Władze obwodu ługańskiego: rozpoczęła się ofensywa, o której mówimy od tygodni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Generał Koziej o tym, od czego zależy wynik wojny donbaskiej
Generał Koziej o tym, od czego zależy wynik wojny donbaskiejTVN24
wideo 2/21
Generał Koziej o tym, od czego zależy wynik wojny donbaskiejTVN24

Napaść Rosji na Ukrainę trwa już 54 dni. Pojawiają się nowe doniesienia, że Rosja nasiliła ataki we wschodniej Ukrainie. – To piekło – napisał szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. "Rozpoczęła się ofensywa, o której mówimy od tygodni" – dodał. Przekazał, że "nieustające" walki prowadzone są w miastach Rubiżne i Popasna. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w nocy z niedzieli na poniedziałek Rosję o zamiar "zniszczenia całego Donbasu", zapowiadając równocześnie, że zrobione zostanie wszystko dla jego obrony. Stwierdził też, że Rosjanie stosują "rozmyślny terror" wobec mieszkańców Charkowa.

> Żołnierze rosyjscy wywieźli pod przymusem z Mariupola około 150 dzieci, w tym ok. 100 chorych i rannych, które przebywały w szpitalu - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na Olhę Skrypnyk szefową Krymskiej Grupy Praw Człowieka.

> Zełenski zaapelował, w opublikowanym w niedzielę późnym wieczorem na Facebooku nagraniu wideo, do wprowadzenia pełnych sankcji na cały system bankowy i finansowy Rosji w odpowiedzi na zbrodnicze działania wojsk rosyjskich w obwodach chersońskim i zaporoskim.

> Pięć osób zginęło a 20 zostało rannych w niedzielę w rezultacie rosyjskich bombardowań Charkowa - przekazał na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Oleh Syniehubow. Dodał, że w rezultacie ataków wroga uszkodzonych zostało 18 budynków mieszkalnych.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:57

    Ukraińscy reprezentanci na trwających od soboty w Hadze Invictus Games w przyszłym tygodniu wracają na front, informuje w poniedziałek portal NOS. Zawodnicy z Ukrainy otrzymali specjalne zezwolenie od prezydenta Zełenskiego na udział w zawodach.

    - Po zakończeniu igrzysk wracamy walczyć za nasz kraj – powiedział Pavlo Kovalskyi, zawodnik cytowany przez portal. Jak informuje NOS jeden z ukraińskich sportowców, który pozostał w kraju został zabity przez Rosjan a inny wzięty do niewoli.

  • 1:24

    Prezydent USA Joe Biden przeprowadzi we wtorek rozmowy z sojusznikami w celu omówienia kryzysu na Ukrainie, w tym koordynacji działań mających na celu pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności, poinformował w poniedziałek Biały Dom.

    "Prezydent zwoła bezpieczną rozmowę wideo z sojusznikami i partnerami, aby omówić nasze ciągłe wsparcie dla Ukrainy i starania o pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności w ramach naszej ścisłej koordynacji" – napisano w oświadczeniu Białego Domu.

  • 0:55

    "W Kijowie ogłoszono alarm powietrzny. Prosimy wszystkich o pilne śledzenie poleceń udania się do schronów wydawanych przez obronę cywilną" - informuje Ukrinform, powołując się na apel administracji miasta Kijowa.

  • 0:54

    Unian: Siły zbrojne odparły atak okupantów na południu Ukrainy. Wróg się wycofał. Godzinny rosyjski szturm w rejonie Ołeksandrywki w obwodzie chersońskim nie powiódł się – poinformowało dowództwo operacyjne "Południe".

  • 0:38

    "Od 4 marca do 18 kwietnia na Krymie i w Sewastopolu rosyjskie siły bezpieczeństwa sporządziły 36 protokołów związanych z ustawą o dyskredytacji rosyjskich sił zbrojnych" – poinformowała inicjatywa na rzecz praw człowieka "Proces krymski".

    W oświadczneniu zwrócono suwagę, że na 36 spraw tylko jedna została zwrócona policji w celu usunięcia uchybień, kolejna jest rozważana. W innych przypadkach protokoły trafiły do sądów w formie aktów oskarżenia.

    "Proces Krymski" ustalił, że w 10 przypadkach wszczęto "sprawy" za publikowanie informacji i opinii na portalach społecznościowych, w co najmniej 7 – za pojedyncze pikiety lub "demonstracje" antywojennych plakatów, co najmniej trzy osoby z Krymu zostały ukarane grzywną za wypowiadanie się na temat wojny.

    Prawnicy z "Procesu Krymskiego" zauważają, że akcje sądów okupacyjnych na podstawie artykułu o "dyskredytowaniu rosyjskich sił zbrojnych" mają szereg cech "pojedynczego, systematycznego i politycznie umotywowanego prześladowania z rażącymi i licznymi naruszeniami podstawowych standardów dostępu do sprawiedliwego wymiaru sprawiedliwości i bezstronność procesu".

  • 0:03

    W Mikołajewie w nocy słychać było kilka eksplozji, brak informacji o ofiarach - przekazał mer miasta Ołeksandr Senkiewicz. "Dopiero docierają do nas informacje o przyczynach eksplozji" - napisał mer na Facebooku.

  • 23:24

    Pojawiają się nowe doniesienia, że Rosja nasiliła ataki we wschodniej Ukrainie. – Tu jest jak w piekle – stwierdził gubernator obwodu ługańskiego Siergiej Gajdai. "Rozpoczęła się ofensywa, o której mówimy od tygodni" – napisał na Facebooku. Przekazał, że "nieustające" walki prowadzone są w miastach Rubiżne i Popasna.

  • 22:29

    W nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek wieczorem prezydent Zełenski poinformował, że rosyjskie wojska "zaczęły bitwę o Donbas, do której długo się przygotowywały".

  • 22:09

    Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że "rozpoczęła się druga faza wojny", odniósł się w ten sposób do nowych ataków Rosji na wschodzie Ukrainy.

  • 21:51

    USA mają rozpocząć szkolenie ukraińskich artylerzystów w obsłudze amerykańskich haubic - podała w poniedziałek agencja Reuters.

  • 21:23

    Dialog z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem utknął w martwym punkcie po ujawnieniu masowych zbrodni w Ukrainie - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

  • 21:01

    Atak Rosji na Ukrainę [2022]

  • 20:55

    Minister infrastruktury Ołeksandr Kubakow przekazał, że do tej pory w wyniku rosyjskiej inwazji uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo blisko 30 procent ukraińskiej infrastruktury drogowej. Strona ukraińska szacuje poniesione tu straty na 100 miliardów dolarów

    Kubakow dodał, że globalne zniszczenia, począwszy od infrastruktury drogowej po domy i inne budynki, sięgnęły do tej pory nawet 500 miliardów dolarów.

    Inwazja, rozpoczęta przez Rosję w lutym, dotknęła od 20 do 30 procent całej infrastruktury drogowej Ukrainy, uszkodzonej w różnym stopniu. Jak wylicza Kubakow, zniszczone zostało ponad 300 mostów na drogach krajowych, a ponad 8 tysięcy kilometrów dróg wymaga naprawy lub odbudowy. Wysadzonych miało zostać "dziesiątki mostów kolejowych"

    - Praktycznie wszystkie elementy naszej infrastruktury transportowej ucierpiały w takiej czy innej formie - przyznał agencji Reutera Kubakow. Jego zdaniem zniszczenia można jednak odbudować w ciągu dwóch lat, wykorzystując w tym celu zamrożone rosyjskie aktywa.

    Odbudowa na terenach znajdujących się obecnie pod kontrolą wojsk ukraińskich została już rozpoczęta. - Jeśli mowa o drogach, mostach i budynkach mieszkalnych, to wierzę, że prawie wszystko da się odbudować w dwa lata… jeśli wszyscy będziemy działać szybko – powiedział Kubakow.

    Minister wyraził nadzieję, że kraje zachodnie wesprą odbudowę Ukrainy.

  • 20:51

    Ukraińscy żołnierze na obszarze między obwodami ługańskim i donieckim

  • 20:42

    Tak obecnie wygląda zniszczona przez Rosjan Borodzianka w obwodzie kijowskim:

    Zniszczenia w Borodziance

    ​​

    Mężczyzna z kotem na zgliszczach domu w Borodziance

  • 20:28

    Dekret podpisany przez Władimira Putina nadał 64. Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych tytuł "gwardii" za "bohaterstwo i waleczność, wytrwałość i odwagę" jej członków. Brygada ta jest oskarżana przez Ukrainę o popełnienie zbrodni wojennych w Buczy.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

    ​​

    ​​

  • 20:11
    Rada miejska miasta Mariupol podała, że w podziemnych schronach zakładów huty Azovstal ukrywa się nie mniej niż tysiąc osób - podaje Reuters.

    Odgłosy wybuchów przy zakładach hut Azowstal w Mariupolu

  • 20:06
    Francuski prezydent Emmanuel Macron, cytowany przez Reuters, oświadczył, że nie rozmawiał z Władimirem Putinem od czasu odkrycia masowych zabójstw w Ukrainie.

    W ostatnich tygodniach Macron przeprowadził z Putinem liczne rozmowy, które - według opinii wielu mediów - nie przyniosły wymiernych rezultatów. Francuskie media podawały niedawno, że na Ukrainie pojawiło się w ostatnim czasie nowe słowo, "macronować", które oznacza brak działania w trudnej sytuacji.

    We Francji trwa kampania przed drugą turą wyborów prezydenckich.
  • 19:52

    Zniszczenia w obleganym przez Rosjan Mariupolu

  • 19:40

    W studiu "Faktów po Faktach" o rosyjskiej inwazji na Ukrainę rozmawiali prof. Bogusław Pacek - generał Dywizji w stanie spoczynku, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego oraz generał, prof. Stanisław Koziej - były szef BBN i były wiceszef MON.

    Generał Koziej o tym, od czego zależy wynik wojny donbaskiej

    Generał Pacek: pięć obwodów na wschodzie Ukrainy to coś bardzo krytycznego

  • 19:30

    Tak obecnie wygląda zniszczony przez rosyjskie siły Mariupol:

    Zniszczony przez Rosjan Mariupol

    Zniszczony przez Rosjan Mariupol

    Zniszczony przez Rosjan Mariupol

    Zniszczony przez Rosjan Mariupol

  • 19:12

    Władze Hiszpanii rozpoczęły przygotowania do przywrócenia pracy ambasady tego kraju w Kijowie, ogłosił dziś w rozmowie z madrycką telewizją Antena3 premier Pedro Sanchez.

    - Jesteśmy z Ukrainą i wkrótce przywrócimy funkcjonowanie naszej ambasady w Kijowie - powiedział szef centrolewicowego rządu. Sanchez wyjaśnił, że wznowienie działalności ambasady Hiszpanii w stolicy Ukrainy będzie formą solidarności z ludnością tego kraju.

    Jak ustaliły madryckie media, gabinet Sancheza rozpoczął już przygotowania do wznowienia pracy ambasady w Kijowie. Zgodnie z planem personel tej placówki ma zostać wzmocniony przez specjalny oddział hiszpańskiej policji.

    Hiszpania zamknęła ambasadę w Kijowie na początku marca z powodu zagrożenia powstałego wskutek rosyjskiej inwazji. Personel placówki został przeniesiony do Polski.

    Kijowa, od początku wojny, nie opuścił ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki.

  • 19:06

    Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen zapowiedziała w Waszyngtonie, że Stany Zjednoczone wezwą w tym tygodniu członków Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego do zwiększenia presji na Rosję, aby zakończyła "nierozważną wojnę" na Ukrainie - pisze Reuters.

    Departament Skarbu chce skoncentrować swoje wysiłki na rozprawieniu się z tymi, którzy zamierzają uniknąć szerokich sankcji nałożonych na Rosję w związku z wojną, a także z tymi, którzy unikanie tych sankcji wspomagają – wyjaśniła Yellen.

    Podkreśliła, że jej działania w najbliższych dniach skupią się na potwierdzeniu stanowiska USA, że Rosja powinna zostać wykluczona z globalnych instytucji finansowych.

  • 18:54

  • 18:41

    Watykańskie obchody Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, w których uczestniczyły tłumy wiernych, zakończyło kolejne masowe wydarzenie. Kilkadziesiąt tysięcy młodych Włochów przybyło na plac Świętego Piotra na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

    W trakcie spotkania widoczne były ukraińskie akcenty i wezwania do pokoju.

    Ukraińska flaga na spotkaniu młodych z papieżem Franciszkiem na Placu Świętego Piotra

  • 18:30
    Mer Meriupola Wadym Bojczenko, cytowany przez Reuters, przekazał, że ponad 40 tysięcy osób zostało deportowanych z miasta na obszary kontrolowane przez Rosjan.
  • 18:25

    Zastępca szefa wydziału śledczego ukraińskiej policji Serhij Pantelejiw podsumował dziś działania operacyjno-śledcze przeprowadzone w opuszczonym przez Rosjan Irpieniu. Podał, że okupanci zabili tam 269 cywilów.

    - Policja zakończyła już działania operacyjne i śledcze w mieście: zbadała dzielnice mieszkalne, mieszkania obywateli, sklepy i inne miejsca, w których przez pewien czas stacjonował personel wojskowy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (...). Ustalono siedem miejsc egzekucji ludzi - mówił.

  • 18:10

    Strażacy w mundurach polskiej Straży Pożarnej usuwają zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Charkowie

  • 18:05

    Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych w oświadczeniu na Facebooku poinformował, że "bohaterska obrona bohaterskiego miasta Mariupola trwa".

    "W ciągu ostatnich tygodni nasz przeciwnik przegrupował siły na Wschodzie i próbuje przełamać obronę w kilku kierunkach" - opisano.

    We wcześniejszym komunikacie sztab zaznaczył, że "trwają uderzenia rakietowe na obiekty infrastruktury przemysłowej i cywilnej", a także że "główne wysiłki przeciwnika skoncentrowane są na przejęciu pełnej kontroli nad obszarem donieckim i ługańskim".

  • 17:41

    Tak wygląda Charków po kolejnym rosyjskim ostrzale:

    Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Charkowie

    Pomnik Tarasa Szewczenki w Charkowie zabezpieczony workami z piaskiem przed rosyjskim ostrzałem

    Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Charkowie

    Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Charkowie

    Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Charkowie

    Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Charkowie

    Efekty rosyjskiego ostrzału w Charkowie. Zniszczenia w kuchni jednego z bloków mieszkalnych

    Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w Charkowie

  • 17:20

  • 17:11

    Zespół badawczy kierowany przez profesora Uniwersytetu Tokijskiego stworzył cyfrowe mapy wykorzystujące zdjęcia satelitarne i inne fotografie, które pokazują rzeczywistą skalę zniszczeń na Ukrainie spowodowanych rosyjską inwazją.

    Hidenori Watanave, profesor projektowania informacji na Uniwersytecie Tokijskim, wyjaśnił, że dzięki aktualizowaniu najnowszych informacji online, użytkownicy mogą obserwować ruchy wojsk rosyjskich, a także stan zniszczeń we wschodniej Ukrainie powstałych w wyniku inwazji.

    Wraz z profesorem Taichi Furuhashi z Uniwersytetu Aoyama Gakuin profesor Watanave zidentyfikował miejsca, które pokazują zdjęcia i zaprezentował je za pomocą programu Google Earth.


    "Na podstawie map można wywnioskować, że Rosja przygotowuje się we wschodniej Ukrainie do ofensywy na dużą skalę" stwierdził uczony i dodał: "Nie wynika to z oświadczeń władz państwowych, ale z faktów przedstawionych na zdjęciach satelitarnych".

    Zespół wykorzystał zdjęcia satelitarne ujawnione przez NASA, aby pokazać sytuację portowego miasta Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, który stał się celem brutalnych ataków rosyjskich najeźdźców.

    "Chociaż Rosja twierdziła początkowo, że ataki nie były skierowane na miejsca, gdzie przebywa ludność cywilna, można śmiało stwierdzić, że rzeczywistość jest inna" - stwierdził Watanave.

    Profesor zaczął tworzyć mapy cyfrowe wkrótce po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego.

    Informacje na stronie internetowej są proste, np. miejsca i czas wykonania zdjęć, ale "właśnie dlatego nie ma tu miejsca na fabrykację" - wyjaśnił.

    Poza zdjęciami satelitarnymi Watanave pracuje również nad tworzeniem modeli 3D z wykorzystaniem zdjęć z dronów, które znajdują się w domenie publicznej. Kiedy 9 kwietnia udostępniono zdjęcia hotelu w Czernihowie na północy Ukrainy, natychmiast przekształcił je w obraz 3D, oddający surową rzeczywistość zniszczeń spowodowanych bombardowaniem.

    Watanave dodał: "W Japonii mogą być ludzie, którzy postrzegają ten kryzys jako coś, co dzieje się w odległym kraju. Chciałabym, żeby ludzie poczuli zniszczenia wojenne, także w Japonii."

  • 17:02

    Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa informuje, żena terenie Mariupola działają co najmniej cztery obozy filtracyjne, w których przebywa ponad 20 tysięcy osób.

    "Działania armii rosyjskiej w Mariupolu są aktem ludobójstwa na narodzie ukraińskim, zgodnie z Konwencją o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa oraz artykułem 6 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego" - oceniła Denisowa.

    CZYTAJ WIĘCEJ: Cywile wywożeni w głąb Rosji. Mieli do wyboru: wyjechać albo zginąć

    Przymusowe wywózki w głąb Rosji to kolejne okrucieństwo agresorów wobec Ukraińców

  • 16:44

    Ambasador Unii Europejskiej w Ukrainie Matti Maasikas poinformował o otrzymaniu od Wołodymyra Zełenskiego odpowiedzi na kwestionariusz w sprawie kandydatury Ukrainy do Unii.

    Kwestionariusz ten szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała Zełenskiemu 10 dni temu.

  • 16:35

    Ukraina wezwała Rosję do utworzenia korytarza humanitarnego dla ewakuowanych z oblężonego miasta portowego Mariupol oraz z huty stali Azovstal, która jest ostatnim znaczącym obszarem ukraińskiego oporu w tym mieście.

    "Domagamy się pilnego utworzenia korytarza humanitarnego z terytorium zakładów Azovstal dla kobiet, dzieci i innych cywilów" - oświadczyła wicepremier Iryna Wereszczuk w poście na Telegramie.

    "Na terenie Azovstalu jest wielu cywilów - kobiety, dzieci, osoby starsze. Ci ludzie schronili się przed ostrzałem w magazynach huty bowiem nie ufają rosyjskim najeźdźcom po tym, co widzieli na mieście" - opisał szef policji Mariupola Mychaijło Werszynin w wypowiedzi zamieszczonej na YouTube.

    Rozległy teren i zabudowania huty Azovstal w Mariupolu to główny ośrodek oporu obrońców miasta przed nacierającymi wojskami rosyjskimi.

    W niedzielę obrońcy Mariupola odrzucili ultimatum wystosowane przez Rosjan: poddanie się w zamian za darowanie życia.

  • 16:26

    Rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję informacyjną Reutera, powiedział na briefingu, że w ostatnich dniach liczba rosyjskich nalotów wzrosła o 50 procent. Szczególnie - jak mówił - narażona na ataki jest infrastruktura.

    Oprócz tego, przedstawiciel resortu obrony przyznał, że sytuacja w Mariupolu jest "niezwykle trudna", ale miasto nie zostało jeszcze całkowicie przejęte przez siły rosyjskie.

    Mariupol

  • 16:16

    Rosja wydaliła bułgarskich dyplomatów w odpowiedzi na analogiczny krok podjęty przez Bułgarię. W poniedziałek ambasador Bułgarii w Moskwie Atanas Krystin został wezwany do MSZ, gdzie poinformowano go o decyzji Kremla.

    Nie podano liczby wydalonych bułgarskich pracowników dyplomatycznych.

    Na początku marca Bułgaria wydaliła 2 rosyjskich dyplomatów, kilkanaście dni później nakazała wyjazd 10 innym, zarzucając im działalność szpiegowską.

    Na początku kwietnia władze Bułgarii rozważały wydalenie ambasador Rosji Eleonory Mitrofanowej z powodu jej wypowiedzi, ocenionych jako sprzeczne z normami dyplomatycznymi i ingerujące w wewnętrzne sprawy kraju. Sprawa, jak poinformował premier Kirił Petkow, upadła podczas negocjacji o uwolnienie 14 bułgarskich marynarzy z Mariupola, którzy w poniedziałek powrócili do kraju.

  • 16:12

    Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Naussdą.

    "Poinformowałem o sytuacji na froncie i bohaterskiej obronie Mariupola. Podziękowałem za wsparcie dla bezpieczeństwa", "Musimy podnieść cenę rosyjskiej agresji, wzmocnić sankcje" - opisał ukraiński prezydent.

  • 16:06

    Pułk Azow - elitarna jednostka, która broni się w okrążonym przez Rosjan Mariupolu - opisała sytuację w atakowanym przez Rosjan mieście. "Obrona trwa. Mimo przeważających sił wroga, siły pułku rozpoczęły kontratak" - napisano na profilu pułku.

  • 16:02
    Prokurator regionalny z obwodu charkowskiego podał, że w ataku w Charkowie zginęły dwie osoby - pisze Reuters.
  • 15:47

    W Ukrainie ogromną popularnością cieszy się specjalny wojenny znaczek pocztowy "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!" ("Russkij wojennyj korabl, idi nac..."). To słowa, które nawiązują do wydarzeń z Wyspy Węży i słów jej obrońców.

    Ukraiński urząd pocztowy Ukrposzta podał teraz, że minęło zaledwie pięć dni od wprowadzenia znaczków do obiegu, a sprzedano ich już niemal pół miliona.

    >> "Pamiętajcie - 'ruski wojenny okręt' zawsze ma tylko jeden kierunek". Zełenski pokazał specjalne znaczki pocztowe

    Ukraińcy chcą kupić specjalny wojenny znaczek. Kolejka przed urzędem poczty w Kijowie

    Znaczek nawiązujący do wydarzeń z Wyspy Węży i słów jej obrońców

    Wołodymyr Zełenski pokazał nowe ukraińskie znaczki pocztowe

  • 15:42

    Dowódca broniącej Mariupola 36. ukraińskiej Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Serhij Wołyna w liście do papieża Franciszka poprosił go o interwencję, by "uratować wyczerpaną cywilną ludność miasta". O liście poinformowała w poniedziałek Ansa.

    "Wasza Świątobliwość, zwracam się z prośbą o pomoc. Nadszedł moment, gdy same tylko modlitwy już nie wystarczają" - napisał dowódca.

    Wołyna zaapelował o pomoc w ratowaniu mieszkańców, podkreślając: "Niech Wasza Świątobliwość zaniesie prawdę światu, niech pomoże ewakuować ludzi i ocali ich życie przed rękoma Szatana, który chce spalić wszystkie żyjące istoty".

    "Nie jestem katolikiem, jestem prawosławny. Wierzę w Boga i wiem, że światło zawsze wygrywa nad mrokami" - dodał.

    Dowódca broniącej Mariupola 36. ukraińskiej Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Serhij Wołyna napisał list do papieża


    "Walczyłem ponad 50 dni w stanie pełnego oblężenia, a wszystko na co mam czas to zacięta walka o każdy metr otoczonego miasta. Jestem bojownikiem, oficerem, który złożył przysięgę na wierność swojemu krajowi" - opisał dalej ukraiński dowódca.

    Zapewnił, że jest gotów walczyć do końca, "mimo przytłaczającej siły wroga, mimo nieludzkich warunków na polu bitwy, stałego ognia artyleryjskiego i rakiet, braku wody, jedzenia i lekarstw".

    "Prawdopodobnie Wasza Świątobliwość widziała wiele w swoim życiu. Ale jestem pewien, że nigdy tego, co dzieje się w Mariupolu. Bo tak wygląda piekło na ziemi" - podkreślił Wołyna. Dodał, że kobiety, dzieci, w tym noworodki żyją w bunkrach, doświadczając głodu i zimna.

    Napisał też o codziennych bombardowaniach i rannych umierających z braku lekarstw.

  • 15:36

    Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku rakietowego sił rosyjskich w Lwowie - informowali dziś szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki i mer miasta Andrij Sadowy. 11 osób jest rannych.

    Zniszczenia we Lwowie

    Zniszczenia we Lwowie

    Zniszczenia we Lwowie

  • 15:26

    Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskiej armii podało, że wojska rosyjskie mogą przygotowywać prowokację, w ramach której ostrzelają znajdujący się pod ich kontrolą Chersoń, aby następnie obwinić o to Ukraińców.

    "Przygotowując referendum w Chersoniu, wróg ściąga sprzęt i siły. Oprócz otwarcie kłamliwej agitacji, planuje prowokacyjny ostrzał ludności cywilnej w celu oskarżenia Sił Zbrojnych Ukrainy i stworzenia negatywnego wizerunku ukraińskich władz - czytamy w komunikacie.

    To nawiązanie do doniesień, według których Rosja chce przeprowadzić w Chersoniu pseudoreferendum, które ma doprowadzić do utworzenia na tym obszarze prorosyjskiej separatystycznej "republiki ludowej". Wzorem miałyby być separatystyczne "republiki ludowe" w Donbasie, ługańska i doniecka, których "niezależność" uznała w lutym Moskwa.

  • 15:09

    Reuters informuje, że Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem na temat negocjacji między Rosją a Ukrainą.

    Rozmowa dotyczyła również "problemów związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie w kontekście eskalacji napięć na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie" - poinformowały rosyjskie źródła rządowe, cytowane przez agencję.

    W ubiegły piątek co najmniej 152 Palestyńczyków zostało rannych w starciach z izraelskimi policjantami na terenie meczetu Al-Aksa.

  • 14:46

    Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z dziennikarzem CNN, Jake'em Tapperem.

    - Nie wierzę światu. Po tym, co widzieliśmy, co dzieje się na Ukrainie, nie mam takiego przekonania, że powinniśmy wierzyć jakimś krajom czy jakimś przywódcom. Nie wierzymy słowom. Po rosyjskiej eskalacji nie wierzymy naszym sąsiadom, nie wierzymy już w to wszystko. Nie wierzę już nawet dokumentom prawa międzynarodowego - mówił między innymi.

    Zełenski: po tym, co widzieliśmy, co dzieje się na Ukrainie nie mam przekonania, że powinniśmy wierzyć jakimś krajom czy przywódcom

    Zełenski: musimy zrozumieć, że to czego chcemy, może wiązać się z bardzo wysoką ceną do zapłacenia

    Zełenski: To nie żadna wojna, to ludobójstwo. Zabijają nie tylko naszych żołnierzy, ale też ludzi jadących na rowerach, autobusem

  • 14:24

    Andrzej Duda przemawiał na tle banderowskiej flagi? Sprawdzamy

  • 14:16

    Przedstawiciel władz regionu lwowskiego, Wołodymyr Łys, przekazał, że podczas poniedziałkowego rosyjskiego ostrzału Lwowa odłamek jednego z pocisków rakietowych spadł na teren domu dziecka, gdzie mieszkają teraz ewakuowane dzieci z różnych regionów Ukrainy.

    Urzędnik, którego cytuje agencja Ukrinform powiedział, że żadne z dzieci nie ucierpiało. Szkody w budynku są minimalne.

    Wcześniej o upadku odłamku pocisku w tym rejonie mówił wiceszef obwodu lwowskiego Witalij Zahajnyj. Zastrzegł, że ośrodek dla dzieci znajdował się dość daleko od miejsca, gdzie uderzyły pociski, niemniej odłamki również mogą być niebezpieczne.

    W ostrzale, przeprowadzonym przez wojska rosyjskie w poniedziałek rano, zginęło we Lwowie siedem osób, a 11 zostało rannych. Są to pierwsze ofiary śmiertelne ataków rosyjskich w tym mieście od 24 lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Według władz obwodu lwowskiego pociski manewrujące, wystrzelone z regionu kaspijskiego, spadły na magazyny, które nie są obecnie wykorzystywane przez armię i na stację obsługi samochodów.

  • 14:05

    Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, wyraził w wątpliwość, czy Rosja zgodzi się wymienić prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na obrońców oblężonego przez Rosjan Mariupola.

    Podolak skomentował w ten sposób wypowiedź samego Medwedczuka na ten temat. Według ogłoszonego dziś nagrania Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Medwedczuk zaapelował o taką wymianę.

    Podolak, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina, powiedział, że "dla Medwedczuka nie ma miejsca" w obecnym państwie ukraińskim. Tymczasem - dodał - dla władz ukraińskich "rzeczywiście ważni są bohaterowie Mariupola", zatem apel o wymianę to "jedyne możliwe wyjście" dla prorosyjskiego polityka.

    Jednak - zdaniem doradcy Zełenskiego - można wątpić, czy Rosjanie "poprą na poważnie inicjatywę Medwedczuka". Podolak oskarżył Rosjan, że "wręcz piją krew" mieszkańców Mariupola i raczej nie zechcą - jak to ujął - "wrócić na jakiś czas do postaci ludzkiej".

  • 13:58

    W wyniku wczorajszego rosyjskiego ostrzału rakietowego w centrum Charkowa zginęło pięć osób, a 13 zostało rannych. Straż pożarna walczyła z ponad piętnastoma pożarami. Jedną z akcji uchwycił Mykola Kalyeniak.

    Strażacy gaszą pożar na jednej z ulic w Charkowie

    Charków. Strażacy próbują otworzyć drzwi do mieszkania, w którym jest pożar

    Strażacy gaszą pożar na jednej z ulic w Charkowie

  • 13:44

    W Moskwie nawet 200 tysięcy osób może stracić pracę - informuje Reuters. Agencja wymienia, że to pracownicy zagranicznych firm, które zawiesiły działalność lub zdecydowały się opuścić rosyjski rynek.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

  • 13:39

    W Buczy w obwodzie kijowskim trwają pogrzeby osób zabitych przez Rosjan.

    Rodzina i przyjaciele żegnają mężczyznę, ofiarę rosyjskiej zbrodni w Buczy

    Alla, matka mężczyzny zabitego przez Rosjan żegna go w Buczy

  • 13:29

  • 13:24

    Rosyjski krążkownik Moskwa zatonął 14 kwietnia. Teraz w internecie pojawiły się pierwsze zdjęcia i nagrania, które mają przedstawiać zniszczony okręt po prawdopodobnym ukraińskim ataku.

    BBC przeanalizowało film, na którym widać jednostkę. Potwierdzono, że pasuje ona do kształtu i projektu Moskwy.

    "Trzysekundowy klip, prawdopodobnie zarejestrowany z łodzi ratowniczej, ukazuje przechylającą się Moskwę. Po prawej stronie krążownika znajduje się holownik" - opisano.

  • 13:16

    Atak Rosji na Ukrainę [2022]

  • 13:03

    Prorosyjski polityk Wiktor Medwedczuk, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina, zaapelował - według wideo rozpowszechnionego przez służby ukraińskie - o wymienienie go na obrońców i mieszkańców oblężonego przez Rosjan Mariupola.

  • 12:51

    Około 200 000 osób jest zagrożonych utratą pracy w stolicy Rosji, ponieważ zagraniczne firmy zawiesiły działalność lub zdecydowały się opuścić rosyjski rynek - poinformowała agencja Reutera.

  • 12:14

    Kułeba o Mariupolu: Miasto już nie istnieje. Pozostała armia ukraińska i duża grupa ludności cywilnej, w zasadzie otoczona przez wojska rosyjskie. Nadal walczą. Ze sposobu, w jaki armia rosyjska zachowuje się w Mariupolu, widać, że zdecydowali się za wszelką cenę zmieść miasto z powierzchni ziemi.

  • 12:14

    Mariupol może stać się "czerwoną linią" w rozmowach z Rosją o zakończeniu wojny – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba dla CBS News.

    "Nie mieliśmy w ostatnich tygodniach kontaktu z rosyjskimi dyplomatami na szczeblu ministerstw spraw zagranicznych. Jedynym poziomem kontaktu jest zespół negocjacyjny, który składa się z przedstawicieli różnych instytucji i parlamentarzystów. Kontynuują oni konsultacje eksperckie. Ale na wysokim szczeblu negocjacje nie toczą się, po Buczy szczególnie trudno było kontynuować rozmowy z Rosjanami" - oświadczył.

  • 12:09

    Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego sił rosyjskich w Lwowie - poinformowali szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki i mer miasta Andrij Sadowy. 11 osób jest rannych.

    - Miały miejsce cztery trafienia w magazyny, które nie są obecnie wykorzystywane przez wojsko, oraz jedno trafienie w stację obsługi samochodów. Zginęło siedem osób, według wstępnych danych 11 zostało rannych - powiedział Kozycki podczas briefingu prasowego.

  • 11:54

    Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko ocenił, że około 27 tys. osób może być przetrzymywanych w obozach filtracyjnych, utworzonych przez Rosjan. Andriuszczenko wymienił obozy w rejonie miast: Manhusz i Nikolske oraz Jałty.

  • 11:44

    Coraz więcej osób wraca do Kijowa, jednak ulice miasta są w dużej mierze puste, a większość sklepów pozostaje zamknięta.

  • 11:30

    Rosja planuje podjęcie kroków prawnych w związku z blokadą złota, rynku walutowego i aktywów należących do rosyjskich rezydentów - powiedziała prezes banku centralnego Elwira Nabiullina.

  • 10:44

    Ukraina i Rosja już drugi dzień z rzędu nie doszły do porozumienia w sprawie konwojów humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z terenów dotkniętych wojną - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

  • 10:40

    Gubernator obwodu ługańskiego poinformował o czterech zastrzelonych cywilach, którzy zginęli podczas próby ewakuacji z miasta Kreminna.

  • 10:33

    Rosyjskie wojska przejęły kontrolę nad miastem Kreminna w obwodzie ługańskim, walki trwają - poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj.

    Napisał, że ewakuacja z miasta nie jest już możliwa, ale cywile są wywożeni z Siewierodoniecka, Lisiczańska, Popasny, Horskiego i Rubiżnego.

  • 10:16

    Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła w wojnie około 20 600 żołnierzy. Straty sprzętu to m.in. 790 czołgów i 2041 bojowych wozów opancerzonych – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

    Sztab zapewnił, że Rosja straciła dotąd w walkach m.in. 381 zestawów artyleryjskich, 167 samolotów i 147 śmigłowców, a także 155 dronów oraz 67 jednostek środków obrony przeciwlotniczej.

  • 10:09

    Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow napisał na Telegramie, że wśród rosyjskich generałów nie ma zgody co do dalszych działań ofensywnych rosyjskiej armii. "Oni obawiają się śmierci na polu walki" - stwierdził.

  • 9:40

    Hiszpania ponownie otworzy swoją ambasadę w Kijowie w najbliższych dniach - powiedział premier Pedro Sanchez w wywiadzie dla telewizji Antena3.

  • 9:32

    Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w nocy zniszczyło cztery magazyny broni i sprzętu wojskowego w Ukrainie za pomocą pocisków Iskander - podała agencja informacyjna TASS.

    Resort dodał, że rosyjskie siły uderzyły w nocy w sumie w 315 ukraińskich celów.

  • 9:27

    W atakach rakietowych na Lwów, dokonanych przez wojska rosyjskie, zginęło sześć osób, a osiem jest rannych, w tym dziecko - poinformował szef administracji obwodowej Maksym Kozycki, cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 9:15

    Ukraińskie koleje państwowe poinformowały, że we Lwowie pociski rosyjskie trafiły w rejon koło obiektów kolejowych. Nie ucierpieli pasażerowie ani kolejarze - zapewniono w komunikacie.

    "Ruch pociągów we Lwowie wznowiono, będą nieznaczne opóźnienia pociągów. Odnowimy uszkodzoną infrastrukturę" - głosi komunikat na Telegramie.

  • 9:07

    W obwodzie ługańskim rozpoczęła się ofensywa wojsk rosyjskich, w Kreminnej toczą się walki uliczne - poinformowała na Telegramie służba prasowa ługańskiej administracji wojskowej.

    "Możemy stwierdzić, że ofensywa już się rozpoczęła" - napisano w oświadczeniu.

  • 9:03

    Ukraińska parlamentarzystka Lesia Vasylenko: Celem ataków rakietowych na Lwów były dworzec kolejowy i magazyny.

  • 8:50

    Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: Pięć mocnych uderzeń rakietowych na infrastrukturę cywilną starego europejskiego Lwowa. Rosjanie nadal barbarzyńsko atakują z powietrza miasta ukraińskie, cynicznie ogłaszając całemu światu swoje "prawo" ... do zabijania Ukraińców.

  • 8:30

    Zacięty opór ukraiński w Mariupolu wymusił przekierowanie tam przez Rosję dodatkowych sił, co spowolniło jej postępy w innych miejscach, ale też powoduje ogromne zniszczenia w mieście - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Rosyjscy dowódcy będą zaniepokojeni czasem, jaki zajmuje zajęcie Mariupola. Zorganizowany opór ukraiński wystawił na ciężką próbę siły rosyjskie i wymusił przekierowanie ludzi i materiałów, co spowolniło postępy Rosji w innych miejscach. Próby zdobycia Mariupola wiążą się z dużymi stratami dla jego mieszkańców. Duże obszary infrastruktury zostały zniszczone, a ludność poniosła znaczące straty. Celowanie w zaludnione obszary Mariupola jest zbieżne z podejściem Rosji do Czeczenii w 1999 roku i Syrii w 2016 roku. Dzieje się tak pomimo zapewnień rosyjskiego Ministerstwa Obrony z 24 lutego 2022 r., że Rosja nie będzie uderzać w miasta ani zagrażać ludności ukraińskiej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 8:21

    Wojska rosyjskie przeprowadziły pięć ataków rakietowych na Lwów - poinformował mer miasta Andrij Sadowy.

    Sadowy napisał na komunikatorze Telegram, że były to ataki na konkretne cele. "Odpowiednie służby już wyjechały na miejsce. Wyjaśniamy szczegóły" - napisał mer.

  • 8:08

    W Ukrainie od początku inwazji rosyjskiej zginęło 205 dzieci, a 362 zostało rannych - poinformowały służby prasowe ukraińskiej prokuratury generalnej. Najwięcej ofiar wśród dzieci jest w obwodzie kijowskim i wciąż atakowanym obwodzie donieckim.

  • 8:06

    Cztery pociski rakietowe uderzyły w obwód lwowski - poinformował gubernator Maksym Kozycki.

    "Pozostańcie w schronach" - napisał.

  • 7:56

    Reuters: Władze informują o licznych eksplozjach w obwodach lwowskim i dniepropietrowskim.

  • 7:42

    Według dziennikarza ukraińskiej agencji UNIAN Romana Cymbaluka wojskowi rosyjscy z brygady, która była już wysłana na Ukrainę, odmawiają teraz działu w walkach. Chodzi o 200. samodzielną brygadę zmechanizowaną, stacjonującą w Pieczendze.

  • 7:40

    Dostawy uzbrojenia na Ukrainę odgrywają bardzo ważną rolę w tym, by Ukraina mogła kontynuować obronę przed Rosją - mówi PAP płk Liam Collins, były doradca ukraińskiego MON i wykładowca Akademii Wojskowej w West Point. Jak dodał, Ukraina jest w stanie stawaić skuteczny opór również dzięki reformom i szkoleniu, które przeszła w ostatnich latach.

  • 7:39

    Stałe napięcie, lęk w naturalnych sytuacjach, unikanie codziennych czynności, flashbacki – takie symptomy przeżytej traumy mogą obserwować u uchodźców z Ukrainy goszczący ich Polacy – wskazują psycholodzy.

  • 7:18

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla CNN, że zaprosił prezydenta Francji Emmanuela Macrona do odwiedzenia Ukrainy, aby przywódca na własne oczy przekonał się, że siły rosyjskie dopuściły się "ludobójstwa".

  • 7:08

    Wojska rosyjskie kończą tworzenie grupy ofensywnej we wschodniej części Ukrainy, nadal prowadzą też ataki na obiekty infrastruktury o kluczowym znaczeniu - poinformował Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  • 7:02

    Niektórym politykom Zachodu przyświeca filozofia zakładająca, że tak czy inaczej w końcu będzie się trzeba porozumieć z Władimirem Putinem. To nie jest nasza filozofia, nie można się targować w sprawie zbrodni i zwlekać z nazwaniem ich po imieniu - powiedział w rozmowie z PAP szef BPM Jakub Kumoch.

  • 4:43

    Rozległy teren i zabudowania huty Azovstal w Mariupolu to główny ośrodek oporu obrońców miasta przed nacierającymi wojskami rosyjskimi. Na terenie huty znalazła też schronienie duża liczba cywilów - powiedział szef policji Mariupola Mychaijło Werszynin cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 1:44

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w nocy z niedzieli na poniedziałek Rosję o zamiar "zniszczenia całego Donbasu", zapowiadając równocześnie, że zrobione zostanie wszystko dla jego obrony. Stwierdził też, że Rosjanie stosują "rozmyślny terror" wobec mieszkańców Charkowa.

  • 0:53

    Żołnierze rosyjscy wywieźli pod przymusem z Mariupola około 150 dzieci, w tym ok. 100 chorych i rannych, które przebywały w szpitalu - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na Olhę Skrypnyk szefową Krymskiej Grupy Praw Człowieka.

  • 0:25

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował, w opublikowanym w niedzielę późnym wieczorem na Facebooku nagraniu wideo, do wprowadzenia pełnych sankcji na cały system bankowy i finansowy Rosji w odpowiedzi na zbrodnicze działania wojsk rosyjskich w obwodach chersońskim i zaporoskim.

Autorka/Autor:kz, pp, akw/adso

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: