Wojna na Ukrainie. Mołdawia i Rumunia uzgodniły "zielony korytarz" dla uchodźców

W wyniku rosyjskiej agresji, która trwa już dwunastą dobę, z terytorium Ukrainy uciekło do tej pory blisko półtora miliona ludzi. Większość z nich kieruje się do Polski, ale wielu Ukraińców szuka schronienia także w innych sąsiednich krajach. Jednym z takich państw jest Mołdawia. Od początku wojny dotarło tam ponad 400 tysięcy uchodźców z Ukrainy. W poniedziałek rząd w Kiszyniowie poinformował, że władze Mołdawii i Rumunii porozumiały się w kwestii usprawnienia przepływu ukraińskich uchodźców pomiędzy oboma krajami.

- Republika Mołdawii przyjmuje tysiące uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Niektórzy podróżują przez 50 godzin, po czym po kilka dni czekają w kolejkach na przejściach granicznych. Pomoc humanitarna jest także potrzebna dla uchodźców w sąsiednich państwach - powiedział dr Marius Balea, naczelny lekarz w generalnym inspektoracie mołdawskiej straży granicznej.

Mołdawski resort zdrowia poinformował, że zapewni wszystkim uchodźcom bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 oraz innym chorobom zakaźnym, a także bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej.

Od początku wojny do Mołdawii dotarło ponad 400 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Przeważnie Ukraińcy traktują ten kraj jako tranzytowy - ponad 160 tysięcy z nich opuściło już Mołdawię i ruszyło do innych państw.

Utworzenie "zielonego korytarza"

W poniedziałek rząd w Kiszyniowie poinformował, że władze Mołdawii i Rumunii porozumiały się w kwestii usprawnienia przepływu ukraińskich uchodźców pomiędzy oboma krajami. Umowa jest efektem niedzielnej rozmowy mołdawskiej premier Natalii Gavrility z szefem rządu Rumunii Nicolae Ciucą.

Jak sprecyzował mołdawski rząd, decyzja o utworzeniu tzw. zielonego korytarza ma związek z drastycznym wzrostem liczby przybywających do Mołdawii ukraińskich uchodźców. Tylko minionego weekendu dotarło około 200 tys. osób uciekających ze swego kraju w związku z rosyjską inwazją.

Według rządu Mołdawii władze Rumunii zobowiązały się do zapewnienia bezpłatnego transportu do swojego kraju uchodźców, a także "w razie potrzeby do uzupełnienia szeregów personelu, aby ułatwić przekraczanie granicy".

Prezydent wezwała obywateli Mołdawii do wyrozumiałości wobec uciekinierów wojennych
Prezydent wezwała obywateli Mołdawii do wyrozumiałości wobec uciekinierów wojennych
Źródło: PAP/EPA/DUMITRU DORU

Dostawy paliwa z Rumunii

Mołdawski rząd poinformował również w poniedziałek, że Mołdawia otrzyma w najbliższych dniach bezpłatne dostawy paliwa z Rumunii w związku z masowym napływem uchodźców z Ukrainy.

Jak dodano, nadzwyczajna pomoc z Rumunii obejmuje 5 tysięcy ton oleju opałowego, ponad 155 tys. litrów oleju napędowego oraz ponad 150 tys. litrów benzyny.

Władze Mołdawii sprecyzowały, że pomoc paliwowa z Rumunii, o którą prosił Kiszyniów, "pozwoli też ograniczyć skutki kryzysu energetycznego w kraju".

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: