"Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO"

Źródło:
PAP

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby ostrzegł, że jeśli USA pozostawią Ukrainę bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa. - Jeśli sądzicie, że cena wsparcia Ukrainy jest teraz wysoka, to pomyślcie, ile środków zostanie wydane i ile amerykańskiej krwi zostanie przelane, jeśli będziemy musieli wypełnić nasze zobowiązania wynikające z artykułu piątego Traktatu NATO - powiedział.

- Aby zadbać o nasze bezpieczeństwo narodowe, trzeba postrzegać Putina takim, jakim jest, postrzegać Rosję taką, jaka jest, a także zdać sobie sprawę, że pomoc Ukrainie – a ona nie prosi nas o wprowadzenie wojsk - pomaga jej wygrać tę wojnę - podkreślił przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Kirby powiedział, że w pełni odpowiada to interesom bezpieczeństwa narodowego Ameryki i jej sojuszników w Europie. - Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO - zaznaczył i dodał, że w tym przypadku cena wojny dla Ameryki i Zachodu jako całości będzie mierzona innymi kategoriami.

- Jeśli sądzicie, że cena wsparcia Ukrainy jest teraz wysoka, to pomyślcie, ile środków ze skarbu państwa zostanie wydane i ile amerykańskiej krwi zostanie przelane, jeśli będziemy musieli wypełnić nasze zobowiązania wynikające z artykułu piątego Traktatu NATO - podkreślił Kirby.

Republikanie przeciwko projektowi ustawy ws. pomocy Ukrainie

Projekt ustawy zawierającej 61 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał w środę wystarczającej większości w Senacie, by był dalej procedowany.

Przeciwko zagłosowali wszyscy republikanie z powodu nieuwzględnienia w pakiecie daleko idących zaostrzeń w polityce imigracyjnej.

Autorka/Autor:ads/dap

Źródło: PAP