Wojna w Ukrainie 2022 - miasta atakowane przez Rosjan. Ilu ludzi w nich mieszkało przed inwazją? Co warto o nich wiedzieć?

Źródło:
tvn24.pl
Generał Skrzypczak przeanalizował sytuację w Ukrainie (7.03.2022)
Generał Skrzypczak przeanalizował sytuację w Ukrainie (7.03.2022)TVN24
wideo 2/21
Generał Skrzypczak przeanalizował sytuacją w Ukrainie (7.03.2022)TVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę dotyka milionów ludzi. Atakowane są przede wszystkim największe miasta, takie jak Kijów, Charków czy Chersoń. Ilu ludzi w nich mieszkało, zanim z Ukrainy wyruszyła fala uchodźców? Z czego słynęły?

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Wbrew temu, co mówią przedstawiciele Kremla, atakowane są najbardziej zaludnione miasta, obiekty cywilne i osiedla mieszkaniowe. Kijów, Charków, Odessa, Donieck, Mikołajów, Chersoń czy Czernihów - obrazy z tych miast często pojawiają się teraz w światowych serwisach.

Warto przypomnieć, że Ukraina jest drugim co do wielkości państwem europejskim, biorąc pod uwagę te, których terytorium w całości leży w Europie. Stosując takie samo kryterium, pod względem ludności Ukraina zajmuje szóste miejsce na kontynencie. Najnowsze dane Ukrstat, pochodzące z 2021 roku, bazują na szacunkach i nie obejmują liczb z Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopol, okupowanych przez Rosję od 2014 roku. Na podstawie tych szacunków poinformowano, że w 2021 roku Ukraina miała 41 228 593 mieszkańców.

Kijów

Pod względem demograficznym Kijów jest największym miastem Ukrainy. Należy również do czołówki najliczniej zamieszkanych stolic europejskich, wyprzedzając m.in. Rzym i Paryż. Ukrstat podaje, że 1 grudnia ubiegłego roku w samym mieście Kijów mieszkało 2 962 180 osób. Założone na początku V wieku miasto, stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kulturalno-naukowych i przemysłowych wschodniej Europy. 

Google Maps

Charków

Drugim największym demograficznie miastem Ukrainy jest Charków, w którym - zgodnie z szacunkami -  mieszkało na początku ubiegłego roku 1 433 886 osób. W czasach gdy Ukraina była częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Charków był jednym z trzech największych ośrodków przemysłowych ZSRR. Obecnie stanowi jeden z największych ośrodków przemysłowych i naukowych Ukrainy. Plac Wolności - centralny plac miasta, całkowicie zniszczony w wyniku działań rosyjskich - jest jednym z 30 największych na świecie.

Do chwili rosyjskiej inwazji w Charkowie istniało 13 uniwersytetów państwowych oraz kilkanaście innych uczelni wyższych, w tym najstarszy z nich - Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina, którego trzech absolwentów uhonorowano Nagrodami Nobla. Tu - choć bez powodzenia - medycynę studiował Józef Piłsudski. 

Google Maps

Odessa

Trzecim najludniejszym miastem Ukrainy jest czarnomorski port Odessa, który również jest ważnym celem dla Rosjan. Ukrstat szacował, że na początku ubiegłego roku mieszkało tu 1 015 826 osób. Odessa jest największym miastem portowym Ukrainy w basenie Morza Czarnego i jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych kraju.

Odessa jest również kluczowym ośrodkiem turystycznym, naukowym oraz kulturalnym. Stąd pochodzi m.in. Dmitrij Mendelejew, który stworzył pierwowzór układu okresowego pierwiastków.

Google Maps

Donieck

Piątym pod względem ludności miastem Ukrainy jest Donieck, w którym mieszka - zgodnie z szacunkami - 905 364 osób. Natomiast biorąc pod uwagę całą aglomerację doniecką, to populacja szacowana jest na około dwa miliony mieszkańców. Donieck jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast ukraińskich jako główne miasto Donieckiego Zagłębia Węglowego.

RELACJA TVN24.PL: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Od 7 kwietnia 2014 roku miasto zostało przejęte przez prorosyjskich separatystów, którzy ogłosili powstanie Donieckiej Republiki Ludowej - nieuznawanej na arenie międzynarodowej. Miasto przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej w 2014 roku uznane zostało przez UNESCO za najczystsze miasto przemysłowe świata.

Google Maps

Zaporoże

Zaporoże jest szóstym - z perspektywy demograficznej - największym miastem Ukrainy. Według szacunków Ukrstatu w 2021 roku zamieszkiwane było przez 722 713 osób

Zaporoże stanowi jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych, gospodarczych, kulturalnych i administracyjnych centralno-południowej Ukrainy. Tu znajduje się największa europejska elektrownia nuklearna. Zaporoże stanowi kluczowy ukraiński ośrodek przemysłu ciężkiego, przede wszystkim metalurgicznego. Miejscowa huta żelaza jest czwartym co do wielkości producentem stali i żelaza w Ukrainie oraz 54. na świecie. 

Google Maps

Mikołajów

Od początku rosyjskiej inwazji intensywne walki trwają w okolicach Mikołajowa, zamieszkiwanego przez 476 101 osób. Miasto, które leży pomiędzy Odessą a Krymem, stanowi bardzo ważny ośrodek przemysłu stoczniowego, włókienniczego oraz galanteryjnego. Do 1991 roku w Mikołajowie budowano radzieckie lotniskowce. Obecnie obok trzech stoczni, w mieście istnieją ośrodki badawcze oraz firmy elektroniczne, których produkty wykorzystywane są w budowie statków.

Co ciekawe, Mikołajów nie leży bezpośrednio nad Morzem Czarnym, a na prawym brzegu rzeki Boh, która kilkanaście kilometrów dalej ma swoje ujście.

Google Maps

Mariupol

Mariupol to jeden z najważniejszych portów morskich Ukrainy, położonych nad Morzem Azowskim. Ukrstat informował, że z liczbą 431 859 osób Mariupol jest 10. miastem ukraińskim pod względem liczebności. 

W poniedziałek 7 marca decyzją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mariupol otrzymał tytuł Miasto-Bohater. Pozostałe miasta odznaczone przez Zełenskiego to: Charków, Chersoń, Czernihów, Hostomel oraz Wołnowacha.

Mariupol, leżący w obwodzie donieckim, bohatersko broni swojej przynależności do Ukrainy od 2014 roku. Miasto stanowi ważny ośrodek przemysłu metalurgicznego, rozwijał się tu również przemysł chemiczny, maszynowy, spożywczy oraz stoczniowy. 

Google Maps

Chersoń

W południowej Ukrainie to jedno z najważniejszych miast. W Chersoniu - zgodnie z szacunkami Ukrstatu - zamieszkiwało 283 649 osób. Stanowi strategiczny punkt w inwazji rosyjskiej, gdyż leży na szlaku z Krymu do Odessy oraz z Krymu na północ. Ma istotny wpływ na żeglugę czarnomorską, jak również na żeglugę po Dnieprze.

Chersoń to ważny ośrodek naukowy, w którym funkcjonowało kilka uniwersytetów państwowych oraz Akademia Marynarki Wojennej. Tu dzieciństwo spędził Jan Śpiewak, polski poeta, eseista i tłumacz, mąż poetki Anny Kamieńskiej.

Google Maps

Czernihów

Czernihów to kolejne Miasto-Bohater wojny wypowiedzianej przez Rosję. Położone jest na północ od Kijowa. Według szacunków zamieszkiwane było przez 285 234 osoby.

Czernihów stanowił centralny ośrodek przemysłu tekstylnego. W mieście istniała też słynna fabryka instrumentów muzycznych. Kilka ważnych uczelni wyższych miało tu swoją siedzibę. 

Google Maps

Czerkasy

Miasto w centralnej Ukrainie. Położone jest na lewym brzegu Dniepru, a dokładnie nad Krzemieńczuckim Zbiornikiem Wodnym. Według Ukrstatu, zamieszkiwane było przez 272 651 osób. Pierwsze wzmianki historyczne o Czerkasach sięgają XIII wieku, było jednym z miast Rusi Kijowskiej.

Przed wybuchem wojny stanowiło ważny ośrodek przemysłowy. Mieściły się tu przedsiębiorstwa chemiczne, tekstylne, galanteryjne, inżynieryjne, spożywcze, meblowe oraz wiele firm z branży informatyczno-technologicznej. Czerkasy miały klikanaście szkół wyższych.

Google Maps

Sumy

Sumy to miasto położone na północny-zachód od Charkowa, które cały czas broni się przed rosyjską agresją. Ukrstat wskazuje, że mieszkało tu 259 660 osób.

Sumy stanowią ważny ośrodek przemysłu chemicznego, maszynowego, precyzyjnego, spożywczego, tekstylnego oraz galanteryjnego. Ze względu na przygraniczne położenie, miasto było ważnym węzłem komunikacyjnym, łączącym tereny przygraniczne z najważniejszymi ośrodkami w kraju.

Google Maps

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:Tomasz-Marcin Wrona//az

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: