Atak Rosji na Ukrainę. Zdjęcia satelitarne zniszczonego przez Rosjan Mariupola

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters
Zełenski: Ukrainki, Ukraińcy, wszystko jest w naszych rękach. Daliśmy radę i natchnęliśmy świat naszym zdecydowaniem
Zełenski: Ukrainki, Ukraińcy, wszystko jest w naszych rękach. Daliśmy radę i natchnęliśmy świat naszym zdecydowaniemFacebook/president.gov.ua
wideo 2/23
Zełenski: Ukrainki, Ukraińcy, wszystko jest w naszych rękach. Daliśmy radę i natchnęliśmy świat naszym zdecydowaniemFacebook/president.gov.ua

Trwa 14. doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według Pentagonu w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zyskały około 20 kilometrów terytorium pod Charkowem i są 15 kilometrów od Mikołajowa, ale w innych częściach Ukrainy nie poczyniły żadnych postępów. W Mariupolu zbombardowany został szpital położniczy. Na udostępnionych przez amerykańską firmę Maxar Technologies zdjęciach satelitarnych widać rozległe zniszczenia infrastruktury cywilnej obleganego przez Rosjan Mariupola. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. > Ukraina apeluje do NATO o utworzenie nad jej terytorium strefy zakazu lotów, tzw. no-fly zone, by bronić się przed rosyjskimi atakami z powietrza. > "Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. > Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opowiadał przed brytyjską Izbą Gmin o 13 dniach rosyjskiej agresji na jego kraj, w swoim wystąpieniu nawiązując do głośnego wojennego przemówienia Winstona Churchilla. > Stany Zjednoczone wprowadzą embargo na rosyjską ropę naftową i gaz - ogłosił we wtorek prezydent USA Joe Biden. >  Biuro Praw Człowieka ONZ podało, że od początku inwazji potwierdzono śmierć 474 cywilów, rannych zostało co najmniej 861 osób.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:54

  Dziękujemy za uwagę. Kończymy relację na dziś.

 • 22:52

  Kamala Harris wylądowała w Polsce

 • 22:52

  Amerykańską wiceprezydent powitał m.in. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski i szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch.

 • 22:35

  Wiceprezydent Kamala Harris wysiada z samolotu.

 • 22:08

  Wiceprezydet Harris będzie rozmawiała podczas swojej wizyty między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

 • 22:05

  Wiceprezydent Harris wylądowała w Polsce.

  Kamala Harris wylądowała w Polsce

 • 22:02

  Wiceprezydent USA Kamala Harris za chwilę wyląduje w Polsce.

 • 22:00

  Kirby w sprawie baterii Patriot: nie było konkretnej rzeczy, która doprowadziła do tej decyzji

 • 21:59

  Kirby: wiemy, że są ofiary wśród cywilów

 • 21:59

  Kirby o ataku na szpital w Mariupolu: spływają do nas te informacje, ale nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować, ale gdyby to okazała się prawda, to to kolejna rzecz, która była do uniknięcia

 • 21:57

  Kirby: od tygodni rozmawiamy o naszej gotowości do przesuwania aktywów wewnątrz teatru działań

 • 21:56

  Kirby: suwerenne kraje mogą jednostronnie podejmować decyzję w sprawie transferu samolotów, ale skoro to była propozycja, która włączała w to USA, to wyraziliśmy swoje stanowisko w tej sprawie

 • 21:53

  Kirby: Polacy robią wspaniałą robotę, gdyby potrzebowali pomocy, armia USA jest gotowa

 • 21:52

  Kirby: gdyby miała się pojawić potrzeba dodatkowego wsparcia humanitarnego, to jesteśmy gotowi, na razie nie dostaliśmy takich próśb.

 • 21:51

  Kirby w sprawie samolotów MiG-29: nie będzie to dobre dla Ukraińców

 • 21:49

  Kirby: oskarżanie przez Rosjan innych o to, co sami zamierzają zrobić, to element ich działania

 • 21:48

  Kirby: nie rozwijamy broni biologicznej ani chcemicznej na Ukrainie

 • 21:47

  Kirby: najlepszym sposobem na wsparcie Ukrainy jest zapewnienie jej broni i pomocy.

 • 21:47

  Kirby: sekretarz obrony Austin właśnie zakończył rozmowę z ministrem obrony Ukrainy

 • 21:46

  Kirby: musimy uważać z naszymi decyzjami, żebyśmy nie otworzyli potencjału do eskalacji

 • 21:44

  Kirby: będziemy rozmawiać z Ukraińcami na temat ich potrzeb, natomiast uważamy, że dodatkowe samoloty to nie jest teraz najlepszy pomysł na rozwiązanie konfliktu na Ukrainie

 • 21:43

  Kirby jest pytany, czy w kwestii MiGów-29 to "zamknięcie drzwi" dla tego pomysłu.

 • 21:43

  Kirby odpowiada na pytania dziennikarzy.

 • 21:42

  Kirby: uważamy, że zysk z przekazania MiGów-29 byłby relatywnie niski i mógłby doprowadzić do eskalacji.

 • 21:41

  Kirby: sekretarz Austin rozmawiał z szefem MOn Mariuszem Błaszczakiem na temat propozycji wysłania MiGów-29 przez Polskę. Sekretarz podziękował za tę gotowość. Podkreślił, że nie popieramy wysłania teraz myśliwców na Ukrainę i nie mamy chęci wzięcia ich w nasze rozporządzanie

 • 21:38

  Trwa konferencja rzecznika Pentagonu. Przemawia John Kirby.

 • 21:32

  Siły zbrojne Ukrainy wyparły wojska rosyjskie z miasteczka Dergacze położonego na północny zachód od Charkowa – poinformował w komunikatorze Telegram szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow. Według niego siły ukraińskie mają "pełną kontrolę nad terytorium (miasta)". "Tam od dłuższego czasu trwają aktywne walki. Rosyjski okupant próbował otoczyć miasto. Ale nasi żołnierze wyparli przeciwnika i przeszli do kontrataku" – przekazał Syniehubow.

 • 21:17

  W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę, parlamentarzyści Unii (CDU/CSU) zaapelowali o wstrzymanie dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 – poinformował w Berlinie Friedrich Merz, lider CDU. "Niemcy powinni zaakceptować ograniczenie dostaw gazu ze względu na sytuację na Ukrainie. Nie chcemy czekać, aż Putin sam zakręci kurek z gazem" – podkreślił Merz, cytowany przez portal "Business Insider". Dodał, że taki krok oznaczałby "nową jakość w sankcjach". "Wobec masowych zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie taka sankcja wydaje się konieczna, nawet jeśli wiązałoby się z tym ograniczenie dostaw gazu do Republiki Federalnej Niemiec" - dodaje Merz. "Uważamy, że musimy przyjąć takie rozwiązanie, biorąc pod uwagę sytuację, która powstała na Ukrainie" - podkreślił przywódca CDU.

 • 21:07

  Wielu rosyjskim pilotom zestrzelonych nad Ukrainą samolotów wojskowych nie otwierają się spadochrony - pisze agencja Ukrinform, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy.

 • 21:02

  Europa musi bronić podstawowych wartości. To, co dzieje się teraz na Ukrainie, może spotkać również inne narody. Giniemy również za was - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że nie ma zamiaru opuszczać Kijowa.

 • 20:59

  Na udostępnionych przez amerykańską firmę Maxar Technologies zdjęciach satelitarnych widać rozległe zniszczenia infrastruktury cywilnej w obleganym przez Rosjan Mariupolu. Firma zestawiła ujęcia kilku części miasta z czerwca 2021 roku oraz z 9 marca 2022 roku.

  Zniszczony Mariupol na zdjęciach satelitarnych (czerwiec 2021 oraz 9 marca 2022)

 • 20:35

 • 20:34

  Niewielka grupa brytyjskich żołnierzy mogła nie zastosować się do rozkazów i wyjechać do Ukrainy, by walczyć – przekazał rzecznik sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, cytowany przez BBC. - Aktywnie i stanowczo zachęcamy ich, by powrócili do kraju - dodał.

  BBC zwraca uwagę, że cały personel brytyjskiej armii został objęty zakazem podróżowania do Ukrainy.

 • 20:25

  Jako "niedopuszczalny" określił watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin środowy atak rosyjskich wojsk na szpital pediatryczny w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. Ponowił apel o utworzenie bezpiecznych korytarzy humanitarnych z obleganych miast.

 • 20:25

  W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy siły rosyjskie ogłaszają rozdawanie rosyjskich paszportów i umorzenie długów za rachunki - informuje w środę portal Ukraińska Prawda.

  W radiu odtwarzany jest rosyjski hymn państwowy, podawane są też propagandowe treści - czytamy.

  Zaś w okupowanym Melitopolu Rosjanie w radiu ogłaszają początek kampanii siewnej i mówią, że rolnicy będą mieć dostęp do rosyjskiego rynku.

  Szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch podkreśla, że w Berdiańsku dziennikarze są zmuszani do nadawania rosyjskiej propagandy w radiu pod lufami automatów. Według niego w Melitpolu Rosjanie zorganizowali rozdawanie pomocy humanitarnej na pokaz. Transmitowano to w telewizji.

 • 20:13

  Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk powiedział, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z kanclerzem RFN Olafem Scholzem, ale "to było jak rozmowa ze ścianą". Scholz wykluczył wprowadzenie embarga na rosyjską ropę i gaz, co ambasador określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".

  "Uważamy, że to stanowisko jest moralnie nie do utrzymania i upadnie jeśli nie w ciągu kilku najbliższych dni, to w ciągu kilku najbliższych tygodni. Pytanie brzmi, ilu ukraińskich cywilów zginie przez ten czas w ostrzale rakietowym" - powiedział Melnyk w wywiadzie dla "Die Welt".

 • 19:57

  Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział w środę w ukraińskiej telewizji, że siły zbrojne jego kraju teraz doskonale znają plany wroga. - Dzisiaj dobrze rozumiemy, jakie plany ma teraz wróg. (Rosjanie) zmienili się trochę od początku wojny, którą chcieli wygrać w ciągu 2-3 dni i przemaszerować przez (główną ulicę Kijowa) Chreszczatyk. To się nigdy nie stanie - zapewnił Daniłow.

  - Co więcej, oni mają teraz inną taktykę. Zmieniło się ich dowództwo, gdzieś ośmiu generałów zostało usuniętych, ponieważ nie wypełniali swoich zadań. Zamiast tego mianowani są nowi. Doskonale rozumiemy, co dzieje się w armii rosyjskiej i mogę powiedzieć, że oni są w rozpaczy - powiedział sekretarz RBNiO.

  Podkreślił, że według prognoz amerykańskiego wywiadu wojnę wygra Ukraina. - Wczoraj komisja wywiadu Kongresu USA przesłuchiwała szefów służb wywiadowczych i wszyscy przewidują, że odniesiemy zwycięstwo. Czy to będzie trudne? Tak, będzie to trudne, nie możemy lekceważyć wroga. (…) Ale wiem na pewno, że przeżyjemy, bo to nasza ziemia - powiedział Daniłow.

 • 19:50

  Żołnierze rosyjscy ostrzelali ewakuujących się z Czernihowa cywilów, głównie kobiety i dzieci; jedna osoba zginęła - napisał na Facebooku Ratan Ahmedow, mer położonej w obwodzie czernihowskim Koriukówki, do której zmierzali cywile.

  "W wyniku ostrzału zginął młody mężczyzna, który razem z matką kierował się w stronę Koriukówki" - poinformował Ahmedow. "To wszystko, co musicie wiedzieć o humanitarnych korytarzach i broni precyzyjnej" - napisał mer.

 • 19:49

  Po zbombardowaniu przez Rosjan szpitala położniczego w Mariupolu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał ponownie kraje zachodnie do dostarczenia Ukrainie samolotów do walki z rosyjskimi siłami.

  "To oszałamiająca zbrodnia wojenna w Mariupolu" - napisał Kułeba na Twitterze. "Rosyjskie samoloty uderzyły w szpital położniczy. Moglibyśmy powstrzymać to barbarzyństwo, chroniąc nasze niebo. Dajcie nam samoloty dla dobra ludzkości, teraz! Giną ludzie, a ta kwestia jest cały czas rozważana" - dodał.

 • 19:35

  Ze skutkiem natychmiastowym zawieszone zostały inicjatywy współpracy w ramach Roku Muzeów Włoch i Rosji - ogłosił w środę resort kultury w Rzymie. W wydanym okólniku do włoskich placówek kultury zalecono wstrzymanie wszelkiej działalności w ramach tego projektu.

  Minister kultury Dario Franceschini oświadczył, że w obecnej chwili konieczne są gesty solidarności z Ukrainą i promowanie sztuki tego kraju.

  W środę w rzymskim muzeum sztuki XXI wieku MAXXI minister wziął udział w inauguracji wystawy prac ukraińskich artystów. - Musimy udzielić gościny w krajach europejskich uciekającym artystom z Ukrainy - oświadczył Franceschini.

 • 19:33

  Jen Psaki o sankcjach na Rosję: Naszym celem nie jest krzywdzenie Rosjan, ale dociśniecie prezydenta Putina i ludzi wokół niego.

 • 19:29

  Jen Psaki: Prezydent Putin nigdy nie myślał, że dojdzie do takiego sprzeciwu na ulicach jego miast. Widzimy jak ludzie w różnych miejscach Rosji odważnie protestują przeciw wojnie, która w ich opinii jest nieuzasadniona i niesprawiedliwa.

 • 19:22

  Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki: Jeżeli chodzi o potencjalne zajęcia majątku firm, które zdecydowały się wycofać z rosyjskiego rynku, to cieszymy się z działań podjętych przez te firmy.

 • 19:06

  "Kontynuuję konsultacje z partnerami w Unii Europejskiej. Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. Omówiliśmy sankcje przeciwko rosyjskiemu agresorowi, potrzebę skoordynowanego nacisku na Rosję w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej, wsparcie dla toczonej przez nas walki i członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej" - napisał na Twittterze prezydent Wołodymyr Zełenski.

 • 18:50

  Szpital położniczy w Mariupolu (09.03.2022)

  Szpital położniczy w Mariupolu (09.03.2022)

  Szpital położniczy w Mariupolu (09.03.2022)

  Szpital położniczy w Mariupolu (09.03.2022)

 • 18:19

  Zamiast planowanych pięciu tysięcy z Iziumu w obwodzie charkowskim, na wschodzie Ukrainy, udało się ewakuować tylko 250 osób – poinformował w środę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Ustalenia zostały zerwane przez stronę rosyjską, która ostrzeliwała miasto.

  "Cały dzień miasto było ostrzeliwane. Dziesiątki autobusów nie mogły dojechać do miasta, by zabrać mieszkańców" – napisał Syniehubow w Telegramie.

  O wywiezieniu ok. 250 osób, pomimo trwających ostrzałów rosyjskich, poinformował też zastępca mera miasta Wołodymyr Macokin. "Dzisiaj walili ze wszystkiego, wściekle. Ludzi pod ostrzałami wywoziła obrona terytorialna" – napisał na Facebooku.

  Macokin wskazał przy tym, że "Rosja okłamała nas i cały świat", bo faktycznie nie było żadnego korytarza humanitarnego.

 • 18:17

  W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zyskały ok. 20 km terytorium pod Charkowem i są 15 km od Mikołajowa, ale w innych częściach Ukrainy nie poczyniły żadnych postępów - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Według analizy władz USA, Rosjanom nadal nie udało się odizolowanie Czernihowa od reszty kraju i nie dokonali postępów wokół Kijowa. - W ciągu ostatniej doby nie było zbyt wiele postępów poza kilkoma miejscami - mówił.

  Według Pentagonu Rosja od początku wojny wystrzeliła ponad 710 rakiet i wciąż ma do dyspozycji około 90 procent swojej siły ogniowej. Przedstawiciel resortu dodał, że zaobserwowano również używanie przez siły rosyjskie wolno spadających, niekierowanych bomb, co może świadczyć o wyczerpywaniu się zapasów precyzyjnych bomb.

  Przedstawiciel ministerstwa obrony USA dodał, że Ukraina wciąż ma do dyspozycji większość swoich sił powietrznych, choć rosyjskie systemy przeciwlotnicze pokrywają zasięgiem niemal cały kraj i stanowi to poważny czynnik ograniczający używanie samolotów przez Ukraińców.

 • 18:06

  Od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 516 cywilów, a 908 zostało rannych - przekazało w środę Biuro Praw Człowieka ONZ, podkreślając, że liczby te w rzeczywistości są prawdopodobnie "o wiele wyższe".

  ONZ podkreśla, że większość cywilów poniosło śmierć w wyniku ostrzałów z powietrza. Jak dodano niekompletne są dane dotyczące m.in. Wołnowachy, Mariupola i Iziumu, gdzie mogły zginąć setki ludzi.

 • 18:00

  Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss: Inwazja Putina na Ukrainę powoduje ogromne cierpienie, jednak on nie osiąga postępu, który zaplanował.

 • 17:58

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken: Rosja najechała na Ukrainę bez usprawiedliwienia. Rosyjskie siły okrążają ukraińskie miasta. Ludzie pozostawieni są tam bez wody, żywności, elektryczności i leków. Ciągłe bombardowania powodują, że ludzie nie mogą uciec.

 • 17:54

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken: Zwiększamy pomoc dla narodu ukraińskiego. Jesteśmy także zjednoczeni, by podnieść koszty Kremla za rozpoczęcie wojny.

 • 17:40

  Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wyraził w środę opinię, że niedawne słowa patriarchy moskiewskiego i całej Rusi o wojnie na Ukrainie mogą prowadzić do eskalacji. Odniósł się tak do wypowiedzi Cyryla, który uzasadniał wojnę walką z "paradami gejów".

 • 17:39

  Władze obwodu donieckiego: w wyniku rosyjskiego ataku na szpital położniczy w Mariupolu rannych zostało 17 osób, w tym rodzące kobiety.

  Wnętrze ostrzelanego szpitala w Mariupolu (wideo z 09.03.2022 r. z popołudnia)

 • 17:35

  Co najmniej 10 osób, w tym dwoje niemowląt, zginęło w wyniku rosyjskich ataków lotniczych w obwodzie żytomierskim – poinformowało w środę Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

  Chodzi o serię ataków bombowych, do których doszło wieczorem we wtorek. Prokuratura wskazuje, że atakowano domy mieszkalne, obiekty infrastruktury krytycznej oraz przedsiębiorstwa.

  "Pod Malinem w ataku rakietowo-bombowym zniszczono dom, w gruzach którego zginęła rodzina: troje dorosłych i troje dzieci, w tym dwoje niemowląt" – pisze Interfax-Ukraina.

 • 17:32

  Władze obwodu donieckiego: atak Rosjan na szpital w Mariupolu miał miejsce w trakcie obowiązywania zawieszenia broni.

 • 17:17

  Znajdujące się w pobliżu Charkowa wojska rosyjskie zaczęły się przegrupowywać - powiedział w środę Ihor Terechow, mer znajdującego się na wschodzie Ukrainy miasta. Terechow dodał, że sytuacja w Charkowie jest bardzo napięta, a rosyjski ostrzał nie ustępuje.

 • 17:12

  Ukraina zwróciła się do kanclerza Niemiec Olafa Scholza o pomoc w zorganizowaniu spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował zastępca szefa biura Zełenskiego Ihor Żowkwa na antenie programu Tagesschau niemieckiej telewizji ARD. Jak stwierdził, partnerzy międzynarodowi powinni pomóc w zorganizowaniu tego spotkania, podczas którego "można byłoby omówić wiele aspektów".

 • 17:12

  Siły rosyjskie zajęły areszt śledczy w Chersoniu na południu Ukrainy i planują umieścić tam Ukraińców, zatrzymanych za protesty przeciwko rosyjskiej okupacji - poinformowała w środę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  Według Denisowej w Chersoniu i okolicznych miejscowościach okupanci próbują zaprowadzić "reżim policyjny". Nielegalnie za sprzeciw wobec władzy okupantów zatrzymano już ponad 400 ukraińskich obywateli.

 • 17:10

  Rosyjskie wojska zmniejszyły intensywność natarcia, obecnie przegrupowują się i zmieniają strategię - powiedziała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  "Obecnie wróg zmniejszył intensywność ostrzału i bombardowania, ale nie porzucił strategii ofensywnej. Należy zatem rozumieć, iż w rzeczywistości Rosjanie próbują przegrupować wojska i zmienić strategię. Ponieważ napotkali na nasz silny opór, nie byli w stanie zrealizować swoich planów, więc teraz je zmieniają. Dlatego nie wolno nam ani na chwilę odetchnąć, musimy być cały czas gotowi" – oświadczyła Malar.

  Podkreśliła, że rosyjscy żołnierze są zdemoralizowani i przygnębieni faktem, iż są na Ukrainie w wyniku kłamstw o konieczności wyzwalania miejscowej ludności od nazizmu. W związku z tym, jej zdaniem, większość rosyjskich wojskowych chce przeżyć i złożyć broń.

  Malar ostrzegła też, że obywatele Ukrainy powinni być przygotowani na to, iż jakieś terytorium kraju może dostać się pod rosyjską okupację, ale ukraiński rząd nigdy nie skapituluje. "Musimy ostrzec ludzi, że może się to zdarzyć, że przez jakiś czas wróg może tymczasowo przebywać na tym czy innym terytorium i czasowo je zajmować aż do przybycia naszych sił, dopóki nie wyzwolimy tego czy innego terytorium lub regionu" - powiedziała Malar.

  Dodała, że specjalna operacja informacyjna Rosji będzie miała na celu przekonanie obywateli Ukrainy, że rząd skapitulował. "Rząd ukraiński nigdy nie skapituluje" – zaznaczyła wiceminister i zaapelowała, aby nie wierzyć wrogiej propagandzie.

 • 16:54

 • 16:53

  Rosyjski pocisk utkwił w dachu budynku mieszkalnego w Charkowie - poinformowała w środę ukraińska agencja UNIAN. Zdjęcie pocisku zostało zamieszczone na Telegramie przez Antona Heraszczenkę, doradcę ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy.

  Charków, Ukraina (09.03.2022)

 • 16:46

  Ewakuacja z podkijowskich miejscowości Bucza i Hostomel została w środę zerwana przez Rosjan – poinformowały władze Buczy, na które powołuje się portal Hromadske.

  "Wywiezienie ludzi z Buczy i Hostomla jest dzisiaj niemożliwe. Nie udało się uzgodnić (ewakuacji) z okupantami i 50 autobusów (z mieszkańcami) zostało zablokowanych" – przekazała rada miejska Buczy.

  Poinformowano też, że trwa ewakuacja z miejscowości Worzel – mieszkańcy są przewożeni do Kijowa.

  We wszystkich tych miejscowościach toczyły się ostatnio zacięte walki między siłami ukraińskimi i wojskami rosyjskimi, próbującymi okrążyć Kijów.

 • 16:45

  W momencie rozpoczęcia ewakuacji z Demidowa w obwodzie odeskim siły rosyjskie rozpoczęły ostrzał; jeden policjant zginął, dwie osoby zostały ranne - poinformował w środę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 16:34

  Z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy udało się wywieźć 7 tys. ludzi – podała w środę stacja BBC, oceniając to jako pierwszą skuteczną masową ewakuację od początku rosyjskiej inwazji. Sumy są celem rosyjskich bombardowań, w których - według Nexty - zginęło 21 osób.

 • 16:32

  "Mariupol. Bezpośrednie uderzenie rosyjskiego wojska w szpital położniczy. Ludzie, dzieci są pod gruzami" - napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski, publikując nagranie z wnętrza zbombardowanego szpitala.

  Prezydent Ukrainy ponownie upomniał się o zamknięcia przestrzeni powietrznej nad jego krajem.

 • 16:25

  Dwie trzecie atakowanego przez Rosjan Czernihowa na północy Ukrainy jest bez ogrzewania i ciepłej wody - poinformował w środę mer tego miasta Władysław Atroszenko.

  Według jego informacji podczas rosyjskich bombardowań i ostrzałów Czernihowa ok. 60 osób zginęło, a prawie 400 odniosło obrażenia.

 • 16:25

  Cztery osoby zginęły w środę w Charkowie w wyniku ostrzelania przez rosyjską artylerię budynku komendy obwodowej policji - informował na Facebooku szef charkowskiej policji Serhij Bołwynow.

 • 16:22

  Rosyjski resort obrony przyznał, że wśród żołnierzy walczących w Ukrainie są poborowi – podało BBC. "Niestety odkryliśmy obecność poborowych wśród oddziałów" biorących udział w inwazji – przekazał resort.

  Portal brytyjskiego nadawcy zaznaczył, że zaledwie kilka dni temu Władimir Putin zaprzeczył, jakoby w inwazji na Ukrainę brali udział żołnierze z poboru. Zapewnił, że Rosja wysłała jedynie żołnierzy zawodowych.

 • 16:07

  Agenci ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (ukr. DBR) i celnicy zatrzymali Rosjan próbujących wywieźć z Ukrainy obce waluty i antyki. Skonfiskowano równowartość prawie miliona dolarów i starą ikonę – podała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na DBR.

 • 15:59

  "Rosyjscy okupanci zrzucili kilka bomb na szpital dziecięcy. Zniszczenia są kolosalne" – przekazano w komunikacie rady miejskiej Mariupola. Jak dodano, liczba ofiar nie jest jeszcze znana.

  Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu. Władze opublikowały nagranie [9.03.2022]

 • 15:53

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w środę prezydenta Rosji Władimira Putina do zaprzestanie rozlewu krwi na Ukrainie. Uczynił to w Berlinie po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.

  Atak Rosji na Ukrainę to "punkt zwrotny" i "rażące naruszenie prawa międzynarodowego" - podkreślił kanclerz. - To straszna katastrofa dla narodu ukraińskiego, ale także naród rosyjski cierpi z powodu tej wojny - dodał.

 • 15:49

  Rada miejska Mariupola: w wyniku rosyjskiego ostrzału całkowicie zniszczony został szpital dziecięcy.

 • 15:43

  W kierunku oblężonego Mariupola, w obwodzie donieckim, zmierza rosyjska kolumna wojskowa - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska agencja UNIAN. "W pobliżu położonego nad Morzem Azowskim miasta toczą się obecnie zacięte walki" - przypomniano.

  Sztab ukraińskich sił zbrojnych przekazał w środę, że zajęcie Mariupola jest jednym z głównych celów rosyjskich działań militarnych na terenie Ukrainy. "W wyniku blokady miasta zginęło dotąd 1300 jego mieszkańców" - napisał w środę na Facebooku doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko

  Mariupol

 • 15:31

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w środę w wywiadzie dla CBC News, że atak Rosji na kanały zaopatrzenia w krajach, które wspierają Ukrainę bronią i amunicją, byłby niebezpieczną eskalacją wojny w Europie Wschodniej.

  - Sojusznicy pomagają Ukrainie bronić jej prawa do samoobrony, które jest zapisane w Karcie ONZ. Rosja jest agresorem, a Ukraina broni się. Jeśli jakiekolwiek państwo NATO, terytorium NATO, zostanie zaatakowane, spowoduje to zastosowanie artykułu 5. - powiedział Stoltenberg.

 • 15:25

  Wojska rosyjskie zwolniły tempo, ale kontynuują ofensywę – poinformował sztab ukraińskich sił zbrojnych w środę wczesnym popołudniem. "Wróg koncentruje główne wysiłki na okrążeniu Kijowa, zajęciu Sum, Charkowa, Mariupola, Mikołajowa" – podano w komunikacie na Facebooku.

  Sztab wskazał, że siły rosyjskie próbują zabezpieczyć korytarz lądowy pomiędzy okupowanym Krymem a kontynentalną częścią Rosji.

  Podano także, że Rosjanie przegrupowują siły w ramach przygotowania do kolejnej próby zajęcia stolicy. "Po niedawnej ofensywie na Fastów (na południowy zachód od Kijowa) przeciwnik próbuje wznowić działania ofensywne na tym kierunku" – zaznaczono.

  Wskazano przy tym, że Rosjanie mają duże straty ludzkie i sprzętowe, a żołnierze są "zdemoralizowani, poddają się lub dezerterują". Jak zaznaczono, w rosyjskich bazach trwa gromadzenie rezerw w celu dalszego przerzutu na Ukrainę.

  Rosyjscy żołnierze w pobliżu Kijowa (zdjęcie z 07.03.2022 r.)

 • 15:13

  Wielka Brytania zwiększa dostawy broni dla Ukrainy, która ma jej pomóc w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformował w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

  Przedstawiając w Izbie Gmin sprawozdanie o sytuacji na Ukrainie, Wallace powiedział, że liczba przekazanych temu krajowi ręcznych jednostrzałowych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu NLAW zostanie zwiększona do 3615 sztuk. Pierwsze 2000 sztuk NLAW Wielka Brytania przekazała w drugiej połowie stycznia, w czasie gdy Rosja gromadziła wojska wokół granicy z Ukrainą.

 • 15:09

  Według stanu z 9 marca od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 61 dzieci zginęło, a 100 zostało rannych - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  "W Mariupolu po raz pierwszy od dziesięcioleci i najpewniej po raz pierwszy od wtargnięcia nazistów z powodu odwodnienia zmarła sześcioletnia dziewczynka. Ratownicy wydobyli ją spod gruzów budynku" - napisała na Facebooku Denisowa.

  We wtorek w mieście Malin w obwodzie żytomierskim wskutek ostrzału zniszczono siedem domów - zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci urodzonych w ubiegłym roku.

  "Takie działania sił zbrojnych Rosji są bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia cywilów, przeczą normom międzynarodowego prawa humanitarnego i naruszają podstawowe prawa dzieci - prawo do życia i ochrony zdrowia" - podkreśliła. Denisowa zaapelowała do krajów NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrain

 • 15:09

  Rosjanie wkroczyli do Skadowska, usunęli komputery z budynku rady miejskiej i ostrzegli przed organizacją proukraińskich wieców - poinformowała agencja Ukrinform, cytując Ołeksandra Jakowliewa, burmistrza 18-tysięcznego miasta nad Morzem Czarnym.

  "To oczywiście trudne do spełnienia, wszyscy wierzymy, że miasto należy do Ukrainy. Jesteśmy jednak okrążeni przez uzbrojonych żołnierzy. Rozumiem, że wszyscy są wściekli, ale musimy być świadomi zagrożenia - wzywam wszystkich do zachowania spokoju" - zaapelował Jakowliew.

  Skadowsk, Ukraina

 • 14:59

  Autobusy wciąż czekają, nie możemy ewakuować ludności cywilnej z powodu wybuchów na przedmieściach Iziumu. Pomimo zobowiązań ze strony rosyjskiej, ostrzał wciąż trwa - napisał w środę na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Cywilnej Ołeh Synegubow.

 • 14:49

 • 14:44

  Ambasada Rosji w Wilnie od środy znajduje się przy ulicy Bohaterów Ukrainy – zadecydowała w środę Rada Miasta. Władze Wilna zerwały też współpracę z miastami partnerskimi Rosji i Białorusi oraz przyznały 800 tys. euro pomocy humanitarnej Ukrainie.

  Mer Wilna Remigijus Szimaszius powiedział, że obecnie pracownicy rosyjskiej placówki dyplomatycznej będą musieli na swych wizytówkach "uhonorować bohaterów Ukrainy", a każdy z nich, wysyłając list do ambasady "pomyśli o rosyjskiej agresji i o walczących Ukraińcach".

 • 14:42

  Minister Rau: Mimo ogromnej mobilizacji polskiego społeczeństwa, wydaje się, że żaden kraj na świecie nie byłby w stanie poradzić sobie z tak dużą liczbą uchodźców napływających w tak krótkim czasie. By pomóc uchodźcom, Polska potrzebuje wsparcia międzynarodowych organizacji humanitarnych.

 • 14:41

  Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego David Beasley na konferencji prasowej.

 • 14:37

  Na dom mieszkalny w Kijowie spadł zestrzelony rosyjski samolot - podało w środę ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji. Zginął pilot, budynek został zniszczony.

  Zestrzelony rosyjski myśliwiec Su-27 spadł na dom mieszkalny w dzielnicy Osokorky. Budynek został zniszczony.

 • 14:26

  Ze wstępnych informacji wynika, że od początku blokady Mariupola przez Rosjan zginęło 1300 mieszkańców miasta - napisał w środę na Facebooku doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  Urzędnik poinformował, że nocą trwały ostrzały Mariupola. Przeciwnik aktywnie stosuje bombardowanie. Jak dodał, Rosjanie nie ukrywają, że ich celem jest "całkowite zniszczenie" miasta.

 • 14:19

  UE wprowadziła sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji.

 • 14:17

  UE wykluczyła z systemu SWIFT trzy białoruskie banki: Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Banku Rozwoju Republiki Białorusi.

 • 14:14

  UE nałożyła sankcje zakazujące transakcji z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami.

 • 14:00

 • 13:51

  Szef ukraińskiej dyplomacji: Rosja nadal przetrzymuje w Mariupolu ponad 400 tysięcy osób jako zakładników, blokując pomoc humanitarną i możliwość ewakuacji. Ostrzał jest kontynuowany.

 • 13:47

  Minister obrony Wielkiej Brytanii: Według naszej oceny Rosji udało się zrealizować tylko jedno z założeń inwazji na Ukrainę.

 • 13:46

  Minister obrony Wielkiej Brytanii: Rosji nie udało się zlikwidować ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

 • 13:42

  W interesie Ukrainy leży m.in. wstrzymanie ognia i odzyskanie zajętych przez Rosję terytoriów – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przed czwartkowym spotkaniem z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

  Minister powiedział, że ma ograniczone oczekiwania odnośnie do tych rozmów. Jak podkreślił, ich wynik zależy między innymi od tego, z jakimi instrukcjami i dyrektywami przyleci na nie Ławrow.

  Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu ogłosił w poniedziałek, że Kułeba i Ławrow spotkają się w czwartek w tureckiej Antalyi. Dodał, że do rozmów dojdzie w ramach odbywającego się w tym mieście forum dyplomatycznego i że będzie obecny podczas tego spotkania.

 • 13:37

  Nad wsią Jasnohirka w obwodzie donieckim ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły rosyjski pocisk balistyczny Iskander - poinformowała w środę ukraińska policja.

  Rosyjski pocisk zmierzał w kierunku Kramatorska - podano w komunikacie policji.

 • 13:32

  Część cywilów, głównie kobiety i dzieci, opuściła w środę miasto Enerhodar korytarzem humanitarnym po uzgodnieniu zawieszenia broni z rosyjskimi siłami zbrojnymi - przekazał mer miasta Dmytro Orłow na Telegramie.

  Enerhodar to miasto wybudowane w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest kontrolowana przez siły rosyjskie.

 • 13:28

  Pięć osób cywilnych zginęło, a 16 zostało rannych w wyniku ostrzeliwania we wtorek przez siły rosyjskie dzielnic mieszkalnych w obwodzie ługańskim – poinformowała policja ukraińska na Telegramie.

  Według danych policji w ostrzałach uszkodzono 35 wielopiętrowych i prywatnych budynków w miastach Siewierodonick, Rubiżne, Kreminna i Lisiczańsk. Zniszczone zostały również budynki centrum handlowego, kluczowe obiekty infrastruktury, takie jak gazociąg oraz obiekty sportowe.

 • 13:28

  Prób przeprowadzenia zamachu na Zełenskiego było kilkanaście, stale otrzymujemy informacje o rosyjskich oddziałach próbujących wtargnąć do dzielnicy rządowej Kijowa - oświadczył w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "Mamy bardzo silną sieć wywiadowczą i kontrwywiadowczą. Wszystko monitorujemy, wszystkie zbliżające się do prezydenta grupy są eliminowane" - zapewnił prezydencki doradca.

 • 13:27

  Parlament Nowej Zelandii jednogłośnie zatwierdził w środę ustawę pozwalającą nakładać sankcje na osoby i podmioty z Rosji powiązane z niesprowokowaną rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformował dziennik "New Zealand Herald".

  Dzięki nowemu prawu będzie można nakładać sprecyzowane sankcje gospodarcze i będą mogły one dotyczyć indywidualnych osób, ich rodzin, przedsiębiorstw, świadczonych przez nie usług i ich majątków. Sankcjami obłożone będą mogły być też białoruskie podmioty wspierające Rosję - dodano.

  Ograniczenia dotkną rosyjskich oligarchów, obejmą m.in. ich jachty i samoloty, pozbawiając ich możliwości przybycia do Nowej Zelandii. Pierwsze sankcje wejdą w życie już w przyszłym tygodniu.

 • 13:25

  Kułeba: Rezerwowe generatory pozwalają na 48 godzin zasilania elektrowni w Czarnobylu. Po tym czasie system chłodzenia obiektów, w których magazynowane jest zużyte paliwo jądrowe, zostanie zatrzymany.

 • 13:22

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba: Wzywam społeczność międzynarodową, by pilnie zażądała od Rosji, by wstrzymała ogień i zezwoliła na przywrócenie zasilania do elektrowni w Czarnobylu.

Autorka/Autor:akr, asty, pp//now

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Alexei Nikolsky/kremlin.ru/TASS/Forum

Tagi:
Raporty: