Wojna na Ukrainie. Amerykańscy kongresmeni Michael McCaul i Gregory Meeks w rozmowie z Piotrem Kraśką

Autor:
momo/b
Źródło:
TVN24
"Putin może wygrać bitwę, ale nie wygra wojny. Nie pozwolimy na to, by zło wygrało"
"Putin może wygrać bitwę, ale nie wygra wojny. Nie pozwolimy na to, by zło wygrało"TVN24
wideo 2/35
TVN24"Putin może wygrać bitwę, ale nie wygra wojny. Nie pozwolimy na to, by zło wygrało"

To, co dzieje się na Ukrainie jest absolutnie przerażające. Bombardowanie szpitali dziecięcych, bombardowanie korytarzy humanitarnych, to wychodzi daleko poza konwencję genewską. Mówimy tutaj o zbrodniach wojennych - powiedział amerykański kongresmen Michael McCaul w wywiadzie dla TVN24. - Putin może wygrać bitwę, ale nie wygra wojny. Nie pozwolimy na to, by zło wygrało - oświadczył Gregory Meeks przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.

Od 11 dni Ukraina broni się przed wciąż atakującymi wojskami rosyjskimi. Pociski spadają na cele wojskowe, ale i obiekty cywilne. Za naszą wschodnią granicą trwa kryzys humanitarny.

W niedzielę w TVN24 o sytuacji na Ukrainie z Piotrem Kraśką rozmawiali amerykańscy kongresmeni oraz członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów - demokrata Gregory Meeks i republikanin Michael McCaul. Obaj wchodzą w skład delegacji, która w Polsce i Ukrainie spotkała się uchodźcami i ludźmi niosącymi im pomoc, a także z ukraińskimi politykami oraz amerykańskimi żołnierzami przerzuconymi do Europy dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Meeks: nie pozwolimy na to, by zło wygrało

- Putin może wygrać bitwę, ale nie wygra wojny. Nie pozwolimy na to, by zło wygrało - oświadczył Meeks.

Jak dodał, z tego właśnie powodu 140 państw ONZ zagłosowało przeciwko Rosji. - Dlatego właśnie polski rząd i polski naród w sposób zdecydowany postawili się. Dlatego właśnie NATO w sposób zdecydowany zjednoczyło się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego demokraci i republikanie stoją dziś razem, by nie dopuścić do zwycięstwa Putina - mówił przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu.

Polityk odniósł się także do słów prezydenta Joe Bidena, który oświadczył niedawno, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO. - Wiemy, że na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność zapisana w artykule piątym, by bronić wszystkich sojuszników z NATO. To jest nasze zadanie, nasza odpowiedzialność. My to zobowiązanie zrealizujemy - zapewnił.

Meeks zwrócił uwagę, że w Polsce stacjonuje obecnie 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy. - Powinniśmy wzmacniać wschodnią flankę NATO, kraje takie, jak Polska, żeby chronić je przed uderzeniem odwetowym Putina - mówił kongresmen.

Jak dodał, przywódca Rosji "przeliczył się, jeżeli chodzi o Ukrainę". - Gdy uruchomimy artykuł piąty, to nie tylko Polska, to cały świat będzie przeciwko niemu. To byłby poważny błąd z jego strony - uznał demokrata. Zapewnił Polaków o "wielkiej współpracy" armii amerykańskiej i polskiego wojska.

- Nie chcemy atakować, chcemy bronić się przed atakiem Putina - podkreślił Meeks.

"Putin może wygrać bitwę, ale nie wygra wojny. Nie pozwolimy na to, by zło wygrało"
"Putin może wygrać bitwę, ale nie wygra wojny. Nie pozwolimy na to, by zło wygrało"TVN24

McCaul: to co robią Rosjanie wychodzi poza konwencję genewską

- To, co dzieje się na Ukrainie jest absolutnie przerażające. Bombardowanie szpitali dziecięcych, bombardowanie korytarzy humanitarnych, to wychodzi daleko poza konwencję genewską. Mówimy tutaj o zbrodniach wojennych - stwierdził Michael McCaul. Jak podkreślił, "jesteśmy pierwszą (amerykańską - red.) delegacją, która przyjechała tu po inwazji (Rosji na Ukrainę - red.)". - Widzimy kobiety i dzieci, które uciekają z kraju. To przypomina lata 40. - mówił republikanin.

- Kwestia pomocy humanitarnej to jest jedna rzecz, ale za każdym razem, gdy rozmawiamy z przedstawicielami ukraińskich władz słyszymy: potrzebujemy broni - powiedział McCaul. - Mamy broń, możemy pomóc. Nasi sojusznicy z NATO mogą dostarczyć tę broń na Ukrainę - zapewnił.

Kongresmen powiedział, że w USA sądzono, że rosyjska inwazja skończy się w ciągu trzech dni. - Nasi eksperci tak mówili. Ale opór Ukraińców był inspirujący. Jest dziesiąty dzień wojny, a oni dalej się bronią - zauważył z podziwem. Jak dodał, "wola narodu ukraińskiego zwycięży z rosyjską armią".

Kongresmen McCaul: świat i NATO nigdy nie były tak zjednoczone
Kongresmen McCaul: świat i NATO nigdy nie były tak zjednoczoneTVN24

McCaul: nie możemy siedzieć z założonymi rękami

McCaul ocenił, że "świat i NATO nigdy nie były tak zjednoczone". - Patrząc na matki i dzieci (z Ukrainy - red.), prawie wszyscy członkowie naszej delegacji mieli łzy w oczach - wyznał kongresmen. Porównał rosyjską inwazję na Ukrainie do ataku Hitlera na Polskę.

- Pytanie, co możemy zrobić, by powstrzymać tę rzeź. Jest to pytanie moralne - powiedział republikanin. Jak dodał, "nie możemy siedzieć z założonymi rękoma i patrzeć jak cały naród i dzieci są tam mordowane". - (Rosjanie - red.) uderzyli w szpital dla dzieci chorych na raka, to potwory - stwierdził. - Wrócimy z tej podróży bardziej zjednoczeni jako Amerykanie, by zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby to powstrzymać - oświadczył.

Kongresmen Meeks zgodził się z przedmówcą. - Jeśli tego nie zrobimy, ten zły człowiek będzie kontynuować to, co zaczął - powiedział. Ostrzegł, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. - Pójdzie dalej, pójdzie do Polski. My na to nie pozwolimy. Zostanie zatrzymany - zapewnił demokrata.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / Jarosław Wysocki

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości