Macedonia Północna przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe. Jest zapowiedź

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do Ukrainy
Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do UkrainyTVN24
wideo 2/4
TVN24Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do Ukrainy

Macedonia Północna ma przekazać sprzęt wojskowy Ukrainie. Rząd w Skopje opracowuje pakiet pomocy militarnej - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska. Jak zapowiedziała, znajdzie się w nim 12 śmigłowców bojowych Mi-24.

Macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska powiedziała telewizji Alsat, że analizę zakończył właśnie sztab generalny, który wyraził zgodę na przekazanie Ukrainie śmigłowców Mi-24. Dodała, że decyzja zostanie potwierdzona na najbliższym posiedzeniu rządu.

- To sprzęt, którym ukraińska armia potrafi się posługiwać i który - zgodnie z naszymi planami modernizacyjnymi - nie będzie niedługo integralną częścią naszego uzbrojenia - wyjaśniła. Zaznaczyła, że decyzja w żaden sposób nie wpłynie na gotowość bojową macedońskiej armii.

Śmigłowce Mi-24 trafiły do Macedonii Północnej w 2001 roku po tym, gdy zostały przez Skopje kupione od Ukrainy.

"Jasno opowiadamy się po stronie Ukrainy"

Pietrowska poinformowała, że wyłączając finalizowany pakiet zawierający 12 śmigłowców, jej kraj przekazał dotąd Ukrainie sprzęt warty 30 milionów euro.

W czwartek podczas spotkania w Skopje z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock szef macedońskiej dyplomacji Bujar Osmani przypomniał, że "od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji jasno opowiadamy się po stronie Ukrainy, krytykując niczym niesprowokowaną agresję Moskwy".

- Macedonia Północna jest per capita czwartym krajem NATO pod względem udzielania Kijowowi pomocy militarnej. Przyłączyliśmy się też do wszystkich sankcji i pod tym względem nasza polityka została w pełni uspójniona z unijną - dodał Osmani.

Sławjanka Pietrowska poinformowała również, że rząd znajduje się w końcowej fazie oceny pięciu ofert, dotyczących zakupu przez państwo ośmiu wielozadaniowych śmigłowców bojowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości