Od początku rosyjskiej inwazji zginęło 41 dzieci

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono śmierć 474 cywilów, rannych zostało co najmniej 861 osób - podało Biuro Praw Człowieka ONZ. Według ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka w wyniku rosyjskiej agresji zabitych zostało już 41 dzieci, a 76 kolejnych odniosło obrażenia.

Biuro Praw Człowieka ONZ podkreśla, że realna liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa, a obecne szacunki są niekompletne, bowiem nie ma jeszcze raportów z kilku miejsc. "Dotyczy to na przykład miast Wołnowacha, Mariupol, Izium. Istnieją podejrzenia, że są tam setki ofiar cywilnych" - napisano w oświadczeniu.

- Nie ma dnia bez wiadomości o dziesiątkach ofiar cywilnych, które są wynikiem masowych bombardowań i ostrzeliwania dzielnic mieszkaniowych głównych ukraińskich miast – powiedziała we wtorek Radzie Praw Człowieka ONZ Jewhenia Filipenko, ambasador Ukrainy przy ONZ w Genewie.

Ponad 40 ofiar śmiertelnych wśród dzieci

"Od początku inwazji na Ukrainę do godz. 12 8 marca 2022 roku 41 dzieci zostało zabitych, a kolejne 76 zostało rannych" – przekazała na Telegramie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa.

Według agencji Ukrinform policja z obwodu dniepropietrowskiego ewakuowała kolejnych 300 osób z Charkowa. "Wśród uratowanych jest matka z trojgiem dzieci, którzy znaleźli się w nocy pod rosyjskim ostrzałem. Jedno z dzieci zostało ranne w wyniku fali uderzeniowej. Ponadto, w czasie rozmowy z policją, kobieta powiedziała, że dziecko sąsiadów zmarło na ich oczach" – przekazała Denysowa.

W mieście Dergacze w obwodzie charkowskim Rosjanie trafili w szkołę i strzelali w kierunku obszarów mieszkalnych. Zginęły co najmniej trzy osoby, a 15 zostało rannych, w tym czteroletnie dziecko – pisze Ukrinform.

Według tej agencji pojawiły się informacje o kolejnych czterech rannych cywilach w obwodzie donieckim, natomiast liczba zabitych i rannych w zablokowanych przez Rosjan Mariupolu i Wołnowasze jest obecnie niemożliwa do ustalenia.

Denysowa poinformowała, że Rosjanie ostrzelali też dzielnicę mieszkalną Mikołajowa przy użyciu amunicji kasetowej, zakazanej przez międzynarodowe konwencje. Wezwała społeczność międzynarodową i organizacje praw człowieka do podjęcia wszelkich możliwych środków, by powstrzymać inwazję – podał Ukrinform.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP