Rosja pozyskała drony z Iranu, by walczyć nimi w Ukrainie. Odnotowuje "liczne awarie"

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters

Rosja napotkała "liczne awarie" dronów produkcji irańskiej, nabytych w tym miesiącu od Teheranu w celu wykorzystania ich w wojnie z Ukrainą - podała agencja Reutera, powołując się na wypowiedź wysokiego przedstawiciela administracji USA.

Amerykański urzędnik, który wypowiada się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że Stany Zjednoczone oceniają, że Rosja otrzymała dostawę bezzałogowych statków powietrznych (UAV) z serii Mohajer-6 i Shahed w ciągu kilku dni w tym miesiącu. Przedstawiciel dodał, że jest to prawdopodobnie część rosyjskiego planu pozyskania setek takich dronów.

- Oceniamy, że Rosja zamierza wykorzystać te irańskie UAV, które mogą przeprowadzać ataki powietrze-ziemia, toczyć wojnę elektroniczną i naprowadzać na cel na polu walki w Ukrainie - powiedział urzędnik.

Irański dron Shahed-129Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images

W lipcu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział dziennikarzom, że Stany Zjednoczone mają informacje, które wskazują, że Iran przygotowuje się do dostarczenia Rosji nawet kilkuset dronów.

ZOBACZ TEŻ: AP: Iran przekazał Rosji setki dronów bojowych. Mogą zostać wykorzystane na Ukrainie

Administracja Bidena w zeszłym miesiącu opublikowała zdjęcia satelitarne wskazujące, że rosyjscy urzędnicy odwiedzili lotnisko w Kaszan 8 czerwca i 5 lipca, aby obejrzeć irańskie drony.

Minister spraw zagranicznych Iranu Hosejn-Amir Abdollahijan powiedział w zeszłym miesiącu, że Teheran ma "różne rodzaje współpracy z Rosją, w tym w sektorze obronnym."

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości