BBC: syryjscy bojownicy w Ukrainie dostają od Rosji tysiące dolarów za walkę

Źródło:
PAP, BBC

Minął ponad miesiąc od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosja oferuje syryjskim bojownikom równowartość 5 tysięcy funtów (około 28 tysięcy złotych) miesięcznie, by walczyli po jej stronie w wojnie przeciwko Ukrainie - podała brytyjska stacja BBC News, powołując się na jednego z bojowników.

Cytowany przez BBC News syryjski ochotnik przyznał, że zdaje sobie sprawę, że Rosja dokonuje masakry na Ukrainie, ale zgłosił się, bo zaciągnięcie się do walki pozwala wielu ubogim Syryjczykom na wyżywienie rodzin. Przyznał, że on sam zgłosił się ze względu na oferowane pieniądze.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

BBC: w całej Syrii powstało 14 ośrodków rekrutacyjnych

Rozmówca brytyjskiej stacji powiedział, że jego rodzina nie chce, by wyjeżdżał, ale obiecano mu, że w razie jego śmierci jego bliscy otrzymają równowartość 37 tysięcy funtów (ponad 207 tysięcy złotych). Dodał, że wie o co najmniej 200 osobach, które zgłosiły się na ochotnika.

Jak wskazuje BBC, rząd ukraiński i jedna z wiodących syryjskich organizacji pozarządowych twierdzą, że w całej Syrii powstało 14 ośrodków rekrutacyjnych.

Czytaj też: Wołodymyr Zełenski o najemnikach Rosji: to będzie najgorsza decyzja w ich życiu

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Autorka/Autor:mjz/ tam

Źródło: PAP, BBC

Tagi:
Raporty: