Sekretarz generalny ONZ ostrzega. "Ludzkość igra z naładowanym pistoletem"

Źródło:
PAP
Szatkowski: jeżeli Rosja użyje broni nuklearnej przeciwko Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, NATO odpowie adekwatnie
Szatkowski: jeżeli Rosja użyje broni nuklearnej przeciwko Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, NATO odpowie adekwatnie
TVN24
Szatkowski: jeżeli Rosja użyje broni nuklearnej przeciwko Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, NATO odpowie adekwatnie (wypowiedź z 25.06.2022 roku)TVN24

Po dziesięcioleciach znów powróciło zagrożenie wybuchu konfliktu nuklearnego - oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, odnosząc się między innymi do doniesień o ostrzeliwaniu przez Rosjan terenu ukraińskiej elektrowni atomowej w Enerhodarze, największej w Europie. Wezwał kraje dysponujące taką bronią do zobowiązania, że nie użyją jej jako pierwsze.

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres podkreślił na konferencji prasowej w Tokio, że jakikolwiek atak na elektrownię atomową jest "samobójstwem". Ustosunkował się w ten sposób do doniesień o powtarzających się rosyjskich ostrzałach artyleryjskich ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze, największej elektrowni jądrowej w Europie.

Guterres ostrzegł, że "ludzkość igra z naładowanym pistoletem". Nawiązał w ten sposób do obecnych konfliktów, w których biorą udział mocarstwa nuklearne.

Sekretarz generalny ONZ powiedział też, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powinna mieć dostęp do elektrowni w Enerhodarze. - W pełni popieramy MAEA we wszystkich jej wysiłkach związanych z tworzeniem warunków prowadzących do stabilizacji zakładu - powiedział Guterres.

Rosyjscy żołnierze na wjeździe do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (maj 2022)Andrey BORODULIN / AFP / East News

Apel Guterresa do Tokio

Sekretarz generalny ONZ wezwał też Japonię do rezygnacji z finansowania publicznego i prywatnego projektów wykorzystania węgla do produkcji energii.

Guterres przebywa w Tokio w związku z 77. rocznicą zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. 

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrey BORODULIN / AFP / East News