Brytyjski resort obrony o "milczącym przyznaniu, że postępy Rosji nie idą zgodnie z założeniami"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl, BBC

Ukraina walczy z inwazją Rosji. Rosyjskie dowództwo najwyraźniej zrozumiało, że dotychczasowe postępy nie idą zgodnie z planem, ale zmiana taktyki i przełożenie tego na działania operacyjne wymaga czasu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Oceniło, że "zamiar wprowadzenia 'nowych metod prowadzenia wojny' jest milczącym przyznaniem, że postępy Rosji nie idą zgodnie z założeniami". W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Rosyjscy żołnierze całkowicie izolują od Ukrainy okupowane miejscowości - podał ukraiński wywiad wojskowy. Służby poinformowały, że ewakuacja mieszkańców z zajętych terenów nie jest możliwa, pojawiły się także doniesienia o rozstrzelaniu wolontariuszy.

> Na zdjęciach satelitarnych z miejscowości Manhusz oddalonej o 20 kilometrów od oblężonego Mariupola widać masowe groby - podał amerykański koncern Maxar Technologies. Groby mają znajdować się w sąsiedztwie istniejącego cmentarza.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim cyklicznym wystąpieniu na Facebooku, że wciąż ma nadzieję na pokój, mimo odrzucenia przez Rosję propozycji rozejmu na czas prawosławnych Świąt Wielkanocnych.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:47

 • 2:50

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres złoży w czwartek 28 bm wizytę na Ukrainie gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i odbędzie robocze spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą - poinformował w piątek urząd sekretarza generalnego.

  Według służby prasowej ONZ Guterres spotka się też z członkami personelu agencji ONZ na Ukrainie, z którymi przedyskutuje sposoby rozszerzenia pomocy humanitarnej dla ludności tego kraju.

 • 2:14

  Maxar poinformował, że na zdjęciach widać cmentarz, którego obszar powiększył się w ciągu ub. miesiąca oraz wykopane długie rowy prawdopodobnie przeznaczone do chowania zmarłych.

  Wcześniej informowano o wykonywaniu przez Rosjan szeregu masowych grobów niedaleko obwodnicy Mariupola. Wrzucane mają tam być zwłoki umieszczone w plastikowych workach. Ocenia się, że w jednym z takich grobów może być pochowanych od 3 do nawet 9 tys. cywilów.

  Według mera Mariupola Wadyma Bojczenki od początku rosyjskiej inwazji zmarło w mieście ponad 20 tys. osób. Najeźdźcy bombardują domy mieszkalne i blokują dostarczanie pomocy powodując katastrofę humanitarną. W mieście pozostaje wciąż - według Bojczenki - ok. 120 tys. cywilów. Trwają wysiłki w celu zorganizowania ich ewakuacji.

 • 2:14

  Na zdjęciach satelitarnych z rejonu Mariupola wykryto kolejny masowy grób - poinformował na Telegramie doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko cytowany przez agencję Ukrinform. O tym odkryciu poinformowała także amerykańska firma Maxar zajmująca się analizą zdjęć satelitarnych..

  Według Andriuszczenki oznaki mogące świadczyć o istnieniu masowego grobu wykryto w dzielnicy Liwobereżnyj, w pobliżu istniejącego cmentarza niedaleko wioski Winohradne. "To po raz kolejny potwierdza, że okupanci gromadzą i dokonują grzebania lub kremacji zmarłych mieszkańców Mariupola w każdej dzielnicy miasta" - napisał Andriuszczenko, który dołączył do swojego wpisu zdjęcie satelitarne.

 • 1:16

  Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują ataki wroga na południu i wschodzie, gdzie decyduje się los wojny i przyszłość naszego kraju - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w piątek późnym wieczorem. - Izium, Donbas, rejon Morza Azowskiego, Mariupol, rejon Chersonia, to miejsca, w których rozstrzyga się los tej wojny i przyszłość naszego państwa - powiedział Zełenski cytowany przez agencję Ukrinform.

  Dodał, że wróg ma prymitywny cel - zabić tak dużo ludzi jak to możliwe i zniszczyć wszystko co widzi. "Tak się dzieje w Słowiańsku i Kramatorsku i w całym obwodzie donieckim, w Popasnej, w obwodzie ługańskim i charkowskim" - oświadczył.

  Zełenski powiedział, że sojusznicy Ukrainy wreszcie dostarczają broń, o którą prosił Kijów i która "pomoże ocalić życie tysięcy osób." Wysoko ocenił ukraińskie siły zbrojne, ale dodał, że "każdy obywatel musi pracować dla zwycięstwa - w tym co robi i niezależnie gdzie się znajduje".

 • 0:21

  "Dostarczyliśmy ukraińskim siłom zbrojnym pewną liczbę haubic M777 i niezbędne do nich pociski, we współpracy z USA. Dostarczyliśmy także Ukrainie dodatkowe pociski do granatników Carl Gustaf. dostarczymy też pojazdy opancerzone i inne wsparcie" - napisała na Twitterze minister obrony Kanady Anita Anand.

