TVN24 | Świat

Informacje o eksplozjach i strzałach w Enerhodarze. Władze: cztery osoby ranne

TVN24 | Świat

Autor:
momo/
tam
Źródło:
Reuters, PAP
Eksplozje i strzały w Enerhodarze
Eksplozje i strzały w EnerhodarzeArmyInform/Twitter
wideo 2/21
momo

W okupowanym przez wojska rosyjskie mieście Enerhodar na południu Ukrainy słychać było w sobotę serię eksplozji oraz strzały - donosi agencja Ukrinform. Miejscowe władze twierdzą, że Rosjanie brutalnie rozproszyli demonstrację, którą zorganizowano w centrum miasta. Według nich doszło również do ostrzału moździerzowego, w wyniku którego ranne zostały cztery osoby.

W sobotę mieszkańcy Enerhodaru zgromadzili się w centrum miasta, by zaśpiewać ukraiński hymn narodowy w proteście przeciwko rosyjskiej okupacji - podaje Reuters, powołując się na lokalne władze. Jak dodaje, na miejscu pojawili się rosyjscy żołnierze, którzy zaczęli zatrzymywać uczestników zgromadzenia i wsadzać ich siłą do furgonetek.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 38. doba inwazji

"Okupanci rozpędzają protestujących eksplozjami" - poinformowała lokalna administracja na Telegramie. Do wpisu dołączono nagranie wideo, na którym słychać wybuchy i widać kłęby białego dymu na centralnym placu miasta. To samo nagranie opublikowała na Twitterze agencja informacyjna ukraińskiego resortu obrony.

Reuters zaznacza, że nie jest w stanie potwierdzić autentyczności nagrania ani informacji, przekazywanych przez lokalną administrację Enerhodaru.

Doniesienia o strzałach i rannych

Władze Enerhodaru podały również w sobotę, że w innej części miasta doszło do rosyjskiego ostrzału moździerzowego, w wyniku którego ranne zostały cztery osoby.

Agencja Interfax-Ukraina podaje, że eksplozje i serie z moździerzy rozległy się, gdy mieszkańcy Enerhodaru zaczęli się rozchodzić po wiecu poparcia dla Ukrainy. Dodaje, że w mieście rozpoczęło się zagłuszanie łączności - nie można dzwonić i nie działa internet.

"Miejscowi lekarze robią wszystko, co możliwe przy niemal całkowitym braku lekarstw i materiałów, by ratować zdrowie i życie rannych" - informuje agencja. Jak dodaje, niektórzy poszkodowani będą w sobotę wypisani do domów.

Największa elektrownia atomowa w Europie

Enerhodar położony jest nad rzeką Dniepr na południu Ukrainy. Znajduje się tam Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa elektrownia jądrowa w Europie, zbudowana w latach 1980-1986. Elektrownia została zajęta przez wojska rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca.

Czytaj też: Ostrzał i pożar, Zaporoska Elektrownia Atomowa w rękach Rosjan. Co wiemy

Agencja Reutera zwraca uwagę, że w wielu ukraińskich miastach, zajętych przez wojska agresora, regularnie odbywają się wiece i protesty przeciwko rosyjskiej okupacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/ tam

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: armyinformcomua/twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości