ISW: Rosjanie wznowili ofensywę pod Awdijiwką, bez względu na ciężkie straty w ludziach i sprzęcie

Źródło:
PAP, ISW

Rosyjskie wojska wznowiły w piątek działania ofensywne pod Awdijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy pomimo ciężkich poniesionych tam strat w ludziach i sprzęcie - podaje w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W ostatnich dniach strona ukraińska raportowała o rekordowo wysokich stratach Rosjan w tym regionie, obejmujących m.in. ponad 200 czołgów i innych pojazdów pancernych.

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w piątek, że w ciągu jedynie ostatniej doby ukraińskie siły zniszczyły bądź uszkodziły pod Awdijiwką prawie 50 rosyjskich czołgów i ponad 100 pojazdów opancerzonych. To najwyższe podawane rosyjskie straty dzienne od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Według strony ukraińskiej w ciągu ostatnich czterech dni zniszczono łącznie 200 rosyjskich pojazdów opancerzonych. Mimo zaangażowania znaczących sił w rozpoczętą 10 października operację ofensywną wokół Awdijiwki Rosjanom nie udało się jednak osiągnąć dotąd powodzenia. Mimo to "rosyjskie wojska nie porzucają prób okrążenia Awdijiwki", przyznał w czwartek naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak wysokich strat rosyjska armia jeszcze nie miała. Duży problem Rosjan na części frontu

ISW: Rosjanie kontynuują natarcie pod Awdijiwką

"Siły rosyjskie rozpoczęły 20 października ponowne działania ofensywne w pobliżu Awdijiwki i nieznacznie posunęły się do przodu, co wskazuje, że rosyjskie dowództwo wojskowe w dalszym ciągu jest zaangażowane w operacje ofensywne w tym rejonie pomimo ciężkich strat sprzętowych i personalnych" - pisze w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną.

ISW wskazuje, że rosyjska armia osiągnęła niewielkie postępy w okolicy miejscowości Krasnohoriwka, 5 km na północ od Awdijiwki.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Tu przeciwnik nie porzuca prób przerwania naszej obrony"

Rosyjski bloger wojskowy, cytowany przez ISW, ocenił, że skuteczność rosyjskich wojsk w pobliżu Awdijiwki maleje z powodu słabej komunikacji i niedoborów amunicji, "co najprawdopodobniej pogłębia straty materialne w tym rejonie" po stronie agresora.

ISW zaznacza, że poprzednie natarcie 10 października również poskutkowało dużymi stratami po rosyjskiej stronie. To, że rosyjska armia przegrupowała się i znów podjęła atak na Awdijiwkę, może świadczyć albo o tym, że rosyjskie wojska uważają, iż mogą zdobyć to miasto, albo rosyjskie dowództwo źle ustala priorytety operacji ofensywnych, nie zwracając uwagi na straty - czytamy w raporcie.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: PAP, ISW

Źródło zdjęcia głównego: Wołodymyr Zełenski/Facebook