  Publiczny nadawca CBC podał, powołując się na własne źródła, że Kanada dostarczyła cztery haubice. W komunikacie ministerstwa obrony wyjaśniono, że "wyposażenie pochodzi z zapasów kanadyjskich sił zbrojnych" oraz, że zapasy będą uzupełnione. "Ultralekkie i mobilne haubice M777 kalibru 155 mm są lżejsze i mniejsze, ale o większej sile rażenia niż jakikolwiek rodzaj broni tego typu" – głosi komunikat. Zaznaczono, że "M777 umożliwia dokładne trafienie w cel w zasięgu do 30 km".

  "Kanada dostarczyła też Ukrainie znaczącą liczbę dodatkowych pocisków przeciwpancernych Carl Gustaw, tak jak prosiła Ukraina" - napisano w komunikacie. Poinformowano ponadto, że trwa finalizacja kontraktów na dostawy pojazdów opancerzonych, które "zostaną wysłane na Ukrainę tak szybko jak to możliwe". Podpisany będzie też kontrakt na serwis dla dostarczonych już specjalistycznych kamer do dronów.

 • 22:37

  Przebywający z wizytą w USA premier Ukrainy Denys Szmyhal odbył w piątek serię spotkań z wyższymi urzędnikami administracji amerykańskiej i szefami organizacji międzynarodowych, w tym sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. W czwartek Szmyhal rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem i ministrem obrony Lloydem Austinem. W piątek Szmyhal - poza Blinkenem - spotkał się z ministrem transportu Pete'em Buttigiegem. "Opowiadałem o znaczących stratach Ukrainy wyrządzonych przez rosyjską inwazję. Omówiliśmy możliwości szybkiej odbudowy infrastruktury i tras logistycznych" - relacjonował ukraiński premier na Twitterze.

 • 22:28

  Rosja przyniosła na Ukrainę śmierć, ale śmierć nie ma szans na zwycięstwo z życiem - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Kończy się 58. dzień naszej obrony. Kończy się w Wielki Piątek, jeden z najsmutniejszych dni w roku dla chrześcijan. Dzień, kiedy, jak się wydaje, śmierć zwyciężyła. Mamy nadzieję na zmartwychwstanie. Wierzymy w zwycięstwo życia nad śmiercią. I modlimy się, żeby śmierć przegrała - podkreślił Zełenski.

  - W tym roku, w okresie pełnowymiarowej wojny, wojny Rosji przeciwko naszemu państwu, te słowa mają dla nas szczególne znaczenie. Rosja przyniosła na Ukrainę śmierć. Po ośmiu latach brutalnej wojny w Donbasie Rosja zechciała zniszczyć nasze państwo całkowicie. Dosłownie pozbawić Ukraińców prawa do życia - kontynuował prezydent.

  - Ale jak brutalne nie byłyby bitwy, śmierć nie ma szans na zwycięstwo z życiem. To wie każdy człowiek. To wie każdy chrześcijanin - oznajmił szef ukraińskiego państwa. Zełenski dodał też, że "rosyjskie wtargnięcie na Ukrainę było przewidziane tylko jako początek". - A dalej chcą zająć też drugie kraje. Oczywiście, będziemy bronić się tyle ile trzeba, żeby złamać tę ambicję Federacji Rosyjskiej - powiedział.

 • 22:13

  Rosyjski opozycjonista, pisarz i historyk Władimir Kara-Murza będzie musiał pozostać w areszcie do 12 czerwca - poinformował jego prawnik. W sprawie Kara-Murzy w Rosji toczy się śledztwo w związku z rzekomymi fake newsami na temat działań armii rosyjskiej na Ukrainie.

 • 22:11

  W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów zginęły w piątek co najmniej trzy osoby, a siedem zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

 • 21:36

  Następnym celem Rosji będzie Mołdawia - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Zareagował w ten sposób na oświadczenie jednego z rosyjskich dowódców wojskowych, według którego Moskwa powinna skupić się na utworzeniu korytarza lądowego do nieuznawanego Naddniestrza. "Apetyt Moskwy wciąż rośnie. Teraz jej celem na południu Ukrainy jest dostęp do Naddniestrza, gdzie podobno Rosjanie są uciskani. Oczywiście kolejnym celem armii szabrowników i gwałcicieli będzie Mołdawia. Co ponownie dowodzi, że Ukraina walczy dziś o bezpieczeństwo Europy" - napisał Podolak w serwisie Twitter.

 • 21:35

  MSZ Mołdawii wezwało ambasadora Rosji, aby zaprotestować przeciwko oświadczeniu rosyjskiego generała Rustama Minnekajewa, który ogłosił, iż Moskwa chce przejąć kontrolę nad południową Ukrainą, aby uzyskać dostęp do Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii.

 • 21:35

  Dwie osoby zginęły, a 19 zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podały władze tego regionu. Rosjanie ostrzeliwali cywilną infrastrukturę Charkowa i obwodu - dodano. Łącznie w tym regionie w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 56 ostrzałów z artylerii, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i moździerzy. Wskutek ostrzałów dwie osoby zginęły, a 19 mieszkańców - w tym siedmiu w Charkowie - zostało rannych. W Charkowie uszkodzonych zostało kilka dzielnic mieszkalnych. W miejscowości Korotycz wskutek ostrzału doszło do pożaru w jednym z magazynów, sześć osób zostało rannych, a jedna zginęła.

 • 21:34

  Jeśli Polska będzie sobie życzyć dodatkowego wsparcia na cele humanitarne, podejdziemy do tego bardzo poważnie - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby. Odpowiedział w ten sposób na list kongresmenów, którzy domagają się m.in. postawienia w Polsce szpitali polowych dla ukraińskich żołnierzy i uchodźców. - Poważnie podchodzimy do listu kongresmenów, ale nie mam w tej chwili żadnych planów do omówienia w tej sprawie - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej. Jak dodał, nie wyklucza takiej pomocy, ale musiałoby to zostać uzgodnione z władzami Polski. -Jeśli życzeniem polskiego rządu jest dodatkowe wsparcie dla celów humanitarnych, z pewnością podejdziemy do tego bardzo poważnie - powiedział Kirby. Podkreślił, że w Polsce pod granicą z Ukrainą nadal stacjonują żołnierze 82. dywizji powietrznodesantowej, lecz jak dotąd ich pomoc w celach związanych z uchodźcami nie była w znacznej mierze wymagana.

 • 21:32

  Pod Iziumem w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy znaleziono zakatowane i spalone ciała dwóch mieszkańców, to kolejne okrucieństwa rosyjskich okupantów - napisała w piątek charkowska prokuratura obwodowa.Według śledczych 22 kwietnia po uwolnieniu wsi Husariwka pod Iziumem z rąk Rosjan w piwnicy jednego z domów znaleziono zwłoki mężczyzny i kobiety. Ustalono, że podczas okupacji rosyjscy żołnierze torturowali ich, po czym spalili ich ciała. Wszczęto śledztwo z artykułu dotyczącego złamania prawa wojennego wraz i zabójstwa.

 • 20:17

  Szmychal: większość Ukraińców w bardzo zdecydowany sposób chce dołączyć do wspólnoty europejskiej

 • 20:16

  Szmychal: musimy zatrzymać agresora na naszej granicy

 • 20:16

  Szmychal: dziękujemy za wsparcie, jakie dostajemy od USA, od całego cywilizowanego świata

 • 20:15

  Antony Blinken spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmychalem.

 • 19:45

  Rosyjski generał Rustam Minnekajew ogłosił, że celem drugiego etapu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie stworzenie korytarza lądowego do granicy z Naddniestrzem, czyli w istocie zdobycie południowej Ukrainy. Jego wypowiedź przytacza w piątek rosyjska sekcja BBC, która powołuje się na rosyjskie media. BBC przypomina, że do tej pory Rosja deklarowała, iż w drugiej fazie wojny skupi się na Donbasie, czyli na wschodzie kraju. Zauważa też, że Kreml odmówił skomentowania przemówienia generała i odpowiedzi na pytanie, czy cele militarne Moskwy uległy zmianie. Minnekajew to zastępca dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego. O domniemanych planach Moskwy mówił na dorocznym posiedzeniu organizacji przemysłu zbrojeniowego obwodu swierdłowskiego na Uralu, głównego ośrodka tego przemysłu w Rosji.

 • 18:53

  Otrzymaliśmy informacje o kolejnym zbiorowym miejscu pochówku zabitych mieszkańców Mariupola - przekazał doradca mera tego oblężonego przez Rosjan miasta na południu Ukrainy Petro Andriuszczenko."Otrzymaliśmy nowe informacje o zbiorowym miejscu pochówku zabitych mieszkańców Mariupola, mającym ukryć skutki zbrodni wojennych" - napisał Andriuszczenko w serwisie Telegram. Jak dodał, grób zlokalizowano w dzielnicy Lewobrzeżnej obok cmentarza w miejscowości Wynohradne. "To ponownie potwierdza, że okupanci organizują zbieranie, pochówek, kremację zabitych mieszkańców Mariupola w każdej dzielnicy miasta" - podkreślił. Opublikował fragment mapy z zaznaczonym miejscem zbiorowego pochówku.

 • 18:23

  Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak zamieścił na Twitterze nagranie, z którego wynika, że Rosjanie używają na Ukrainie broni, którą dostali od Francji, mimo obowiązujących od 2015 roku sankcji. "Maleńki samochód francuskiej marki. Rodzina próbowała nim uciec, ale została zabita przez rosyjskich morderców. Zabita, jak zostało udowodnione, francuską bronią sprzedaną z obejściem sankcji w 2015 roku. Każdy w UE, który próbuje podlizywać się Rosji, musi zobaczyć efekt swoich działań" - napisał Podolak w opisie filmiku, który analizuje śmierć cywilów. Jak wynika z informacji podanych w nagraniu auto marki Renault zostało ostrzelane z bojowego wozu piechoty BMD-4, który później został zdobyty przez ukraińskich żołnierzy. Okazało się, że pojazdy tego typu trafiły na wyposażenie rosyjskiej armii w latach 2015-2016, czyli po nałożeniu embarga na eksport do Rosji technologii wojskowych. Mimo to, jak twierdzi narrator z nagrania, francuska firma Thales miała sprzedać Rosji komponenty i technologię niezbędną do produkcji BMD-4, który był montowany w Wołogdzie na licencji.

 • 18:12

  Wrak rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, który w zeszłym tygodniu zatonął na Morzu Czarnym po ukraińskim ostrzale, został wpisany do rejestru podwodnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy, jako obiekt nr 2064 - poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony. "Zgodnie z konwencją UNESCO, wszystkie ślady ludzkiej działalności na dnie Morza Czarnego wewnątrz wyłącznej strefy ekonomicznej naszego państwa są własnością Ukrainy" - napisano w opublikowanej na Facebooku informacji. Jak dodano, słynny krążownik i najbardziej znany obiekt zatopiony na Morzy Czarnym można podziwiać 80 mil morskich od Odessy. Wyłączna strefa ekonomiczna rozciąga się do 200 mil morskich poza wodami terytorialnymi.

 • 18:03

  Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow oskarżył ONZ o tolerowanie zbrodni wojennych Rosji i dodał, że jeśli jego kraj dostanie niezbędną broń to, rosyjscy najeźdźcy mogą zostać wypędzeni z Ukrainy w ciągu kilku miesięcy. "ONZ toleruje rosyjskie zbrodnie wojenne. Stały członek Rady Bezpieczeństwa najechał na Ukrainę. Wolny świat musi przyjść z odsieczą. (...)Na wojnie Rosji z Ukrainą zginęły także powojenny porządek światowy i bezpieczeństwo. Rosja zrobiła wszystko, czemu miały zapobiegać utworzone międzynarodowe instytucje bezpieczeństwa. Jak Rada Bezpieczeństwa ONZ, gdzie Moskwa jest stałym członkiem, może wypełniać swoją misję utrzymywania pokoju? O jakim bezpieczeństwie i współpracy w Europie można mówić, gdy jedno z państw członkowskich OBWE zaatakowało inne i zabiło tysiące cywilów?" - pytał Reznikow w oświadczeniu opublikowanym w komunikatorze Telegram. "Te organizacje zawiodły. Podobnie jak Liga Narodów, muszą one zostać zastąpione nowym i bardziej efektywnym systemem instytucji międzynarodowych, zdolnych do służenia interesom wszystkich krajów, nie tylko tych dużych" - postulował minister.

 • 18:02

  Minister Zbigniew Rau wziął udział w polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych. Tematem przewodnim była agresja Rosji na Ukrainę; ministrowie wskazywali na brak możliwości powrotu do dawnych relacji z Rosją oraz potrzebą wzmocnienia wschodniej flanki NATO - poinformowało MSZ.

 • 17:56

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się w Bukareszcie z premierem Rumunii Nicolae Ciucą oraz członkami jego rządu. Wśród poruszonych tematów znalazło się możliwe rumuńskie wsparcie dla Ukrainy w postaci uzbrojenia. O kwestii pomocy wojskowej Kułeba rozmawiał także z szefem rumuńskiej dyplomacji Bogdanem Aurescu. - Ten temat jest rozwojowy, ale nie uważam, że w tej chwili należałoby poruszać go na forum publicznym - powiedział Aurescu na wspólnej konferencji prasowej z Kułebą po spotkaniu. Rumuńskie media podawały, że Bukareszt mógłby przekazać Kijowowi myśliwce MiG-21. W podobnym tonie wypowiedział się Kułeba, zaznaczając, że informacji o "broni, podobnie jak o pieniądzach, nie powinno się komentować". Zaprosił Rumunię do włączenia się w odbudowę Ukrainy po zakończeniu wojny.

 • 17:55

  W czwartek i piątek w formie online odbyła się kolejna runda negocjacji między Ukrainą a Rosją - poinformował główny ukraiński negocjator Dawid Arachamija, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Inny wysokiej rangi ukraiński urzędnik powiedział portalowi na zasadzie anonimowości, że Ukraina wysunęła pod adresem strony rosyjskiej ultimatum, zgodnie z którym przeprowadzenie przez Rosjan w obwodzie chersońskim tzw. referendum "postawi kropkę w negocjacjach". Ukrainska Prawda zaznacza, że choć szefowie grup negocjacyjnych przeprowadzili rozmowy, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że negocjacje rzekomo utknęły w martwym punkcie.

 • 17:12

  Dowództwo armii rosyjskiej kończy rozpoznanie miejsc dogodnych do przeprowadzenia głównych uderzeń na wschodniej Ukrainie - podał rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal RBK. Według rzecznika ministerstwa świadczą o tym metody prowadzenia ognia, sposób formowania zgrupowań bojowych i ciągłe działania ofensywne na różnych kierunkach. - Największą aktywność okupantów obserwuje się na kierunku Izium – Barwenkowo, w rejonie węzłowej stacji kolejowej Popasna, zurbanizowanego obszaru Siewierodoniecka, miasta Mariupol oraz na odcinku szosy Zaporoże–Donieck – powiedział Motuzianyk.

 • 16:41

  Rosja zaczęła aktywniej przerzucać na Ukrainę dywersantów, w tym członków prywatnych firm wojskowych - powiedział wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin, cytowany przez agencję Ukrinform. Praktycznie codziennie policjanci zatrzymują osoby, wobec których są ugruntowane podejrzenia kolaboracji albo sprzyjania wrogowi - podkreślił Jenin. Poinformował, że niedawno w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy zatrzymano czterech możliwych dywersantów. - Według posiadanych przez nas informacji wróg nasilił przerzucanie potencjalnych dywersantów, w tym spośród członków tzw. prywatnych firm wojskowych, na terytorium Ukrainy w celu przeprowadzenia dywersji i ataków terrorystycznych - przekazał wiceminister i zaapelował do Ukraińców o czujność.

 • 16:31

  Ukraińcy w Mariupolu wciąż stawiają aktywny opór siłom rosyjskim i nie jest jasne, dlaczego Władimir Putin ogłosił tam zwycięstwo - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie ze stacją CNN. Kirby był pytany o czwartkowe słowa prezydenta Rosji, który podczas transmitowanego w telewizji spotkania z ministrem obrony Siergiejem Szojgu ogłosił w praktyce zdobycie Mariupola i polecił odizolować ukraińskie siły wciąż przebywające na terenach mariupolskich zakładów Azowstal, zamiast prowadzić szturm na fabrykę. - Oni zrobili wczoraj z tego duży pokaz, mówiąc, że nie wejdą do tej fabryki i nie będą eliminować ludzi, którzy tam są. Myślę, że powinniśmy poczekać i zobaczyć, co tak naprawdę zrobią tam Rosjanie - powiedział rzecznik. - Dziś rano możemy powiedzieć, że wciąż oceniamy, że walki o Mariupol wciąż trwają i miasto nie zostało zajęte przez Rosjan, wciąż jest tam aktywny ukraiński opór - dodał.

 • 16:30

  Od 3 do 9 tysięcy osób mogło zostać pochowanych w zbiorowej mogile we wsi Manhusz nieopodal Mariupola – powiadomiły lokalne władze, opierając się na danych satelitarnych. Na zdjęciach mogiła przypomina miejsce masowego pochówku w Buczy, gdzie znaleziono ciała 70 ofiar, ale jest 20 razy od niego większa. Doniesienia te potwierdzają w swoich zeznaniach świadkowie, którzy informowali o rosyjskich transportach ciał z Mariupola i składowaniu ich w zbiorowych grobach na przedmieściach miasta. Jego władze szacują łączną liczbę zamordowanych w Mariupolu na 22 tysiące. Niedaleko miasta okupanci mieli zorganizować cztery ośrodki filtracyjne, w których przetrzymują i sprawdzają osoby chcące ewakuować się na terytoria kontrolowane przez Ukraińców.

 • 16:28

  Kolejne odkrywane miejsca zbrodni najeźdźców wywołują wzrost antyrosyjskich nastrojów wśród Ukraińców, zarówno względem władz Rosji, jak i jej społeczeństwa - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 57 dniach wojny na Ukrainie. Jak wyjaśniają analitycy OSW - czyli Piotr Żochowski, Krzysztof Nieczypor i Jadwiga Rogoża - jednym z powodów tej niechęci jest wysokie poparcie Rosjan dla tzw. operacji specjalnej armii rosyjskiej. Pogłębione badania potwierdzają całkowity zwrot w ich postawach wobec Rosji: o ile w listopadzie 2021 roku wspólny sondaż ukraińskiego Centrum Razumkowa i rosyjskiego Centrum Lewady wykazał, że pozytywny stosunek do Rosjan ma 75 proc. Ukraińców, o tyle na początku kwietnia 95 proc. odrzuciło tezę o bratnich relacjach obu narodów. Ukraina odcina się od sąsiada także w wymiarze kulturalnym – planuje wyrugować z programu nauczania szkolnego lekcje rosyjskiego i literatury rosyjskiej oraz usuwa upamiętnienia tamtejszych postaci historycznych i kulturalnych z przestrzeni publicznej - tłumaczą eksperci.

 • 16:07

  Jeden pilot zginął, a dwóch trafiło do szpitala po rozbiciu się w piątek samolotu wojskowego An-26 w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformował rzecznik władz obwodu Iwan Ariefiew. Samolot, który wykonywał rejs techniczny, zaczepił o słup energetyczny i spadł w okolicy Mychajłówki w obwodzie zaporoskim. Na miejscu pracuje prokuratura, policja i ratownicy, by wyjaśnić, co było przyczyną rozbicia się maszyny.

 • 15:54

  Francja dostarczy Ukrainie baterię samobieżnych haubicoarmat Caesar - powiedział prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla dziennika "Ouest-France". Pałac Elizejski poinformował, że dostawy już się rozpoczęły, ale odmówił podania liczby pojazdów przeznaczonych dla Kijowa. Caesar to haubicoarmata kalibru 155 mm, która w każdym terenie jest w stanie osiągnąć szybkość 50 km na godzinę i bardzo precyzyjnie trafia w cel oddalony nawet o 40 km; od 2008 roku jest na wyposażeniu francuskiej artylerii - wyjaśnia "Ouest-France".

 • 15:25

  Bank Światowy przekaże kwotę 4,8 miliarda dolarów na odbudowę naszego kraju - poinformował na Instagramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Podczas czwartkowej narady ministerialnej (debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy - red.) zwróciłem się do Banku Światowego i w efekcie otrzymaliśmy pomoc. (...) Z takim wsparciem zdołamy szybko odbudować nasze państwo" - napisał Zełenski.

 • 15:07

  Sześciu wysokich rangą dowódców rosyjskich straciło stanowiska w ostatnim czasie za niewykonanie powierzonych im zadań na Ukrainie - powiedział Wadym Skybycki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez portal informacyjny RBK-Ukraina. - Dowódca Floty Czarnomorskiej, jego pierwszy zastępca, szef sztabu Floty Czarnomorskiej zostali zdjęci ze stanowisk. Dowódca 1. Armii Pancernej, 6. Armii Ogólnowojskowej i dowódca 22. Korpusu Armii również zostali usunięci ze swoich stanowisk – powiedział Skybycki.

 • 14:57

  W okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie na miejscowym komisariacie policji torturują mężczyzn: biją ich i rażą paralizatorami - alarmuje ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  Rosyjscy żołnierze zatrzymują na ulicach miasta nie tylko aktywistów czy uczestników walk w Donbasie, ale też mężczyzn, którzy nie mają żadnego związku ze służbą wojskową ani nie brali udział w akcjach protestu przeciwko okupacji - napisała Denisowa w komunikatorze Telegram. Oficjalną przyczyną zatrzymania jest "naruszenie porządku" albo "złamanie godziny policyjnej" - dodała.

 • 14:42

  Rosyjskie dowództwo planuje użyć Gwardii Narodowej i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) do zduszenia oporu sił ukraińskich na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w obwodzie donieckim - przekazał w ukraińskiej telewizji Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego.

 • 14:31

  Przebieg wojny na Ukrainie, w tym rosyjskiej ofensywy, zależy od losu Mariupola, który ma znaczenie strategiczne dla obrony kraju, toteż wróg koncentruje tam wszystkie swoje siły - powiedział w wywiadzie dla AFP szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

  Rosjanie koncentrują się na atakach na Azowstal, a obrońcy miasta są "w bardzo trudnej sytuacji, lecz będą się nadal trzymać tak długo, jak to konieczne". - Oczywiście są bardzo zmęczeni, ale mają jeszcze trochę zaopatrzenia - dodał Kyryłenko.

  Podkreślił, że jest w każdej chwili gotowy "rozpocząć ewakuację cywilów i dostarczanie pomocy humanitarnej" do miasta, jednak jak dotąd Rosjanie nie respektowali porozumień w sprawie korytarzy humanitarnych i zrywali je często w ostatniej chwili.

 • 14:12

  70 cywilów z obwodu ługańskiego udało się ewakuować w bezpieczne miejsca. Rosyjskie wojska otworzyły ogień w stronę autokaru z mieszkańcami Popasnej, ale na szczęście nikt nie zginął - poinformował szef ługańskiej regionalnej administracji Serhij Hajdaj.

 • 14:08

 • 13:53

  - Dzisiaj siła odpowiedzi na to, co dzieje się na Ukrainie, na tą niebywałą agresję Rosji na Ukrainę, zależy w dużym stopniu od siły i spójności głosu właśnie państw Europy Środkowej i Wschodniej, państw które leżą na linii wschodniej NATO, Unii Europejskiej - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem słowackiego rządu.

 • 13:50

  Podczas prawosławnej Wielkanocy może dojść do rosyjskich prowokacji, dlatego wzywamy wiernych na Ukrainie, by zachowali w tym czasie maksymalną ostrożność - przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  "Rosyjska propaganda wyemitowała już niejedno oświadczenie na temat możliwego użycia przemocy wobec wiernych na Ukrainie w czasie Świąt Wielkanocnych. W ten sposób media przygotowują grunt do zorganizowania prowokacji przez rosyjskie wojska i zawczasu chcą oskarżyć o to "nacjonalistyczne bojówki" (propagandowe określenie używane w Rosji wobec ukraińskiej armii - red.)" - poinformowała SBU.

 • 13:24

  Szpital urazowy w mieście Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy został ostrzelany przez Rosjan z systemu artylerii rakietowej Uragan - przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  Ostrzał rakietowy spowodował pożary i zniszczenia, zarówno w szpitalu, jak i w pobliskich budynkach mieszkalnych. Pożar został już opanowany.

 • 13:19

  Wielka Brytania planuje w przyszłym tygodniu ponowne otwarcie swojej ambasady w stolicy Ukrainy, Kijowie - powiedział premier Boris Johnson.

 • 13:12

 • 12:57

  Rosjanie ogłosili plan drugiej fazy ofensywy i myślą, że mogą opanować Donbas i południe Ukrainy, aby osłabić nas pod względem gospodarczym - przekazał w piątek na Telegramie szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak. To wojna o naszą wolność, zwyciężymy - dodał polityk.

  "Mamy własne scenariusze obrony Ukrainy. Chciałbym przypomnieć, że nasza armia i społeczeństwo zniweczyły już wiele planów Kremla" - podkreślił Jermak.

 • 12:56

  Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu - poinformował w piątek dziennik "ABC". Nie jest to jednak dostawa broni ciężkiej.

 • 12:22

  W obwodzie kijowskim znaleziono dotąd ciała 1084 cywilów zabitych przez rosyjskich żołnierzy - poinformował w piątek komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Poprzednie informacje obwodowej policji, przekazane 19 kwietnia, wskazywały na ponad 1000 cywilnych ofiar rosyjskiej agresji.

  "Zamordowane osoby nie miały nic wspólnego ani z Obroną Terytorialną, ani z jakimikolwiek innymi zbrojnymi formacjami. (...) Zdecydowana większość, 50-75 proc., to ludzie zabici strzałami z broni palnej. Około 300 ciał wciąż nie udało się zidentyfikować" - relacjonował Niebytow.

 • 11:48

  Nie wierzę w żadne porozumienie pokojowe Ukrainy z Rosją, ponieważ w przeszłości zawarliśmy już wiele takich traktatów, a Moskwa zawsze łamała dane słowo - powiedział w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla gazety internetowej Ukrainska Prawda.


  "Dla mnie osobiście zwycięstwo w wojnie z Rosją oznaczałoby możliwość, by wreszcie zbudować Ukrainę na nowo. (...) To nasza historyczna szansa, żeby w końcu tego dokonać. Uważam, że jeśli po zakończeniu konfliktu na Ukrainę powrócą te wszystkie negatywne procesy, które obserwowaliśmy w ciągu minionych trzydziestu lat, to Bóg nam tego nie wybaczy. Kolejnej okazji nie otrzymamy".

 • 11:44

  Rosjanie zaatakowali w nocy z czwartku na piątek miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy z wykorzystaniem amunicji kasetowej; obyło się bez ofiar - poinformował szef administracji miasta Wadym Lach.

  "Noc minęła niespokojnie, miasto znalazło się pod ostrzałem. Były to prawdopodobnie bomby kasetowe" - napisał Lach na Facebooku.

 • 10:42

  Rosja planuje przejąć pełną kontrolę nad Donbasem i południową Ukrainą w ramach drugiej fazy operacji wojskowej - poinformował w piątek zastępca dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji, cytowany przez agencję Interfax. Dodał, że Rosja planuje stworzyć korytarz lądowy między Donbasem a anektowanym przez nią w 2014 roku Półwyspem Krymskim.

 • 10:36

  Mer Charkowa Ihor Terechow wezwał w piątek mieszkańców dzielnic, które znajdują się pod ciągłym ostrzałem wojsk rosyjskich, by ewakuowali się w bezpieczniejsze miejsca. Zapewnił, że władze są gotowe wywozić mieszkańców tych dzielnic.

  - Jesteśmy gotowi, by was ewakuować. Proszę was o decyzję o chronieniu waszego życia. Wywieziemy was i osiedlimy w normalnych warunkach - powiedział Terechow, cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 10:35

  Starszy lejtnant (porucznik) ukraińskich sił zbrojnych z obwodu żytomierskiego został zatrzymany pod zarzutem przekazywania rosyjskim żołnierzom informacji stanowiących tajemnicę państwową - poinformowała w czwartek na Facebooku Prokuratura Specjalna ds. militarnych i obronnych Regionu Centralnego.

 • 10:35

  Wojska rosyjskie w nocy z czwartku na piątek nadal prowadziły ostrzały artyleryjskie Charkowa i kontynuowały atak na Donbas. Wsiom obwodu chersońskiego graniczącego z anektowanym Krymem, grozi katastrofa humanitarna - podał w piątek portal Ukraińska Prawda.

 • 10:04

  Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła 21 200 żołnierzy i 838 czołgów - poinformował w piątek rano Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Siły rosyjskie straciły od dnia wybuchu wojny 24 lutego także 2162 transportery opancerzone, 397 systemów artyleryjskich, 138 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 69 systemów obrony przeciwlotniczej, 176 samolotów, 153 śmigłowce, 1523 samochody, osiem okrętów, 76 cystern z paliwem oraz 172 samoloty bezzałogowe.

 • 9:13

  Mer Mariupola Wadym Bojczenko ponowił w piątek, w wywiadzie telewizyjnym, apel o pełną ewakuację ludności cywilnej z oblężonego miasta.

  - Potrzebujemy tylko jednego - całkowitej ewakuacji mieszkańców. Około 100 tys. ludzi nadal pozostaje w Mariupolu - podkreślił.

 • 9:12

  W związku z niebezpieczeństwem na trasach przejazdu w piątek nie zostanie otwarty żaden korytarz humanitarny - poinformowała tego dnia w mediach społecznościowych wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 • 8:47

  Ukraińska armia opublikowała na Twitterze nagranie wideo ukazujące moment zestrzelania najnowocześniejszego rosyjskiego śmigłowca szturmowego.

  "Rzadkie nagranie z Obwodu Zaporoskiego z dzisiaj. Pokazuje ono rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 zestrzelony przez ukraińskie wojsko za pomocą systemu pocisków ziemia-powietrze 9K38 Igła" - czytamy w tweecie.


 • 7:37

  Ukraińskie Siły Zbrojne odparły minionej doby dwa ataki wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; zniszczono około 50 żołnierzy i 14 sztuk sprzętu wroga – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

 • 7:16

  Sztab Generalny przekazał, że wojska rosyjskie ponoszą na Ukrainie straty. "Według naszych informacji 20 kwietnia br. do centralnego szpitala miasta Nowoajdar trafiła kolejna partia rannych żołnierzy rosyjskich sił zbrojnych w liczbie około 220 osób" - podał sztab.

 • 7:15

  Opisując sytuację na froncie, Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych podał, że wojska rosyjskie nadal blokują Charków i ostrzeliwują siły ukraińskie oraz obiekty infrastruktury w tym rejonie.

  W kierunku Iziumu (obw. charkowski) Rosjanie skoncentrowali do 25 grup batalionowych w celu prowadzenia walk. W tym rejonie wojska rosyjskie doszły do północnych granic miejscowości Dibrowne.

  W obwodzie donieckim wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie miejscowości Zariczne i miasta Marjinka. Armia Ukrainy toczy walki obronne w obwodzie ługańskim o Popasną i Nowosztokiwske.

 • 7:14

  Wojska rosyjskie na okupowanych terenach Ukrainy wywołują w sposób sztuczny kryzys humanitarny, poprzez niszczenie kluczowych obiektów infrastruktury i blokowanie dostaw humanitarnych - oświadczył w piątek Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Dodano, że wojska rosyjskie "nadal blokują przemieszczanie się miejscowej ludności, dopuszczają się grabieży i sztucznie przybliżają kryzys humanitarny". Dochodzi do "przypadków rozstrzeliwania ludności cywilnej i wolontariuszy" - przekazał sztab.

 • 5:06

  Organizacja Fridays for Future chce zorganizować w piątek w wielu krajach europejskich demonstracje na rzecz natychmiastowego zaprzestania dostaw gazu z Rosji. Międzynarodowa organizacja, której liderką jest Greta Thunberg, poinformowała, że w piątek w kilku miastach w Polsce, na Węgrzech, w Belgii i Niemczech planowane są marsze protestacyjne i wiece. W Brukseli w południe aktywiści planują wiec przed ambasadą Niemiec.

 • 5:06

  W swoim cyklicznym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Mariupol, "wbrew temu, co mówią okupanci", nadal stawia opór rosyjskim najeźdźcom.

  W hucie Azowstal przebywa jednak ponad 2 tysiące ukraińskich i zagranicznych bojowników, którzy do tej pory odmawiają podporządkowania się żądaniom armii rosyjskiej dotyczącym złożenia broni i poddania się.

  Zełenski dodał, że Rosja kontynuuje przerzucanie wojsk w celu prowadzenia wojny na Ukrainie. - Gromadzą siły i wprowadzają nowe oddziały wojsk do naszego kraju. Rosjanie robią "wszystko", aby przynajmniej móc mówić o "jakichś" zwycięstwach - dodał.

 • 5:06

  USA opracowały nowy typ drona, który odpowiada wymogom ukraińskiego wojska - powiedział w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby. - Prace nad dronem, nazwanym "Phoenix Ghost", rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Obecnie chodzi o to, aby jeszcze lepiej dopasować go do wymagań ukraińskiej armii - oświadczył Kirby.

  Ponad 120 dronów ma zostać dostarczonych na Ukrainę w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej rządu USA o wartości 800 milionów dolarów. Do obsługi uzbrojenia wymagane jest minimalne przeszkolenie - wyjaśnił rzecznik Pentagonu. Nowe narzędzie walki przypomina tzw. drony Switchblade.

 • 5:06

 • 5:05

  Rosja oznajmiła, że zamyka konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii na swym terytorium. Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało takie działanie za nieuzasadnione, prowadzące do dalszej politycznej i dyplomatycznej samoizolacji Rosji. Pracownicy konsulatów państw bałtyckich, a także ich rodziny muszą opuścić terytorium Rosji w ciągu 15 dni.

 • 5:05

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja odrzuciła propozycję rozejmu wielkanocnego. Ukraiński przywódca powiedział w swoim cyklicznym wystąpieniu na Facebooku, że wciąż ma nadzieję na pokój.

 • 5:05

  Sekretarz obrony USA Lloyd Austin planuje spotkać się 26 kwietnia w bazie lotniczej Ramstein w Nadrenii-Palatynacie z przedstawicielami szeregu państw w celu omówienia wojny na Ukrainie - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby. Rzecznik nie podał żadnych szczegółów dotyczących listy uczestników, zaznaczył jednak, że nie tylko przedstawiciele krajów sojuszu zostaną zaproszeni.

  Jednym z celów spotkania jest zapewnienie trwałego bezpieczeństwa i suwerenności Ukrainy. Rozmowy będą dotyczyć się również potrzeb obronnych Ukrainy wykraczających poza obecną wojnę - powiedział rzecznik Pentagonu. - Uważamy, że nadszedł czas, aby przeprowadzić również taką dyskusję - zaznaczył Kirby. Jak określił Kirby, dyskusja powinna również dotyczyć dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Telegram/Андрющенко Time

Tagi:
Raporty: