Ukraińskie władze: rosyjska rakieta uderzyła w budynek mieszalny w Charkowie

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
katke,
tas/rzw,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Niedziela jest 340. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. W budynek mieszkalny w Charkowie uderzyła rosyjska rakieta - podał szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow na Telegramie. "Służby ratunkowe są na miejscu" - przekazał urzędnik. Wcześniej sztab generalny ukraińskiej armii przekazał, że w ciągu bieżącej doby Rosjanie przeprowadzili 24 ostrzały z wyrzutni rakietowych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:27

  Rakieta uderzyła w niedzielę w budynek mieszkalny w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy – podał szef regionalnej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow na Telegramie, o czym poinformowała agencja Reuters. Jak dodano, na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać płonący budynek.

  "Rakieta wroga uderzyła w budynek mieszkalny w centrum miasta" - napisał Syniehubow.

  "Pierwsze ustalenia wskazują, że to pocisk S-300. Służby ratunkowe są na miejscu. Trwa sprawdzanie informacji o ofiarach i zniszczeniach" - dodał.

 • 22:57

  Ukraina uzgadnia ze swoimi sojusznikami przekazanie samolotów bojowych i rakiet dalekiego zasięgu w celu zniszczenia magazynów na tyłach armii rosyjskiej i jej punktów dowodzenia - powiedział w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z kanałem CBC.

 • 22:34

  Władze okupacyjne w obwodzie ługańskim zmuszają ludzi do opuszczania wiosek i osiedli położonych w pobliżu linii frontu - powiedział w niedzielę Serhij Hajdaj, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

  - Okupanci zaczynają wysiedlać ludzi, nawet całe osiedla w pobliżu frontu - Kreminna, Rubiżne - nie oferując im mieszkań. Miasta są zamknięte dla wjazdu i wyjazdu - przekazał.

  Dodał, że rosyjscy najeźdźcy bardzo boją się, że miejscowi mogą pomóc siłom zbrojnym Ukrainy, w szczególności przekazując informacje o lokalizacji, liczebności wojskowego personelu, miejscach koncentracji, uzbrojeniu wroga. Dlatego w miastach i wsiach na linii frontu nasilają się represje, a najeźdźcy wypędzają wszystkich w głąb tymczasowo okupowanego obwodu ługańskiego.

 • 21:50

 • 20:58

  Niektórzy zachodni sojusznicy Ukrainy niepokoją się, że czas może być po stronie Rosji. Dlatego doszło do zmiany w ich myśleniu dotyczącym przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę, której efektem było ogłoszenie w środę przez Niemcy i USA zgody na dostawy czołgów bojowych - pisze portal dziennika "The Wall Street Journal".

  Obawy wynikają z przeświadczenia, że czas gra na niekorzyść Ukrainy i potrzebuje ona wkrótce potężnej zachodniej broni, w tym czołgów, innych pojazdów opancerzonych i systemów obrony powietrznej, aby wzmocnić tempo, jakie osiągnęła w zeszłym roku w ofensywie wokół Kijowa, Charkowa i Chersonia.

 • 20:43

  Ukraina stoi w obliczu "bardzo trudnej" sytuacji we wschodnim regionie Doniecka i potrzebuje szybszych dostaw broni oraz nowych jej rodzajów, aby wytrzymać rosyjskie ataki, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

  - Sytuacja jest bardzo trudna. Bachmut, Wuhłedar i inne sektory w obwodzie donieckim są pod ciągłymi rosyjskimi atakami - powiedział Zełenski.

  - Rosja chce, aby wojna przeciągała się i wyczerpała nasze siły. Musimy więc uczynić czas naszą bronią. Musimy przyspieszyć wydarzenia, przyspieszyć dostawy i otworzyć nowe opcje broni dla Ukrainy - stwierdził prezydent.

  Провів сьогодні чергове засідання Ставки. Основна увага, звичайно, ситуації на фронті. Передусім на Донеччині та на південних напрямках. Ситуація дуже... | By Володимир Зеленський | Facebook

  30 tys. views, 4,4 tys. likes, 503 loves, 698 comments, 387 shares, Facebook Watch Videos from Володимир Зеленський: Провів сьогодні чергове засідання Ставки. Основна увага, звичайно, ситуації на...

  Zełenski, jak informuje Ukrinform, wystąpił po spotkaniu z dowódcami wojskowymi, którzy przedstawili sytuację operacyjną na froncie, szczególnie w Donbasie. Odnosząc się do spotkania powiedział: - Rozważaliśmy ważne informacje wywiadu o prawdopodobnych działaniach wroga w najbliższym czasie. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe zdarzenia.

 • 20:10

  W ciągu dnia wojska rosyjskie ostrzeliwały Chersoń siedem razy, zginęły trzy osoby, sześć zostało rannych. Uszkodzony został szpital, dworzec autobusowy, domy, bank, siedziby firm i szkolne boisko - poinformował Ukrinform.

  Władze Chersonia poinformowały w Telegramie, że w wyniku ostrzału Chersonia przez armię rosyjską ponad 9,5 tys. abonentów zostało pozbawionych prądu: "Z powodu dzisiejszego masowego ostrzału Chersoniu w dzielnicy Ostriw zniknęło zasilanie. Ponad 9,5 tys. abonentów zostało pozbawionych prądu z powodu awarii linii wysokiego napięcia" - czytamy w komunikacie.

  Pracownicy energetyki dokładają wszelkich starań, aby jak najszybciej przywrócić prąd w domach mieszkańców Chersoniu, informują władze miasta.

 • 19:07

 • 18:47

  W następstwie niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę państwa członkowskie NATO powinny w czasie pokoju przejść do "gospodarki wojennej" - powiedział holenderski admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO w rozmowie z portugalską stacją RTP, cytowany przez agencję Ukrinform.

  - Musimy zwiększyć produkcję przemysłu obronnego i już teraz na szczeblu krajowym toczy się coraz więcej rozmów na ten temat. Może to oznaczać priorytetowe traktowanie niektórych surowców, pewnych zdolności produkcyjnych potrzebnych przemysłowi obronnemu. Priorytety te powinny być dyskutowane - powiedział Bauer.

  - Obie strony zużywają dużo amunicji, czołgów bojowych i samolotów. Obie strony muszą kupować dużo surowców i amunicji, aby walczyć dalej. Problemem dla obu stron jest to, że zachodni i rosyjski przemysł obronny muszą zwiększyć produkcję - przekonywał Bauer.

 • 18:33

  Prezydent elekt Czech Petr Pavel rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który gratulował mu wyboru i zaprosił do Kijowa. Pavel wcześniej zadeklarował, że wiosną pojedzie na Ukrainę razem z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

  Szczegóły rozmowy nie są znane. Zełenski na Twitterze napisał, że podziękował Pavlowi za pomoc okazywaną przez Czechów Ukrainie. W jednym z niedzielnych wywiadów prezydent elekt mówił, że zapewni Zełenskiego, że nic się nie zmieni w tej kwestii. Dodał, że będzie trzymał się dokładnie tej samej linii, którą do tej pory realizuje centroprawicowy rząd Petra Fiali.

  Pavel chce pojechać na Ukrainę po objęciu urzędu czeskiego prezydenta, a przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w Wilnie w lipcu br. Prezydent elekt stwierdził, że dla bezpieczeństwa Europy ważne jest, aby nie ograniczać wsparcia dla Ukrainy. W rozmowie z czeską telewizją publiczną mówił, że wstrzymanie pomocy oznaczałoby zgodę na wygraną Rosji. Podkreślił, że sposobem na zagwarantowanie większego ogólnego bezpieczeństwa jest powrót do normalności, czyli przywrócenie suwerenności Ukrainy.

  Zdaniem Pavla sankcje gospodarcze ograniczają zdolność Rosji do inwestowania większych pieniędzy w sektor zbrojeniowy. Blokada dostępu do niektórych zaawansowanych technologii skłania kraj do używania mniej zaawansowanych. Były wysoki dowódca wojskowy uznał, że w Rosji narasta frustracja, nie tylko wśród obywateli, ale także w rosyjskim wojsku, które jego zdaniem nie jest przyzwyczajone do przegrywania.

 • 18:22

  Wiodąca rola Polski w europejskiej odpowiedzi na inwazję Putina odzwierciedla rozległe doświadczenia tego kraju z rosyjskim imperializmem zarówno w jego carskiej, jak i sowieckiej formie. Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, Warszawa ostrzegała Europę przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji - pisze Diane Francis na portalu think-tanku Atlantic Council.

  Niemcy i Stany Zjednoczone trafiły ostatnio na pierwsze strony gazet, decydując się na wysłanie czołgów na Ukrainę. Jednak cichym bohaterem stojącym za tą przełomową decyzją była w rzeczywistości Polska - pisze na portalu Atlantic Council Diane Francis, redaktorka naczelna "National Post" w Kanadzie.

 • 18:14

  W ciągu bieżącej doby Rosjanie przeprowadzili 24 ostrzały z wyrzutni rakietowych. Atakowane były między innymi miejscowości, położone w pobliżu obszarów, gdzie toczą się walki. Wśród ofiar są cywile - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w sprawozdaniu dotyczących sytuacji na froncie.

  Dowódcy ostrzegli, że zagrożenie rosyjskimi atakami lotniczymi i rakietowymi jest wysokie.

 • 17:12

  Kolejne rozmowy telefoniczne z Władimirem Putinem są "konieczne" - przekonuje w dzienniku "Tagesspiegel" kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Zapowiedział też kolejną taką rozmowę z przywódcą Rosji.

  "To do Putina należy wycofanie wojsk z Ukrainy i zakończenie tej przerażającej, bezsensownej wojny, która pochłonęła już życie setek tysięcy ludzi" – podkreślił Scholz i wyjaśnił, że dopóki Rosja będzie prowadziła wojnę z niesłabnącą agresją, obecna sytuacja się nie zmieni.

 • 16:28

  Ukraińscy czołgiści przylecieli do Wielkiej Brytanii na szkolenie na czołgach Challenger 2 - poinformowało na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony. Wielka Brytania przekaże Ukrainie 14 Challenger 2.

  "Wielka Brytania dostarczy Ukrainie czołgi Challenger 2 wraz z krajami partnerskimi, demonstrując wsparcie dla Ukrainy na poziomie międzynarodowym" - dodał resort.

 • 15:23

  Prokremlowski biznesmen Jewgienij Prigożyn nie kieruje sztabem Grupy Wagnera. Do jego zadań należą funkcje medialne i zapewnienie finansowania tej formacji najemniczej - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.

  Prigożyn nazywany był "kucharzem Władimira Putina", ponieważ jego firmy świadczyły usługi cateringowe dla Kremla. Później media niezależne w Rosji informowały, że z holdingiem objętego zachodnimi sankcjami przedsiębiorcy - Concord - związana jest Agencja Studiów Internetowych, czyli założona w Petersburgu "fabryka trolli".

  Najemnicy Grupy Wagnera walczą w Ukrainie. Formacja ta stanowi jeden z najważniejszych komponentów rosyjskiej armii, działając na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w obwodzie donieckim.

  Oddziały wagnerowców walczące w Donbasie są złożone w dużej mierze z mężczyzn zwerbowanych w zakładach karnych.

 • 15:12

  Funkcjonariusze ukraińskiej straży granicznej zestrzelili rosyjski dron w obwodzie ługańskim. Bezzałogowiec szpiegował pozycje sił zbrojnych Ukrainy w tym regionie - podała w komunikacie Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

 • 14:47

  Rosyjskie wojsko ostrzeliwuje z ciężkiej artylerii dzielnice mieszkalne Chersonia. Wiele osób zostało rannych, są także zabici - poinformowały władze obwodu chersońskiego.

  Apelują do mieszkańców, by udali się na schronów.

 • 14:40

 • 14:29

  Rosyjskie wojsko ostrzelało obwodowy szpital kliniczny w Chersoniu - poinformowało we wpisie na Facebooku ukraińskie ministerstwo zdrowia. Resort przekazał, że w wyniku ostrzału została ranna pielęgniarka. Więcej szczegółów nie podano.

 • 14:09

  Główny lama Kałmucji Telo Tulku Rinpocze (Erdni-Basan Ombadykow) odszedł ze stanowiska po tym, jak władze Rosji uznały go za "zagranicznego agenta" - podała niezależna "Nowaja Gazieta.Jewropa".

  Duchowny jest przedstawicielem Dalajlamy w Rosji. Wcześniej lama publicznie skrytykował inwazję rosyjską na Ukrainę.

  Ministerstwo sprawiedliwości Rosji, uznając go za "zagranicznego agenta" oświadczyło, że Telo Tulku Rinpocze "otwarcie wyrażał poparcie dla Ukrainy" i zaznaczyło, że duchowny jest obywatelem USA.

 • 13:34

  - Myślimy o Ukrainie i modlimy się za naród ukraiński, tak umęczony - powiedział w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież Franciszek. - Gdy myślimy o udręczonej Ukrainie, nasze zaangażowanie i nasza modlitwa o pokój powinny być jeszcze silniejsze - dodał.

 • 13:21

  Chcemy zastąpić całą flotę sowieckich samolotów, które są już moralnie i fizycznie przestarzałe, które walczą dziś na granicy swoich możliwości tylko dzięki naszym pilotom - powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. - Potrzebujemy samolotów zachodnich. Nie tylko F-16 - dodał.

  Zdaniem Ihnata, dostawa F-16 na Ukrainę mogłaby się rozpocząć od kilku eskadr (liczących po 12 maszyn - red.). Stwierdził, że do pełnej ochrony Ukrainy potrzebnych jest pięć brygad lotniczych (co najmniej 180 myśliwców).

 • 12:15

  Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich. Rannych zostało co najmniej 15 osób - poinformował szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

  Urzędnik przekazał na serwisie Telegram, że trzy osoby zginęły w ostrzale miejscowości Kostiantyniwka i 14 mieszkańców zostało rannych. W wyniku ataku zostało uszkodzonych siedem bloków mieszkalnych, hotel i garaże.

 • 11:30

  W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 650 żołnierzy, osiem czołgów i 22 pojazdy opancerzone - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Straty po stronie rosyjskiej od początku inwazji zbrojnej to 126 160 żołnierzy, a także (między innymi) 3197 czołgów i 6366 pojazdów opancerzonych.

 • 10:12

  Regularne oddziały rosyjskiej armii, np. wojska powietrznodesantowe, zastępują złożoną z najemników prywatną formację militarną Grupę Wagnera pod Bachmutem, by podtrzymać rosyjskie natarcie na to ukraińskie miasto - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

  Oddziały regularne "biorą teraz udział w walkach w Bachmucie, tak by wznowić rosyjską ofensywę" - ocenia ISW. Analitycy wskazują, że od czasu zajęcia Sołedaru najemnicy z Grupy Wagnera "nie odnieśli znaczących sukcesów", a od jesieni 2022 roku ponieśli duże straty w walkach o Bachmut.

 • 9:46

  Włączenie podstawowego szkolenia wojskowego do programów nauczania szkół średnich i wyższych są dowodem coraz bardziej zmilitaryzowanej atmosfery, jaka panuje w Rosji - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak wskazano, moduł w ramach kursu "Podstawy bezpieczeństwa życiowego" będzie obejmował szkolenie z karabinami szturmowymi serii AK i granatami ręcznymi, musztrę wojskową i salwy oraz stosowanie środków ochrony osobistej, a zajęcia staną się obowiązkowe od 1 września 2023 roku. Ponadto w grudniu 2022 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło program "Podstawy szkolenia wojskowego" dla studentów uczelni wyższych.

 • 8:57

  Trzystu rannych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera trafiło do szpitala pod Ługańskiem, większość jest nosicielami różnych chorób. Lekarze odmawiają udzielania im pomocy - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

  "Do szpitala miejskiego nr 15. w miejscowości Juwiłejne w obwodzie ługańskim przewieziono do 300 najemników Grupy Wagnera. Jako że większość z nich jest nosicielami takich chorób, jak HIV/AIDS, syfilis, gruźlica i zapalenie płuc, lekarze odmawiają udzielania im pomocy medycznej" - głosi oświadczenie sztabu.

  Grupa Wagnera prowadzi werbunek na wojnę z Ukrainą w rosyjskich zakładach karnych. Część chorób, które wymienia Sztab Generalny może być wynikiem warunków w więzieniach. Początkowo informowano też, że najemnicy nie werbują więźniów skazanych za narkotyki, później jednak pojawiły się doniesienia, iż również oni trafiają na front.

 • 8:27

  Na szczycie w Kijowe, który zaplanowano na 3 lutego, Unia Europejska ma wysłać silny polityczny sygnał o unijnej perspektywie dla Ukrainy. Zapisy na ten temat mają znaleźć się we wspólnej deklaracji UE-Ukraina. Do członkostwa w UE jednak jeszcze długa droga - podaje PAP.

 • 7:38

 • 4:45

  Korea Północna w niedzielę po raz drugi w ciągu dwóch dni skrytykowała decyzję USA o wysłaniu czołgów na Ukrainę, nazywając to "nieetycznym przestępstwem", mającym na celu utrwalenie niestabilnej sytuacji międzynarodowej. "Stany Zjednoczone ciężko pracują, aby za wszelką cenę dostarczyć Ukrainie broń ofensywną, jak czołgi ciężkie, lekceważąc słuszną troskę i krytykę społeczności międzynarodowej" – napisał w komunikacie dyrektor ds. USA w północnokoreańskim ministerstwie spraw zagranicznych Kwon Chung-keun.

 • 4:13

  Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow: Ulubionymi sportami Rosji są: ostrzeliwanie obszarów mieszkalnych, rzucanie rakietami i nurkowanie na moskiewskim krążowniku.

  Nie ma dla nich miejsca w cywilizowanym świecie.

  Rosyjscy sportowcy nie mogą brać udziału w igrzyskach pod żadną flagą. Są splamione krwią Ukraińców.

 • 4:11

  "Plany dopuszczenia przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) rosyjskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu świadczą o całkowitej pogardzie dla śmierci niewinnych Ukraińców" - napisał w sobotę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 4:10

  Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim w piątek zapewnił, że będzie nadal "rozmawiał z Rosją" pomimo krytyki, z którą się spotyka. Wezwał też Chiny do wypowiedzenia się przeciwko "imperialistycznej wojnie" na Ukrainie - relacjonuje telewizja BFMTV.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, katke, tas/rzw, adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@nexta_tv

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości