Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
mb/kab
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 397. dzień. Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają. W ciągu ostatnich godzin odparto 85 ataków wojsk rosyjskich na froncie wschodnim. Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał swych rodaków, by bardziej wspierali żołnierzy walczących na wschodzie kraju. Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało, że wezwie do wprowadzenia nowych sankcji na Moskwę i Mińsk wobec zapowiedzi rozmieszczania rosyjskiej broni jądrowej na terytorium Białorusi.

> Macedonia Północna ma przekazać sprzęt wojskowy Ukrainie. Rząd w Skopje opracowuje pakiet pomocy militarnej - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska. Jak zapowiedziała, znajdzie się w nim 12 śmigłowców bojowych Mi-24.

> Ukraiński sztab generalny poinformował w niedzielę wieczorem, że Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu ostatniej doby odparły 85 ataków Rosji na kilku odcinkach frontu na wschodzie kraju - m.in. w okolicach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. Armia rosyjska przeprowadziła w ciągu dnia 16 ataków lotniczych i ponad 10 ataków z systemów rakietowych.

Zniszczenia w BachmucieADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS/GALLO IMAGES

Od początku wojny Rosjanie uprowadzili z Ukrainy tysiące dzieci. Niektórym z rodziców udało się sprowadzić je do domów, pokonując wiele trudności. O jednej z takich historii opowiedział Tobias Dammers, korespondent niemieckiego dziennika "Tagesschau" w Kijowie.

> Według brytyjskiego wywiadu, Rosja prawdopodobnie zaczęła otrzymywać regularne niewielkie dostawy irańskich bezzałogowców Shahed, których używa do atakowania Ukrainy. "Od początku marca 2023 r. Rosja najprawdopodobniej zastosowała co najmniej 71 irańskich Shahedów (dronów kamikadze) na Ukrainie" - napisał brytyjski wywiad.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielnym wystąpieniu wezwał swych rodaków, by bardziej wspierali żołnierzy walczących na wschodzie kraju z rosyjskim agresorem. - To złe i niesprawiedliwie, jeśli nasi żołnierze wracający z frontu czują, że dla wielu ludzi w głębi kraju wojna już się skończyła - powiedział.

> Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało w niedzielę zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Ostatnie oświadczenia Rosji o zamiarze rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi to kolejny prowokacyjny krok zbrodniczego reżimu Putina" - napisało w oficjalnym oświadczeniu ukraińskie MSZ.

> Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało, że wezwie do wprowadzenia nowych sankcji wobec Moskwy i Mińska.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/kab

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: ADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS/GALLO IMAGES

Pozostałe wiadomości