodem konsolidacji sił powietrznych był rozpoczęty na szeroką skalę atak Rosji na Ukrainę.

  Cztery europejskie kraje połączą siły na niebie. "To będzie potężna siła, która będzie działać odstraszająco" >>>

 • 12:47

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o ataków wroga na Słowiańsk.

  "Kolejny dzień, który rozpoczął się od aktów terroru ze strony Federacji Rosyjskiej. Agresor ostrzelał Słowiańsk. Niestety jest ofiara śmiertelna i ranni. Na miejscu pracują wszystkie służby. Udzielana jest pomoc. Trwa usuwanie gruzów" - przekazał.

 • 12:39

  Zapowiedź Putina w sprawie rozmieszczenia na Białorusi taktycznej broni jądrowej to element eskalacji narracyjnej. Reakcja powinna być w tej sprawie spokojna, ale też stanowcza - stwierdził minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

 • 12:32

  Nie ma ani jednego powodu, by odstąpić od wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z udziału w międzynarodowych zawodach i tym samym zmienić decyzję podjętą przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ponad rok temu, bezpośrednio po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę - oświadczyło MSZ RP.

 • 12:20

  Z ostrzeliwanej przez Rosjan Awdijiwki ewakuowani są pracownicy służb komunalnych, wśród których wielu zostało rannych w ostrzałach, a niektórzy stracili kończyny - poinformował mer Witalij Barabasz, cytowany przez portal Suspilne.

 • 12:03

  Brytyjski aktor Orlando Bloom odwiedził w Kijowie ośrodek organizacji Spilno opiekującej się dziećmi uchodźców i spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Rozmawiał też z wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparową o uprowadzaniu przez Rosję dzieci ukraińskich.

  Aktor jest ambasadorem dobrej woli UNICEF-u.

 • 11:49

 • 11:31

  Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa opublikowała zdjęcia ze zniszczeń spodowanych rosyjskimi ostrzałami w Wuhłedarze.

  "Rosyjscy terroryści przynoszą śmierć i zniszczenie Ukrainie. Ale okupanci są zdeterminowani, by przegrać i stanąć przed sądem" - napisała.

 • 11:05

  Komisja Europejska oświadczyła, że wspólnie z Polską i Ukrainą zwiększa starania na rzecz poszukiwania uprowadzonych ukraińskich dzieci, które zostały deportowane do Rosji.

  "Wiadomo, że Rosja deportowała 16,2 tys. ukraińskich dzieci. Do tej pory wróciło tylko 300. Ich uprowadzenie i zmiana statusu – w tym obywatelstwa – to zbrodnie wojenne. Dzięki Ukrainie i Polsce zwiększamy wysiłki, aby pomóc je znaleźć" - poinformowała KE na Twitterze.

 • 11:01

  Resort obrony Ukrainy opublikował najnowsze nagrania z ogarniętego walkami Bachmutu.

 • 11:00

  Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut, sytuacja na froncie jest stabilnie trudna - poinformował dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski, który odwiedził miejsca najostrzejszych walk na tym odcinku frontu.

  - Wróg ponosi znaczne straty w ludziach, uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym, ale kontynuuje działania ofensywne - powiedział generał.

  Oświadczył, że "męstwo i bohaterstwo" ukraińskich obrońców Bachmutu "pozwoliły na prowadzenie obrony miasta poza wszelkimi wyznaczanymi terminami i prognozami".

  Ocenił, że obrona Bachmutu jest uwarunkowana "koniecznością wojskową i opiera się na umiejętnym wykorzystaniu możliwości obronnych miasta, utworzonych umocnień i obiektów obronnych".

  Generał zastrzegł, że armia "rozważa wszelkie możliwe warianty rozwoju wypadków".

 • 10:47

  Ukraiński sztab opublikował zaktualizowane dane dotyczące strat okupantów na froncie.

 • 10:36

  Ukraińskie załogi zakończyły szkolenia na przekazywanych przez Wielką Brytanię czołgach Challenger 2 i wróciły do kraju, aby kontynuować walkę z rosyjską inwazją - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Odbywające się na terenie Wielkiej Brytanii szkolenia zaczęły się wkrótce po tym, gdy w styczniu premier Rishi Sunak zapowiedział przekazanie Ukrainie 14 czołgów Challenger 2 wraz z amunicją i częściami zamiennymi. W ciągu kilku tygodni brytyjscy instruktorzy szkolili ukraińskie załogi w zakresie ich obsługi i walki z czołgami przeciwnika, co m.in. obejmowało rozpoznawanie i atakowanie celów.

  - To naprawdę inspirujące być świadkiem determinacji ukraińskich żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie na brytyjskich czołgach Challenger 2 na brytyjskiej ziemi. Wracają do swojej ojczyzny lepiej wyposażeni, ale nie mniej narażeni na niebezpieczeństwo. Będziemy nadal stać przy nich i robić wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne - oświadczył minister obrony Ben Wallace.

 • 10:34

  Aktualna sytuacja na ukraińskim froncie według Instytutu Studiów nad Wojną.

 • 10:01

  W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie siły Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wysadzono w powietrze samochód jednego z najważniejszych w tym mieście rosyjskich oficerów. Atak przeprowadził rano ukraiński ruch oporu - poinformował lojalny wobec Kijowa mer Mariupola Wadym Bojczenko.

  Wybuchło auto jednego z rosyjskich dowódców. Szczegóły później - przekazał samorządowiec, cytowany na koncie mariupolskiej rady miasta na Telegramie.

 • 10:00

  Chciałbym, żeby wszyscy to dobrze zrozumieli - nie walczymy z żadnym Putinem, lecz po prostu z Rosjanami. W więzieniu Putina nie było, natomiast widziałem tam wielu Rosjan, którzy nas torturowali - oświadczył ukraiński żołnierz Maksym Kołesnikow, uwolniony w lutym z rosyjskiej niewoli. Rozmowę z wojskowym opublikował ukraiński portal Obozrevatel.

 • 9:11

  Rozmieszczenie przez Rosję broni jądrowej na Białorusi wywołałoby nową falę napięcia i destabilizacji w Europie – oświadczyło litewskie MSZ i zapowiedziało, że w odpowiedzi Litwa będzie nakłaniać swoich partnerów euroatlantyckich do wprowadzenia nowych sankcji.

 • 8:54

  W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 25,2 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało prawie 27 tys. - poinformowała Straż Graniczna.

 • 8:49

  W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu, mieście na południu Ukrainy, doszło do kilku eksplozji - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow.

  "W mieście słychać było już kilka eksplozji. Ustalamy, co tym razem u okupantów się zapaliło. Czekamy na dobre wiadomości od ukraińskich sił zbrojnych" - napisał Fedorow na serwisie Telegram. Później mer dodał, że do wybuchów doszło m.in. w pobliżu koszar rosyjskich.

  Melitopol leży w południowej części ukraińskiego obwodu zaporoskiego. Przedstawiciele armii ukraińskiej mówili w ostatnich dniach, że miasto pozostaje węzłem logistycznym dla wojsk rosyjskich i że Rosjanie przerzucają przez Melitopol ludzi i sprzęt.

 • 8:33

  Zagrożenie ze strony ukraińskich bezzałogowych statków nawodnych (USV) nadal ogranicza działania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 22 marca co najmniej trzy USV i jeden bezzałogowy statek powietrzny miały próbować uderzyć w rosyjską bazę morską w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Według doniesień z otwartych źródeł, jeden USV został zatrzymany przez wysięgniki obronne, a dwa zostały zniszczone w porcie. Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że żadne rosyjskie okręty nie zostały uszkodzone.

  Przypomniano, że wskutek poprzedniego ataku przy użyciu USV-ów na Sewastopol, który przeprowadzono 29 października 2022 roku, miały zostać uszkodzone trałowiec Iwan Gołubiec i fregata Admirał Makarow.

  "Mimo że nowe ataki prawdopodobnie nie uszkodziły żadnych zasobów wojskowych, zagrożenie ze strony USV prawdopodobnie nadal ogranicza działania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej" - napisano.

 • 8:25

  Inwazja Rosji na Ukrainę będzie trwać tak długo, jak Władimir Putin wierzy, że może działaniami militarnymi narzucić Ukrainie swoją wolę lub zmusić ją do zaprzestania walk w sytuacji, gdy Zachód ją porzuci - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  W najnowszym raporcie amerykański think tank wyraził przypuszczenie, iż Putin odrzuca ideę, która przeważa w dyskursie zachodnim, iż obecne realia militarne wymagają rozwiązania konfliktu na drodze negocjacji. Wręcz przeciwnie - dodał ośrodek - Putin "nadal koncentruje się na osiągnięciu swoich początkowych celów wojny na drodze przewlekłego konfliktu, w którym zwycięży albo narzucając Ukrainie swoją wolę siłą, albo łamiąc jej wolę po tym, gdy Kijów zostanie porzucony przez Zachód".

  ISW wyraził przekonanie, że "niemal na pewno niezbędne są, choć nie wystarczające, skuteczne kontrofensywy ukraińskie", by przekonać Putina do negocjacji na możliwych do zaakceptowania warunkach.

 • 6:57

 • 6:26

  Wsparcie Ukrainy, serwis czołgów Leopard 2, produkcja amunicji i polityka sojusznicza przed szczytem NATO będą w poniedziałek tematami rozmów szefa BBN Jacka Siewiery w Berlinie – poinformował rzecznik Biura Marcin Skowron.

 • 6:07

 • 4:33

  Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi w najbliższym tygodniu ma odwiedzić opanowaną przez Rosjan elektrownię nuklearną w Zaporożu. Dokładna data przybycia nie jest jeszcze potwierdzona, ale oczekuje się, że może to być poniedziałek.

 • 4:33

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał swych rodaków, by bardziej wspierali żołnierzy walczących na wschodzie kraju. - To złe i niesprawiedliwe, jeśli nasi żołnierze wracający z frontu czują, że dla wielu ludzi w głębi kraju wojna już się skończyła - powiedział Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.

 • 4:31

  Sztab Generalny Ukrainy poinformował w niedzielę wieczorem, że siły ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby 85 rosyjskich ataków w kilku miejscach na froncie wschodnim, w tym m.in. w rejonie Bachmutu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Wołodymyr Zełenski (@zelenskiy.official)

Pozostałe wiadomości